MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy należy wymienić opony na zimowe? Czy jest to czynność obowiązkowa?

.
Wymiana opon to czynność, która dotyka większość kierowców w Polsce. Niestety klimat umiarkowany sprawia, że pogoda jest kapryśna, a warunki drogowe nie zawsze rozpieszczają. Wraz z okresem zimowym konieczna jest wymiana opon na zimowe. Niektórzy kierowcy nie wykonują tej czynności, twierdząc, że jazda na oponach uniwersalnych jest bezpieczna. To mylne przekonanie, które może słono kosztować nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Kiedy więc należy wymienić opony na zimowe?

Czy wymiana opon na zimowe jest konieczna?
W kraju nie obowiązuje odgórny nakaz wymiany opon na zimowe. Sprawa przedstawia się tak samo w innych krajach Europejskich. Na szczęście w Polsce kierowcy coraz częściej decydują się na wizytę u wulkanizatora. To odpowiedzialnie. Zazwyczaj nie ma jednej, konkretnej daty, która wskazywałaby na ostateczny termin wymiany opon na zimowe. Należy obserwować temperaturę oraz panujące warunki za oknem. Niestety wraz z pierwszym śniegiem w punktach wymiany opon powstają olbrzymie kolejki. Niektóre osoby zapobiegawczo wymieniają je więc szybciej.

Kiedy należy wymieniać opony na zimowe?

W poprzednim punkcie napisane jest już, że nie ma jednej, konkretnej daty, która oznaczałaby termin wymiany opon. W kraju zima przychodzi o różnym czasie. Niekiedy jest to styczeń, a niekiedy październik. Przyjęło się jednak, że najlepszym momentem na wymianę opon zimowych jest czas, kiedy termometry wskazują w ciągu dnia mniej, niż 7 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze wiele opon letnich zachowuje się dosyć dziwnie na drodze, ponieważ mieszanka, z której powstała opona nie radzi sobie w tych temperaturach. W razie nagłych opadów śniegu warto założyć zimówki wcześniej. To uchroni nas przed ewentualnym problemem jazdy w przypadku niespodziewanych opadów śniegu. Wielu ekspertów uważa, że dobrym momentem na zmianę opon jest początek października. W tym miesiącu obserwowane są już duże różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy, dlatego też wiele osób decyduje się na wymianę opon

O czym należy pamiętać wcześniej?
Przede wszystkim o zakupie opon zimowych szybciej. U wulkanizatora nie zawsze znajdziemy opony, które rozmiarem pasują do kół naszego samochodu. W takich przypadkach również ceny są niezwykle wysokie. Warto poszukać opon wcześniej. Taka opona musi mieć idealnie dopasowany rozmiar do koła samochodu. Wczesną jesienią wiele sklepów stacjonarnych i sklepów online oferuje rabaty i niższe ceny, niż te, które obowiązują w porze zimowej. Nie należy również jeździć na oponach wysłużonych. Ich stan można w prosty sposób określić dzięki grubości bieżnika.

Jak rozpoznać oponę zimową?
Dla wielu osób może być to nie lada wyzwanie. Fachowcy widzą to na pierwszy rzut oka. Często bieżnik opony zimowej ma na swojej powłoce widoczne lamele. To dzięki nim opona zimowa wbija się w powierzchnię śniegu i zapobiega wpadaniu w poślizg. W oponie zimowej liczba lameli jest niska, ponieważ to gwarantuje lepszą przyczepność do powierzchni drogi. Oczywiście oba rodzaje opon różnią się też mieszanką, z której zostały wykonane. W warunkach zimowych opony letnie są zbyt twarde, aby zapewniały bezpieczeństwo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna