Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejki do specjalisty. Pacjenci czekają coraz dłużej

Urszula Ludwiczak
Rzecznik podlaskiego oddziału NFZ uspokaja. Tłumaczy, że cztery poradnie endokrynologiczne i pięć chirurgicznych dla dzieci w regionie  jest gotowych przyjąć małych pacjentów, którzy potrzebują porady specjalistów z tych dziedzin.
Rzecznik podlaskiego oddziału NFZ uspokaja. Tłumaczy, że cztery poradnie endokrynologiczne i pięć chirurgicznych dla dzieci w regionie jest gotowych przyjąć małych pacjentów, którzy potrzebują porady specjalistów z tych dziedzin. 123RF
Kolejki do lekarzy nie maleją, mimo coraz większych pieniędzy przeznaczanych na ochronę zdrowia.

Na wizytę do endokrynologa w poradni Somed w Łomży trzeba czekać ponad rok, podobnie jak do kardiologa w szpitalu miejskim w Białymstoku - to najnowsze dane. I nie są optymistyczne. Tak też wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

NIK sprawdzała, kiedy pacjenci mogą się dostać do wybranych specjalistów. Wzięła pod uwagę poradnie kardiologiczne, endokrynologiczne, okulistyczne, neurologiczne czy oddziały rehabilitacji. Z raportu wynika, że z każdym rokiem jest coraz gorzej. Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty i leczenie szpitalne wydłużył się i to mimo zwiększania przez fundusz wartości umów zawartych z poradniami i szpitalami. W województwie podlaskim najdłużej trzeba czekać do endokrynologa i kardiologa.

- Stan kolejek od lat pozostaje podobny. Wydłużanie ich może natomiast wynikać z sezonu (pory roku) i związanymi z tym, zwiększonymi stanami zachorowań pacjentów - tłumaczy Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ.

Zobacz też Pijany lekarz na dyżurze. Wracając z pracy spowodował kolizję na ul. Grajewskiej

I dodaje, że kolejki są również wynikiem tego, że społeczeństwo jest bardziej świadome, coraz częściej chce się badać i korzystać z porad specjalistów.

Z raportu NIK wynika jeszcze jedna ważna rzecz. Kolejki biorą się też stąd, że po prostu nie wszystkie ośrodki w kraju mają odpowiedni sprzęt medyczny, brakuje wykwalifikowanej kadry. I tak w województwie podlaskim za mało jest urologów czy diabetologów dziecięcych.

Zobacz też UDSK. Program do elektronicznej rejestracji pacjentów. Czytelniczka: Trzy godziny stałam w kolejce

Rzecznik podlaskiego oddziału NFZ uspokaja. Tłumaczy, że cztery poradnie endokrynologiczne i pięć chirurgicznych dla dzieci w regionie jest gotowych przyjąć małych pacjentów, którzy potrzebują porady specjalistów z tych dziedzin.

- Brak kontraktu z poradnią o konkretnej nazwie nie oznacza braku dostępu do świadczenia w województwie - wyjaśnia Rafał Tomaszczuk.

- Nic tylko chorować - mówi pani Agnieszka, która na wizytę do endokrynologa zapisała się we wrześniu zeszłego roku. Specjalista przyjmie ją już wkrótce. Jeszcze w lutym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna