Akty oskarżenia oskarżenia skierowane zostały 22 stycznia b.r. do Sądu Okręgowego w Łodzi przez prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.
Akty oskarżenia przeciwko „Masie” i naczelnikowi
Prokurator oskarżył Jarosława Ł. ps. „Masa” o popełnienie siedemnastu czynów w tym m.in. oszustwa co do mienia znacznej wartości, czynów o charakterze korupcyjnych, fałszywych zeznań, przywłaszczenia powierzonego mienia, paserstwa i udaremniania zaspokajania wierzycieli.
Z kolei Zbigniew G., były Naczelnik Wydziału Wywiadu Kryminalnego jednej z Komend Wojewódzkich Policji oskarżony został o popełnienie dziesięciu czynów w tym o charakterze korupcyjnym i ujawnienie informacji niejawnych.
Oskarżenia wysunięto także wobec 20 innych osób, które podejrzane są o popełnienie szeregu czynów w tym o charakterze korupcyjnym kwalifikowanych i oszustw co do mienia znacznej wartości.
Wszystkim oskarżonym grozi teraz do 10 lat więzienia.
Najsławniejszy świadek koronny
„Masa” podejrzany jest o oszustwa kredytowe na szkodę banków, udzielanie korzyści majątkowych Naczelnikowi Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem innych osób, składanie fałszywych zeznań, płatną protekcję, udaremnienie zaspokojenie swoich wierzycieli, przywłaszczenie pieniędzy, paserstwo towarów pochodzących z kradzieży, wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych z tytułu sfingowanych kolizji drogowych, zawiadomienia o przestępstwach nie popełnionych.
„Masa” po zatrzymaniu, jako świadek koronny, współpracował z prokuraturą, składając obszerne wyjaśnienia. Jarosławowi Ł. liczył, że dzięki temu opuści areszt, w którym przebywa od maja 2018 r. Śledczy nie zgodzili się jednak na zmianę środka zapobiegawczego. Uznali, że „Masa” umniejsza swój udział w niektórych przestępstwach.