Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne kamienice w Ełku pięknieją. Zobacz zdjęcia 12 budynków po tegorocznym remoncie

OPRAC.: dd
Kolejne elewacje oraz dachy ełckich kamienic i budynków doczekały się remontu. W bieżącym roku pracami remontowymi objęto 12 budynków, a łączny koszt prac wyniesie ponad 2 mln 80 tys. zł.

Remonty elewacji i dachów ełckich budynków mają m.in. na celu przywrócenie walorów technicznych i estetycznych elewacji. W zależności od potrzeb i zakresu wykonywana jest wymiana istniejącego pokrycia dachowego, ocieplenie ścian, remont kominów, remont detali architektonicznych i malowanie balustrad.

W 2023 roku zaplanowano modernizacje 12 budynków, a łączna wartość zaplanowanych inwestycji to ponad 2 mln 80 tys. zł. Zakończyły się już inwestycje w budynkach przy ul. Chopina 14, Słowackiego 4, Orzeszkowej 22, Moniuszki 4, Wawelska 17, 19, 21, 23, Wojska Polskiego 19, Wojska Polskiego 6a.

W trakcie realizacji są budynki przy ul. Armii Krajowej 13, Chopina 4, Wojska Polskiego 20, Gdańska 8, Świackiego 1. Realizowane prace remontowe przyczyniają się poprawy stanu technicznego budynków, zwiększając komfort życia ełczan.

Miejskie dotacje na zabytki

W 2023 r. miasto rozdysponowało łącznie 300 tys. zł na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na terenie Miasta Ełku.

W tegorocznym konkursie dofinansowanie przyznano 5 wspólnotom mieszkaniowym:

  • Wspólnota przy ul. Moniuszki 4, kwota dofinansowania 60 000 zł,
  • Wspólnota przy ul. Armii Krajowej 13, kwota dofinansowania 60 000 zł,
  • Wspólnota przy ul. Wojska Polskiego 19, kwota dofinansowania 30 000 zł,
  • Wspólnota przy ul. Chopina 4, kwota dofinansowania 100 000 zł,
  • Wspólnota przy ul. Chopina 14, kwota dofinansowania 50 000 zł.

Ełk otrzymał ponad 1,5 mln zł rządowego dofinansowania na zabytki

W lipcu Miasto Ełk zostało także beneficjentem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, w którym otrzymało ponad 1,5 mln zł dofinansowania na renowację czterech miejskich obiektów zabytkowych:

  • Renowacja zabytkowego budynku mieszkalnego przy ul. Chopina 21 (490 tys. zł) – inwestycja miejska,
  • Renowacja zabytkowej kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 38 (490 tys. zł) – dotacja samorządowa,
  • Parafia pw. św. Wojciecha w Ełku na renowację witraża (78 tys. zł) oraz remont i konserwację więźby dachowej z częściową wymianą elementów poddasza (49 tys. zł) – dotacja samorządowa,
  • Muzeum Historyczne w Ełku – remont zabytkowego magazynu stacyjnego, wnętrza oraz elewacji, piwnic i dachu, wykonanie izolacji cieplnej, przeciwwilgociowej, wymiana orynnowania, likwidacja dobudów z II. połowy XX. wieku w celu przywrócenia pierwotnego wyglądu budynku (399 tys. zł) – inwestycja miejska.

Łącznie nasze miasto otrzymało 1 mln 506 tys. zł dofinansowania.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków kierowany jest do gmin, powiatów oraz województw i polega na dofinansowaniu zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Środki mogły być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez JST albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Operatorem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który przyjmował wnioski za pośrednictwem aplikacji Polski Ład i będzie wypłacał środki z programu.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna