Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rzucić palenie - najnowsze metody wali z nałogiem.

Szi
Do walki z nałogiem niezbędna jest silna wola. Bez niej nic nie zdziałamy.

Kiedy sięgamy po papierosa, już samo opakowanie próbuje nas zniechęcić. Informacja o szkodliwości palenia umieszczona na każdej paczce ostrzega nas o skutkach tego nałogu. Jednak mało skutecznie. Większość ludzi mimo, iż zdaje sobie sprawę ze szkodliwości palenia papierosów, nie potrafi ich rzucić.

Poza tabletkami i gumami antynikotynowymi, na rynku pojawia się co raz więcej medykamentów do walki z tytoniowym nałogiem.

- Jestem już starszą osobą i wstydzę się palić papierosy. Uważam, że w moim wieku to nie wypada. Próbowałam różnych tabletek nikotynowych, pigułek do ssania ale bez efektu. Teraz zainwestowałam w inhalator nikotynowy, mam nadzieję, że to mi pomoże. 150 zł to dla mnie dużo, ale spróbuję - mówi Janina, mieszkanka Białegostoku.

Inhalator nikotyny zbudowany jest z ustnika oraz wymiennego wkładu nikotynowego. Stosowanie go ułatwia ograniczenie ilości wypalanych dziennie papierosów. Należy używać go kilka razy dziennie na zmianę ze zwykłym papierosem. W rezultacie systematycznie redukujemy dzienną dawkę nikotyny, powoli dążąc do zupełnego wyeliminowania papierosów z życia.

Podobną alternatywę pomagającą w rzuceniu palenia jest elektryczny papieros. Zachowując gesty palenia, pozwala on palić bez smoły i popiołu. Mniejsza zawartość nikotyny w jego wkładzie, pomaga stopniowo wyzbyć się uzależnienia.

Inhalator nikotynowy i elektryczny papieros mają podobne działanie, lecz według niektórych farmaceutów różni ich efektywność.

- Inhalator w odróżnieniu od elektrycznego papierosa zawiera nikotynę terapeutyczną. Nie jest ona tak silna i uzależniająca jak nikotyna ze zwykłego papierosa. Natomiast wkład w elektrycznym papierosie zawiera takie same stężenie nikotyny jaka zawarta jest w zwykłym papierosie, więc nie odzwyczaja organizmu od nałogu - mówi farmaceutka jednej z białostockich aptek.

Żeby wygrać walkę z nałogiem, trzeba się odpowiednio się przygotować i w znacznym stopniu zreorganizować swoje życie. Powinno się pozbyć z domu
wszystkich popielniczek , zapalniczek i innych rzeczy, które kojarzą nam się z uciążliwym nałogiem.

Niezbędne jest pozytywne nastawienie i motywacja, która pomoże wytrwać w postanowieniu. Ważne jest również, aby gdy najdzie nas chęć zapalenia papierosa, zająć czymś ręce np. skubaniem słonecznika.W walce z nałogiem istotna jest również aktywność fizyczna, która pomaga w pozbyciu się głodu nikotynowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna