Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Do celu krok po kroku. Porady

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Jak wynika z danych, w 2020 roku chcemy przede wszystkim zrzucić zbędne kilogramy, regularnie uprawiać sport i zdrowiej się odżywiać oraz zerwać z nałogiem palenia. Warto wytrwać w swoich planach.
Jak wynika z danych, w 2020 roku chcemy przede wszystkim zrzucić zbędne kilogramy, regularnie uprawiać sport i zdrowiej się odżywiać oraz zerwać z nałogiem palenia. Warto wytrwać w swoich planach. Polskapress
Postanowienia noworoczne robi większość z nas. Na koniec starego roku i w styczniu wiele osób planuje wprowadzenie zmian w swoim życiu. Są to głównie postanowienia o odchudzaniu, rzuceniu palenia, zmianie pracy, chodzeniu na siłownię i oszczędzaniu. Jednak bardzo często nie udaje się zrealizować tych planów.

Postanowienia noworoczne są modne. Jenak, jak pokazują dane statystyczne, aż 90 proc. osób ich nie dotrzymuje. A wystarczy pamiętać o pewnych sprawach, aby wytrwać i dotrzeć do celu.

Jak wynika z danych, w 2020 r. Polacy chcą przede wszystkim , regularnie uprawiać sport, zdrowiej się odżywiać, a także zerwać z nałogiem tytoniowym. Jak można zauważyć, wszystkie te postanowienia związane są ze zdrowiem, co jest optymistyczne, ponieważ zwiększa się świadomość tego, że mamy duży wpływ na to, jak się czujemy.
Co więc zrobić, aby udało się coś w nowym roku zmienić? O czym warto pamiętać? Na te pytania odpowiada dr Anna Rudnik – psychoterapeutka w Pracowni Psychoterapii i Twórczego Rozwoju PROSPERO (dr nauk społecznych, pedagożka, trenerka umiejętności społecznych).

- Już samo skonstruowanie postanowień daje 10-krotnie większe szanse na zmianę niż ich zupełny brak – mówi psychoterapeutka Anna Rudnik. - To oznacza, że warto planować! Noworoczne postanowienia dają bowiem szansę na rozpoczęcie przyjemnego procesu spełniania marzeń. Należy pamiętać, że zawsze możemy zacząć planować. Nawet, jeśli nie będzie to od razu z początkiem nowego roku. A gdy przerwiemy realizację swoich zamierzeń, zawsze możemy do tego wrócić.

Robisz postanowienia? Od czego zacząć?

Na sam początek warto się zastanowić czego potrzebujemy, co lubimy, co jest dla nas ważne, co sprawia trudności.

- Poznanie siebie pozwoli sformułować pytanie - „Co chciałbym osiągnąć?” - wyjaśnia psychoterapeutka. - Wyznaczenie celu nie jest proste. Po pierwsze warto pamiętać o zasadzie: „Mniej znaczy więcej”. Łatwiej jest realizować cele, gdy ich liczba jest możliwa do zrealizowania i nie zakłóci naszych codziennych działań i obowiązków. Każdy cel powinien być prosty i konkretny, tzn. odpowiadać na pytanie: „Co chcę osiągnąć i jaki ma być tego rezultat”. Cel powinien być mierzalny, czyli ma wskazywać, jak ma wyglądać sytuacja po jego osiągnięciu. Ma być też ambitny i akceptowalny – ma mieścić się w granicach twoich możliwości i motywujący do działania. Cel powinien być też realny do zrealizowania, oparty na twoich zasobach i spójny z twoimi planami, twoim życiem. Należy również określić termin jego zrealizowania.

Pamiętajmy jednak, że w realizowaniu naszych celów warto być elastycznym. Tak, by nadal była to raczej przyjemność niż trudność nie do zniesienia.

Postanowienia i motywacja do realizacji celów

- Gdy już skonstruujemy listę swoich postanowień, należy określić stopień zmotywowania do ich realizowania (np. w skali od 1-10) – radzi Anna Rudnik. - Zacznijmy realizację postanowień od tych, co do których motywacja jest większa. A później sprawdźmy, co może pomóc wzmocnić naszą motywację przy celach, gdzie nie jest ona imponująca. Warto ustalić priorytety i zacząć od tych postanowień, które są dla nas najważniejsze. Zaplanujmy realizację każdego postanowienia, określając poszczególne etapy i ustalając kolejność ich realizacji. Sprawdzajmy swoje postępy. I bądźmy dla siebie wyrozumiali.

Łatwiej jest realizować działanie pomału, ze spokojem i w zgodzie z możliwościami – daje to najwięcej szans na wytrwanie w działaniu. Każda zmiana wymaga czasu. Nic nie dzieje się od razu. Nie wymagajmy od siebie zbyt spektakularnych i szybkich efektów.

Warto pomyśleć o sposobach motywowania siebie, gdy już dopadnie nas rezygnacja. Może być mała nagroda, jakaś przyjemność, coś co poprawi nastrój i pozwoli przetrwać moment zwątpienia.

- Dobrym sposobem bywa prowadzenie dziennika, w którym zapisujemy swoje postępy i na bieżąco monitorujemy realizację postanowień – podpowiada psychoterapeutka. - Sprawdzić się także może wizualizowanie celów, a przede wszystkim ich rezultatów. W momentach trudnych może przypominać nam, na czym nam zależy i dodawać otuchy. Czasem pomaga znalezienie osoby – towarzysza w realizacji naszych celów (np. tych sportowych, treningowych). Zewnętrzne wsparcie, bądź odrobina rywalizacji dodaje niektórym z nas motywacji do działania.

Nie muszę - a mogę

Często w postanowieniach używamy takich słów jak: muszę, powinienem. One sprawiają, że to co planujemy staje się mało przyjemne i mało możliwe do wykonania. Spróbujmy unikać takich zwrotów.

- Wykorzystujmy zwroty: mogę, potrzebuję, chcę – podkreśla Anna Rudnik. - Pamiętajmy, że mamy wybór i zawsze możemy wprowadzić zmiany do pierwotnych postanowień. Nie przywiązujmy się sztywno do pierwotnych przekonań, planu. Bądźmy elastyczni, uwzględniajmy zmiany, działajmy konstruktywnie.

Pamiętajmy, że nawet gdy przerwiemy realizację podjętych postanowień, to zawsze możemy wrócić do swoich zamierzeń.

Zobacz też:
Obniż cholesterol. Przepisy na dobre dania - jadłospis 1500 kcal

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna