Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica w centrum będzie wyremontowana. W końcu przestanie straszyć

Urszula Walesiuk
Wizualizacja odremontowanej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza
Wizualizacja odremontowanej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza
To będzie cukierek ulicy!

Długo czekaliśmy na zagospodarowanie kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 63. W końcu projekt jest gotowy.

Budynek został wybudowany w latach 80. XIX wieku, to typowa mieszczańska kamienica - informuje Andrzej Lechowski, historyk, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Przy ulicy Sienkiewicza 63 w latach 1913-1939 znajdowała się jedna z najpopularniejszych białostockich aptek, prowadzona przez prowizora farmacji Marka Frausztetera. Przy aptece działało higieniczne laboratorium, które polecało swoim klientom "kefir zwykły i leczniczy, sterylizowane i gazowane mleko".

Cukierek ulicy

XIX-wieczna kamienica ma być połączona z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi, tzw. odzieżówką. Celem takiej zabudowy jest stworzenie jednego zwartego ciągu budynków. A wypełnienie pustej przestrzeni pomiędzy budynkiem szkoły a zabytkową kamienicą podkreśli miejski charakter ulicy.

- To będzie cukierek ulicy - mówi Andrzej Piekut, prezes zarządu firmy Yuniversal Podlaski.

Inwestor gwarantuje wysoki standard zarówno 2 poziomów lokali biurowych, jak i 18 apartamentów.

- Mówiąc o wysokim standardzie mam na myśli zastosowanie zarówno odpowiednich urządzeń, jak i materiałów mających wpływ na komfort korzystania z obiektu - informuje projektant Krzysztof Brański. - Projektowany zespół apartamentowy ma na celu między innymi utrzymanie i podkreślenie walorów architektonicznych zabytkowej kamienicy. Dwie ściany o najcenniejszych walorach zabytkowych zostaną odrestaurowane.

Jest już możliwość zakupu apartamentów. Ceny wahają się od ok. 200 do 600 tysięcy złotych.

Cisza i spokój w centrum

Pomimo że budynek jest położony przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic, to sąsiedztwo z dobrze zagospodarowanym skwerem (placem Wyzwolenia) wprowadzi pewien dystans od miejskiego gwaru. Ponadto zostanie stworzony zielony dach i tarasy nad budynkiem. Wszystkie elementy elewacyjne zaprojektowano tak, aby obniżyć poziom hałasu. Zaplanowano również powstanie podziemnych dwupoziomowych miejsc parkingowych.

Prace budowlane mają rozpocząć się już w marcu 2010 r. i potrwają ok. 1,5 roku. Już pod koniec 2011 będzie można zobaczyć nowy wygląd zabytkowej budowli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna