Interesuje Cię budżet obywatelski w Twojej gminie. Wejdź na...

  Interesuje Cię budżet obywatelski w Twojej gminie. Wejdź na budzetalert.pl i działaj z nami

  q

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Interesuje Cię budżet obywatelski w Twojej gminie. Wejdź na budzetalert.pl i działaj z nami
  Budżet Alert to serwis internetowy i aplikacja, która pomoże Ci skutecznie działać w ramach budżetu obywatelskiego w Twojej gminie. Zapraszamy pod adres budzetalert.pl.
  Interesuje Cię budżet obywatelski w Twojej gminie. Wejdź na budzetalert.pl i działaj z nami
  Z roku na rok coraz więcej miast i gmin w Polsce wdraża ideę budżetu obywatelskiego. W ramach takich działań mieszkańcy decydują sami, na co wydana zostanie część pieniędzy samorządowych. Wszystkich, którym bliska jest idea partycypacji i chcą działać, aby w ich okolicy żyło się lepiej, zapraszamy do serwisu internetowego i aplikacji budzetalert.pl.

  W Polsce budżet obywatelski pojawił się w 2011 roku. Pierwszym miastem, które wprowadziło ten sposób wydawania samorządowych pieniędzy, był Sopot. Wkrótce dołączyły do niego m.in. Elbląg, Poznań, Zielona Góra, Warszawa, Łódź, Dąbrowa Górnicza czy Katowice.

  Z roku na rok zwiększa się liczba gmin przeznaczających fundusze na realizację projektów w budżetach obywatelskich. Rośnie także liczba osób, które chcą brać udział w partycypacji - składają wnioski, głosują na ich realizację i przyglądają się, czy samorząd właściwie realizuje wybrane projekty. Dziś budżety obywatelskie w Polsce to ponad 300 mln złotych rocznie wydawanych dzięki decyzjom zwykłych ludzi. Z roku na rok ta kwota rośnie.  Do czego służy serwis budzetalert.pl


  W serwisie Budżet Alert dowiesz się, czy w Twojej gminie jest budżet obywatelski. Znajdziesz tu aktualny harmonogram, poznasz zasady zgłaszania projektów, dowiesz się kiedy i gdzie oficjalnie zgłosić projekt. Budżet Alert pozwala Ci również opublikować Twój pomysł, opisać, go, dodać zdjęcia, oznaczyć miejsce na mapie i przedstawić innym, aby zbudować poparcie. Jeśli nie masz pomysłu, u nas możesz znaleźć inspirację. Możesz również przeglądać pomysły, które proponują do realizacji mieszkanki i mieszkańcy Twojej najbliższej okolicy. Będziesz wiedział na co możesz zagłosować.  Nasz serwis służy również temu, abyś mógł promować swój pomysł w social mediach i zbierać sojuszników, którzy poprą Twoją ideę.

  Jeśli zauważysz, że w Twojej gminie budżet obywatelski nie jest właściwie prowadzony, są problemy z realizacją projektów, widzisz inne nieprawidłowości – możesz zgłosić to w specjalnym formularzu na stronie budzetalert.pl, a nasi dziennikarze zajmą się sprawą i wyjaśnią.  Cała wiedza w jednym miejscu


  W Polsce nie było dotąd jednego miejsca, w którym zebrane byłyby wszystkie najważniejsze i aktualne informacje na temat budżetów obywatelskich. Wiedza ta jest rozsiana po setkach stron internetowych samorządów w Polsce. Celem projektu Budżet Alert jest zgromadzenie całej wiedzy w jednym miejscu, umożliwienie mieszkańcom i mieszkankom promowania swoich pomysłów i budowania poparcia dla nich. Celem serwisu jest także dziennikarska kontrola przejrzystości procesów partycypacyjnych w Polsce. Realizacja projektu jest możliwa, ponieważ Polska Press Grupa dysponuje najszerszą w Polsce siatką dziennikarzy, mających bezpośredni dostęp do wszystkich informacji dotyczących tej formy wydawania gminnych pieniędzy i tej formy współuczestnictwa obywateli w sprawowaniu władzy.  Skąd wziął się budżet obywatelski?


  Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

  Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

  Jaka jest Twoja rola?


  Mieszkańcy i mieszkanki i ich zaangażowanie to najważniejszy element procesu partycypacji. Do obywateli i obywatelek należy opracowanie projektów, dyskusja nad nimi oraz oficjalne ich zgłoszenie, promocja i zdobycie poparcia. Samorząd weryfikuje projekty, ocenia, czy są realne i poddaje pod głosowanie, wreszcie – realizuje zwycięskie projekty.

  Nie ma przeszkód, aby projekty w ramach budżetu obywatelskiego dotyczyły wszystkich zadań własnych gminy. Zawiera się w nich m.in. ład przestrzenny, drogi, ulice, edukacja, kultura, kultura fizyczna i turystyka, tereny rekreacyjne i urządzenia sportowe, ochrona zdrowia, opieka społeczna, porządek publiczny i bezpieczeństwo, polityka prorodzinna, transport zbiorowy.

  Działaj z nami na budzetalert.pl  Budżet alert

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo