Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska domaga równośc płci w Polsce

(wal) www.pomorska.pl
fot. robertamsterdam.com
Komisja Europejska wysłała w czwartek pod adresem Polski ostateczne ostrzeżenie w sprawie zasad równości płci w zatrudnieniu.

W ten sam sposób Komisja pogroziła Austrii i Belgii, za to Estończykom zapowiedziała zakończenie postępowania przeciwko ich krajowi w tej samej sprawie. Chodzi o dostosowanie krajowego ustawodawstwa do unijnych przepisów przeciwko dyskryminacji płci w prawie pracy i zasadach zatrudnienia, które zawarte są w unijnej Dyrektywie 2006/54/EC. "Ostateczne ostrzeżenie" to etap, który bezpośrednio poprzedza skierowanie sprawy przeciwko krajowi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
reklama

Komisja w wydanym w czwartek komunikacie przyznaje, że Polska wykazała się już szeregiem działań w celu "transpozycji" dyrektywy do prawa krajowego, ale cały proces nadal nie jest ukończony, a komunikacja z polskimi władzami jest w tej sprawie utrudniona. Stąd ta formalna połajanka.

Estonia tymczasem - w opinii Komisji Europejskiej - przekazała dość danych o zmianach w swoim ustawodawstwie, by można było zamknąć postępowania przeciwko niej, spowodowane wcześniejszym brakiem komunikacji z KE w tej sprawie.

Austria i Belgia są w innej sytuacji niż Polska - w ich przypadku KE oczekuje szybszych działań dostosowujących prawo lokalne: w części landów (Austria) i w regułach obowiązujących mniejszościową społeczność niemieckojęzyczną (Belgia).

Postępowanie w sprawie naruszenia składa się z trzech etapów. Pierwszym krokiem jest wezwanie państw członkowskich do usunięcia uchybienia. Mają one dwa miesiące na odpowiedź. Jeżeli Komisja nie otrzyma odpowiedzi, lub gdy obserwacje danego rządu nie będą satysfakcjonujące, Komisja może wydać uzasadnioną opinię (to drugi etap i także państwa mają dwa miesiące na odpowiedź). Jeżeli państwo członkowskie nadal nie wypełnia swoich obowiązków, Komisja może skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Dyrektywa 2006/54/EC wymusza wprowadzenie takich przepisów, które m.in. zapobiegają dyskryminującym płcie różnicom w wynagrodzeniu, w dostępie do miejsc pracy, nieprzychylnemu traktowaniu kobiet w związku z ciążą lub macierzyństwem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna