Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IV Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa. Z wizytą na porzeczkowym polu

Dorota Biziuk [email protected]
Plantatorzy przekonywali, że owoce czarnej porzeczki są nie tylko smaczne, ale też wyjątkowo zdrowe - mają mnóstwo witaminy C, są bogatym źródłem związków fenolowych i antocyjanów
Plantatorzy przekonywali, że owoce czarnej porzeczki są nie tylko smaczne, ale też wyjątkowo zdrowe - mają mnóstwo witaminy C, są bogatym źródłem związków fenolowych i antocyjanów D. Biziuk
Uczestnicy IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej przyjechali na Podlasie. Przez kilka dni gościli w Białowieży, gdzie wysłuchali licznych wykładów. Po części teoretycznej zorganizowano warsztaty terenowe, które odbyły się na porzeczkowych plantacjach.

Gospodarzami poprzednich edycji konferencji były: Nowa Zelandia, Holandia i Szkocja. W minionym tygodniu do Polski przyjechali przedstawiciele plantatorów, naukowców i firm powiązanych z branżą ogrodniczą z ponad 22 krajów.
Uczestnicy konferencji zameldowali się w Białowieży.

Wiedza to podstawa

Spotkanie w międzynarodowym gronie miało na celu m.in. zwrócenie większej uwagi rynków na problemy polskich plantatorów. W trakcie konferencji zaprezentowano najnowszą wiedzę z zakresu uprawy i ochrony, a także wyniki badań dotyczących hodowli nowych odmian czarnych porzeczek. Mówiono również o prozdrowotnych właściwościach owoców tego gatunku.

- Uczestnicząc w takim wydarzeniu zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego, a wiadomo, że wiedza to podstawa - podkreślił Stanisław Trzonkowski, właściciel największej na świecie plantacji czarnej porzeczki, zlokalizowanej w okolicach Ostrowia Północnego koło Szudziałowa, w powiecie sokólskim.

Trzeba inwestować

To właśnie plantację Stanisława Trzonkowskiego odwiedzili uczestnicy konferencji na zakończenie zjazdu w Polsce.

- Uprawiam czarną porzeczkę od 21 lat. Ta produkcja była wtedy o wiele bardziej opłacalna niż uprawa zbóż. Teraz mamy odwrotną sytuację - powiedział plantator.
Należące do niego uprawy czarnej porzeczki zajmują ponad 308 ha. Oprócz tego Stanisław Trzonkowski ma również plantacje: aronii (162 ha), rokitnika (38 ha) i czerwonej porzeczki (7 ha). W sumie gospodarstwo liczy ponad 612 ha.

- Teraz największym problemem wszystkich plantatorów jest opłacalność produkcji. Żeby mówić o jakichś zyskach, czarna porzeczka powinna kosztować na skupie ok. 2,5 zł. Tymczasem w ubiegłym roku jej cena kształtowała się w granicach 1 zł - wyjaśnił Stanisław Trzonkowski.

On sam przyznał, że za dużo zainwestował w porzeczkową plantację, żeby teraz wycofać się z tej branży.

- Zawsze ma się nadzieję na poprawę opłacalności produkcji. Każdy plantator powie, że chcielibyśmy nie tylko godziwie żyć, ale też mieć z czego inwestować w dalszy rozwój swoich upraw - powiedział Tadeusz Trzonkowski.

IV Międynarodową Konferencję zorganizowało Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Czarnej Porzeczki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna