Konkursy na dyrektorów w kilkudziesięciu białostockich placówkach oświatowych. Miasto zorganizowało je w obawie przed lex Czarnek

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Udostępnij:
W ponad 20 białostockich placówkach oświatowych, trwają właśnie konkursy na dyrektorów. W sumie odbędą się w około 50 szkołach i przedszkolach. Przyczyną tak niemałych liczb jest pierwotna, nieco zmodyfikowana już wersja projektu zmian w prawie oświatowym, tzw. lex Czarnek.

Aktualnie, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Białymstoku, można znaleźć ogłoszenia dotyczące naboru na stanowisko dyrektora aż w 24 białostockich szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych.

Zwykle tego typu konkursy przeprowadzane są w przypadku zakończenia się pięcioletniej kadencji dotychczasowego dyrektora, bądź jego przejścia na emeryturę. Tym razem miasto miało jeszcze jeden istotny powód, by ruszyć z naborem, i to w tak wielkiej skali. Dotyczył on prac nad projektem zmian prawa oświatowego, powszechnie znanego jako lex Czarnek.

- W pierwotnej wersji projektu, która obowiązywała jeszcze kilka tygodni temu, rząd chciał wprowadzić zapisy, które doprowadziłyby do tego, że kuratorium oświaty miałoby o wiele więcej głosów w komisjach konkursowych, niż obecnie. My jako miasto nie chcieliśmy się na coś takiego zgodzić. Trzeba traktować się po partnersku - mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.

Jako że konkursy ogłaszane według starych zasad, mogły być prowadzone do końca według starych zasad, miasto zdecydowało się działać. I tak, w sumie nabór na stanowiska dyrektorów obejmie około 50 białostockich placówek oświatowych.

Wśród nich jest m.in. Przedszkole Samorządowe nr 36.

- Niedługo, pod koniec sierpnia, kończy się moja kadencja. Oczywiście będę ponownie kandydować na to stanowisko - zdradza Ewa Barbara Gutowska, która już od 30 lat jest dyrektorem tej placówki.

Jak przyznaje, nie zawsze jest łatwo. Szczególnie ciężko było ostatnio, kiedy trzeba było zmierzyć się z kierowaniem przedszkolem w czasie pandemii. Mimo wszystko nie wyobraża sobie pracy w innym miejscu.

Konkurs ogłoszono też w III Liceum Ogólnokształcącym. Wraz z końcem ubiegłego roku szkolnego, po 20 latach pełnienia funkcji dyrektora, na emeryturę odeszła Małgorzata Górniak. Jej miejsce zajęła Anna Kietlińska.

- Stanowisko dyrektora powierzono mi na rok. Myślę, że wezmę udział w tym konkursie - mówi Kietlińska.

Dyrektorzy szkół są obecnie wyłaniani w konkursach, w których zasiadają przedstawiciele samorządu (trzy głosy), kuratorium oświaty (trzy głosy), rady pedagogicznej (dwa głosy), rady rodziców (dwa głosy) oraz związków zawodowych (jeden głos). Ministerstwo Edukacji i Nauki chciało, by głos kuratoriów wzrósł do pięciu. W grudniu wycofało się jednak z tego pomysłu.

- Samorządy nadal będą jednym z podmiotów mających wpływ na wybór dyrektora. Podstawową zasadą wyboru nadal będzie konkurs, a skład komisji konkursowej się nie zmieni - zapewnia Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki. - Organizowanie konkursów z tak dużym wyprzedzeniem było trochę propagandowym działaniem ze strony prezydenta, który chyba się czegoś obawia. Jednak samorządowcy nie mają się czego obawiać.

Obecnie trwające konkursy dotyczą:

 • Przedszkola Samorządowego Nr 20 w Białymstoku, ul. Sowlańska 40,
 • Przedszkola Samorządowego Nr 30 im. Świętego Jana Pawła II „Radosne” w Białymstoku, ul. Piastowska 1A,
 • Przedszkola Samorządowego Nr 36 im. Marii Montessori w Białymstoku, ul. Św. Mikołaja 9,
 • Przedszkola Samorządowego Nr 42 „Niezapominajka” w Białymstoku, ul. Ciepła 19A,
 • Przedszkola Samorządowego Nr 65 „Podlaskie Smyki” w Białymstoku, ul. Łagodna 12,
 • Przedszkola Samorządowego Nr 73 w Białymstoku, ul. Gajowa 66,
 • Przedszkola Samorządowego Nr 77 „Rumiankowe Przedszkole” im. Simony Kossak w Białymstoku, ul. Rumiankowa 15,
 • Przedszkola Samorządowego Nr 78 w Białymstoku, ul. Zagórna 2/3,
 • Szkoły Podstawowej Nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku, ul. Mieszka I 18,
 • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Białymstoku, ul. Strażacka 25,
 • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 5 w Białymstoku, ul. Magnoliowa 13,
 • Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku, ul. Słonimska 47/1.
 • Przedszkola Samorządowego Nr 46 w Białymstoku, ul. Mieszka I 4A,
 • Przedszkola Samorządowego Nr 47 „Z UŚMIECHEM” w Białymstoku, ul. Świętego Wojciecha 14,
 • Przedszkola Samorządowego Nr 81 „Brzoskwiniowy Raj” w Białymstoku, ul. Brzoskwiniowa 8,
 • Zespołu Przedszkoli Nr 1 w Białymstoku, ul. Wincentego Witosa 22,
 • Szkoły Podstawowej Nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, ul. Polowa 7/1,
 • Szkoły Podstawowej Nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku, ul. Stroma 16,
 • Szkoły Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku, ul. Palmowa 28,
 • III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku, ul. Pałacowa 2/1
 • Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Białymstoku, ul. Marii Konopnickiej 3,
 • Zespołu Szkół Nr 15 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, ul. Jerzego Waszyngtona 17,
 • Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2 w Białymstoku, ul. Warszawska 79A,
 • Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Białymstoku, ul. Krakowska 19

Biorący udział w naborze kandydaci muszą przygotować koncepcję funkcjonowania i rozwoju placówki. Niezbędny będzie też życiorys zawierający opis przebiegu pracy zawodowej, stażu pracy pedagogicznej albo dydaktycznej oraz stażu pracy na stanowisku kierowniczym (w przypadku osób niebędących nauczycielem).

Konieczne jest także złożenie oświadczenia zawierającego dane osobowe kandydata oraz kopie dokumentów potwierdzających staż pracy i wykształcenie.

Nabór na stanowisko dyrektora w części placówek potrwa do 31 stycznia. W pozostałych - do 28 lutego. Dokumenty należy składać w Departamencie Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Zobacz też:

Szkoły wracają częściowo do nauki zdalnej.

Wideo

Materiał oryginalny: Konkursy na dyrektorów w kilkudziesięciu białostockich placówkach oświatowych. Miasto zorganizowało je w obawie przed lex Czarnek - Kurier Poranny

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gruby miś
10 stycznia, 14:40, Gość:

Oczywiście każdy może startować w konkursie? I w konkursach wygrywa oczywiście najlepszy merytorycznie a nie np legitymacja partyjna, znajomości, sympatie polityczne.

;)

G
Gość
10 stycznia, 12:45, Gość:

Zmiana dyrektora = odprawa?

I zostaje ten sam dyrektor :)

G
Gość
Oczywiście każdy może startować w konkursie? I w konkursach wygrywa oczywiście najlepszy merytorycznie a nie np legitymacja partyjna, znajomości, sympatie polityczne.
g
gość
Traktowanie po partnersku znaczy żebyśmy mogli tylko swoich wrzucić na stanowiska?
G
Gość
Zmiana dyrektora = odprawa?
Dodaj ogłoszenie