Koronawirus. Pierwsze w Podlaskiem zarzuty karne za złamanie kwarantanny i sprowadzenie niebezpieczeństwa zagrożenia epidemiologicznego

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Białymstoku wniosek o tymczasowy areszt dla 60-latka na okres najbliższych trzech miesięcy.
Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Białymstoku wniosek o tymczasowy areszt dla 60-latka na okres najbliższych trzech miesięcy. Archiwum
60-letni białostoczanin wrócił z Niemiec, po czym został skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Mimo zakazu wyszedł z domu na zakupy. Nie wiedział, że jest chory. Badania zleciła prokuratura. Wynik był pozytywny. Podejrzanemu grozi nawet 8 lat więzienia.

To chyba najbardziej dobitny przykład, że aktualny rygor i obostrzenia to nie "widzimisię" władzy, uprzykrzanie życia, ale działania, które mają je chronić. 62-latek mógł nieświadomie zakazić nawet kilkanaście osób, z którymi 5 kwietnia miał kontakt w sklepie. To klienci, sprzedawcy - ogólnie personel. To zresztą właśnie pracownicy zasługują na wyjątkową pochwałę. To oni powiadomili organy ścigania, wiedząc najwyraźniej, że 60-latek powinien być na kwarantannie. Z zagranicy wrócił 31 marca.

Dopiero zlecone przez śledczych z Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe badania wykazały, że mężczyzna ma SARS-CoV-2.

Czytaj też:Koronawirus - Białystok i woj. podlaskie - RAPORT. Nowe przypadki zakażeń w regionie. W kraju już 111 ofiar - 07.04.2020

Białostoczanin został zatrzymany w niedzielę 5 kwietnia, we wtorek 7 kwietnia został mu przedstawiony zarzut z art. 165 Kodeksu karnego "sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenie epidemiologicznego oraz szerzenie się choroby zakaźnej".

- Mężczyzna został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Złożył wyjaśnienia. Trwają czynności procesowe mające na cele ustalenie i przesłuchanie osób, które miały z nim styczność - mówi prokurator Wojciech Zalesko, szef "Południa".

Wszystkie czynności w ramach środków ostrożności odbyły się zdalnie, za pośrednictwem sieci elektronicznej. Tak, aby przesłuchujący prokurator nie miał bezpośredniego kontaktu z zakażonym podejrzanym.

Zarzucane mu przestępstwo jest zagrożone karą od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia. To pierwsza tego typu sprawa zakończona zarzutami karnymi w woj. podlaskim od czasu pandemii koronawirusa.

Ogólnie, jak informuje rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, nadkom. Tomasz Krupa, w naszym regionie policja prowadziła dotąd trzy postępowania sprawdzające w kierunku art. 165 kk. Ale nie są na tak zaawansowanym poziomie jak ta 60-latka. Druga również została zarejestrowana w białostockim "Południu", trzecia w Prokuraturze Rejonowej w Hajnówce. W tej ostatniej zarzutów jednak nie będzie.

- Postępowanie zakończyło się odmową wszczęcia - informuje Jan Andrejczuk, Prokurator Rejonowy w Hajnówce. - Zawiadomienie dotyczyło kierowcy TIR-a, który faktycznie - jak wynika z zeznań świadków i właściciela pojazdu - dwukrotnie wyjeżdżał za granicę. Ale z materiałów nie wynika, aby był zakażony koronawirusem, a jako kierowca ciężarówki przewożącej towary, po wjeździe do Polski, nie podlegał obowiązkowi kwarantanny.

To oznacza, że przestępstwa nie było. Postanowienie o odmowie wszczęcia nie jest prawomocne.

Zobacz także:Łamią kwarantannę podzas epidemii koronawirusa i zakaz gromadzenia się. Obywatele czuwają. Ale nie brakuje fałszywych zgłoszeń

W przypadku 60-latka z Białegostoku są nie tylko zarzuty, ale i - nie wykluczona - przymusowa izolacja, skuteczniejsza niż kwarantanna domowa. Prokuratura skierowała do sądu wniosek o zastosowanie wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Jeśli zostanie uwzględniony, chory na COVID-19 mężczyzna najpewniej trafi do jedynego w kraju izolatorium dla osadzonych z koronawirusem.

- W celu izolacji osadzonych z potwierdzonym zakażeniem - nie wymagających hospitalizacji w warunkach szpitala zakaźnego, lecz ze wskazaniem leczenia w warunkach domowych - utworzyła specjalne izolatorium na czas choroby i rekonwalescencji pacjentów przy jednym z zakładów karnych - tłumaczy ppłk. Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Dokładnej lokalizacji nie ujawnia. Wiadomo, że znajduje się ono w oddzielnym budynku, gdzie osadzony ma kontakt wyłącznie z personelem medycznym. Osoby chore wymagające hospitalizacji są przewożone do szpitali zakaźnych.

Według danych SW na 7 kwietnia, tylko jeden osadzony w Polsce został przyjęty do jednostki z już zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem. To jeden z dwóch tymczasowo aresztowanych, wobec których sąd zastosował izolacyjny środek zapobiegawczy, gdyż nie stosowali się do zaleceń kwarantanny. Chodzi o 54-letniego uciekiniera ze szpitala w Zgierzu oraz 61-latka, który wyszedł z warszawskiego szpitala do sklepu po alkohol i papierosy. Starszy mężczyzna chory na COVID-19 trafił do izolatorium. Młodszy, u którego wykryto również inne choroby, został umieszczony w szpitalu.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie