Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KAN wspiera uczniów kształcących się w deficytowych zawodach. Najlepsi ze stypendiami

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Na zakończenie roku szkolnego najlepsi uczniowie ZSZ nr 2, Branżowej Szkoły 1 st. nr 9 odebrali stypendia, które ufundowała firma KAN.  Była wśród nich jedyna dziewczyna, która kształci się na kierunku „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych”.
Na zakończenie roku szkolnego najlepsi uczniowie ZSZ nr 2, Branżowej Szkoły 1 st. nr 9 odebrali stypendia, które ufundowała firma KAN. Była wśród nich jedyna dziewczyna, która kształci się na kierunku „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych”. KAN
Na zakończenie roku szkolnego najlepsi uczniowie kierunku „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” otrzymali naukowe stypendia. Trwa też nabór do kolejnego, czwartego już rocznika klasy pod patronatem KAN.

Nowy kierunek nauczania zawodu powstał trzy lata temu w ramach unijnego projektu Miasta Białystok i jest kontynuowany w należącej do ZSZ nr 2, Branżowej Szkole I st. nr 9. Pomysłodawca – jeden z największych pracodawców w regionie i ceniony producent z branży instalacyjnej - firma KAN, objęła klasę swoim patronatem.

Spis treści

To właśnie KAN, jako patron ufundował stypendia dla trzech najlepszych uczniów w każdej z trzech już, działających w ramach kierunku klas. A stypendia są bardzo atrakcyjne: odpowiednio - 2000, 1500 i 1000 tys. zł - dla osób, które uzyskały najlepsze wyniki z przedmiotów zawodowych i z zachowania, pod uwagę brana była też frekwencja na zajęciach. Przedstawiciele firmy wręczyli uczniom dyplomy i vouchery z wysokością stypendiów przy okazji zakończenia roku szkolnego. Wszyscy wyróżnieni podkreślali, że nagroda, jaką jest stypendium działała na nich mobilizująco.

Nauka popłaca

- Utwierdza mnie to w przekonaniu, że warto było się starać – mówi Adam Markowski, jeden ze stypendystów i absolwent klasy III. – Myślę, że o przyznaniu stypendium zdecydowały moje umiejętności praktyczne, którymi miałem okazję się wykazać również podczas praktyk na hali w firmie KAN. Te zajęcia praktyczne dały mi najwięcej i zdecydowały, że chcę pracować w firmie KAN, jednocześnie kontynuując naukę zaocznie w liceum. Cieszę się, że miałem okazję uczestniczyć w tym projekcie. Myślę, że to bardzo dobre i wszechstronne przygotowanie do zawodu, a wsparcie tak dużej firmy jest bardzo ważne i daje szanse na dobry start w dorosłe życie.

Czytaj również:

Stypendystka Weronika Bielawska był jedyną dziewczyną w swojej klasie, ale podkreśla też, że nie przeszkadzało jej to w sprawdzeniu się w zawodzie operatora: - Dobrze sobie radziłam na wtryskarkach i wytłaczarce, nie miałam problemu z nauką przedmiotów, poradziłam sobie też podczas praktyk w KAN, które są prawdziwą lekcją zawodu. Polecam więc ten fach także dla kobiet - .

Certyfikaty i gwarancja pracy

Zakończenie roku szkolnego stało się też okazją do podsumowania: - Po wszystkich zawirowaniach związanych z pandemią i koniecznością nauki zdalnej i zawieszenia nauki praktycznej u pracodawcy, w ubiegłym roku wreszcie mogliśmy w pełni realizować, przewidziane dla tego kierunku, kształcenie z elementami systemu dualnego, czyli zajęć teoretycznych, uzupełnionych praktyczną nauką zawodu w halach KAN. Szkoła, w ramach projektu, w pełni wyposaża uczniów w pełne zestawy ubrań roboczych i narzędzia pomiarowe, wykorzystywane podczas takich zajęć praktycznych – mówi Wiesław Kalinowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSZ nr 2.

Nowy kierunek pod patronatem KAN. Profesjonalne maszyny i pr...

Ponadto uczniowie mogą też uzyskać certyfikaty poświadczające umiejętności z obsługi i programowania maszyn znanych firm. W ramach współpracy szkoły z pracodawcą, w marcu uczniowie klasy III uczestniczyli w takim szkoleniu w firmie Engel - producent innowacyjnych wtryskarek, wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych w całym kraju.

- Realizowane jest też główne założenie projektu – gwarancji zatrudnienia u pracodawcy. Pierwsi absolwenci zostali już zatrudnieni w firmie KAN, a kolejni zainteresowani, również tegoroczni absolwenci, także się tam wybierają. Mam ogromną satysfakcję, że program spełnia swoją rolę w temacie uzupełniania braku fachowców na rynku pracy w tym zawodzie – dodaje Wiesław Kalinowski.

Czytaj również:

Teraz – do 18 lipca - trwa nabór dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, chętnych do nauki na nowym kierunku. Absolwenci klasy po trzyletnim okresie nauki mają zapewnione miejsca pracy w firmie KAN. Mogą też kontynuować edukację w 2-letniej branżowej szkole II stopnia, podnosząc swe kwalifikacje do poziomu technikum i dalsze wykształcenie wyższe na studiach technicznych.

Spawalnicy ze wsparciem KAN

Nowy kierunek w branży przetwórstwa tworzyw to nie jedyne przedsięwzięcie edukacyjne, które wspiera spółka KAN. Firma objęła też patronatem klasę, kształcącą w deficytowym zawodzie technika spawalnictwa w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku. Również jej uczniowie otrzymali na koniec roku atrakcyjne stypendia naukowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: KAN wspiera uczniów kształcących się w deficytowych zawodach. Najlepsi ze stypendiami - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna