MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce? GUS podał aktualne dane

Mikołaj Wójtowicz
Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2023 r. w sektorze przedsiębiorstw to 6883,96 zł brutto. To wzrost o 13,5 proc. rok do roku oraz lekko powyżej prognozy, która zakładała 12,9 proc. To jednak nadal poniżej tempa wzrostu cen. Inflacja w tym czasie wg danych GUS-u wyniosła 17,2 proc. rok do roku. Tym samym nasze wynagrodzenia realnie maleją. Za te same pieniądze możemy kupić teraz mniej.
Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2023 r. w sektorze przedsiębiorstw to 6883,96 zł brutto. To wzrost o 13,5 proc. rok do roku oraz lekko powyżej prognozy, która zakładała 12,9 proc. To jednak nadal poniżej tempa wzrostu cen. Inflacja w tym czasie wg danych GUS-u wyniosła 17,2 proc. rok do roku. Tym samym nasze wynagrodzenia realnie maleją. Za te same pieniądze możemy kupić teraz mniej. Paweł Dubiel / Polska Press
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 r. osiągnęło 6883,96 zł brutto. To o 13,5 proc. więcej niż w styczniu 2022 r. Z kolei w ujęciu średniorocznym za 2022 r. w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6346,15 zł brutto – taką informację podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Nominalnie jest to wzrost o 11,7 proc. W ostatnim kwartale minionego roku „średnia krajowa” osiągnęła poziom aż 6733,49 zł brutto.

Spis treści

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Tyle wynosi średnia krajowa

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2023 r. w sektorze przedsiębiorstw to 6883,96 zł brutto. To wzrost o 13,5 proc. rok do roku oraz lekko powyżej prognozy, która zakładała 12,9 proc. To jednak nadal poniżej tempa wzrostu cen. Inflacja w tym czasie wg danych GUS-u wyniosła 17,2 proc. rok do roku. Tym samym nasze wynagrodzenia realnie maleją.

Natomiast uśredniony wskaźnik za cały rok 2022 r. pokazuje, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło 6346,15 zł brutto rocznie. To więcej niż w 2021 r., kiedy wartość ta wyniosła 5662,53 zł brutto. Kwota ta popularnie nazwana jest również jako „średnia krajowa”.

W samym grudniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło już 7329,96 zł. Może być to wynik naliczanych w tym czasie premii kwartalnych lub świątecznych dodatków.

Realne przeciętne wynagrodzenie. Za taką samą pensję kupimy mniej

Dane te niezaprzeczalnie wzrosły. Aby jednak otrzymać pełen obraz rzeczywistości, warto spojrzeć także na wskaźnik realnego przeciętnego wynagrodzenia. A ten w 2022 r. w porównaniu do 2021 r. wyniósł 97,9 proc. Realnie zatem jest to spadek o 2,1 proc. Za jedna miesięczną wypłatę można kupić mniej, niż miało to miejsce jeszcze w 2021 r. Inflacja w 2022 r. średnio wynosiła 14,4 proc.

Dane o płacach w gospodarce narodowej przygotowywane przez GUS uwzględniają pracujących na etacie. Nie ma znaczenia, czy firma zatrudniająca jest mała, czy duża. Brane pod uwagę są także mikrofirmy. To także:

  • przedsiębiorstwa finansowe i niefinansowe,
  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • podmioty sfery budżetowej,
  • fundacje,
  • stowarzyszenia,
  • samorządy gospodarcze,
  • organizacje pracodawców,
  • partie polityczne,
  • związki zawodowe,
  • inne organizacje.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce? GUS podał aktualne dane - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna