Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kowale Oleckie. Gmina z Szeską Górą

P. Tomkiewicz
Szeska Góra
Szeska Góra J. Kunicki/ UM Olecko
Gmina Kowale Oleckie położona jest na wschodzie województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie oleckim. W gminie łączy się droga krajowa nr 65 z Olecka do Gołdapi z drogą wojewódzką prowadzącą do Suwałk.

Powierzchnia gminy wynosi 252 km2. Najbardziej charakterystycznym elementem gminnego krajobrazu są Wzgórza Szeskie z Szeską Górą (309 m n.p.m.). Od wschodu teren gminy pokrywa kompleks Puszczy Boreckiej, stanowiący 36 proc. powierzchni gminy. Ponadto w gminie występują trzy rezerwaty przyrody - Cisowy Jar, Wyspa Lipowa na jeziorze Szwałk Wielki i Czerwony Dwór. Do najcenniejszych atrakcji turystycznych należą m.in. zbudowany w 1719 roku ewangelicki kościół w Szarejkach, po 1945 roku przejęty na potrzeby parafii rzymsko-katolickiej, a także zespoły dworsko-parkowe w Dorszach, Drozdowie, Staczach, Szwałku i Wężewie. Specyficznym obiektem jest cmentarz wojenny z I wojny światowej w Kowalach 0leckich.

Gminę zamieszkuje ok. 5,8 tys. osób. Działa w niej ponad 200 firm.

Gmina Kowale Oleckie w ciągu trzech lat pozyskała z Unii Europejskiej ponad 1,7 mln zł, między innymi na projekt "Restrukturyzacji i modernizacji sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich", a także kompleks sportowy Moje Boisko Orlik 2012.

99 proc. mieszkańców gminy Kowale Oleckie ma bieżącą wodę. Niepodłączonych do wodociągów jest tylko kilka domów.

Kanalizację ma około 40-50 proc. mieszkańców, między innymi z Kowali Oleckich, Danieli, Drozdowa czy Staczy. Ze względu na duże rozrzucenie gminy skanalizowanie wszystkich gospodarstw zajmie jeszcze wiele lat i pochłonie miliony złotych.

W tym roku powstało w gminie drugie boisko z programu Orlik 2012, tym razem we wsi Sokółki. Z myślą o uczniach została wyremontowana świetlica wiejska we wsi Stożne.

Władze gminy walczą o lepsze drogi. Jedną z większych inwestycji był w tym roku remont trasy Olecko-Sokółki. Na naprawę nawierzchni na tym 3,5-kilometrowym odcinku potrzeba było 2 milionów złotych. Po milionie dały władze gminne i Starostwo Powiatowe w Olecku.

Gmina jest także członkiem Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna", który powstał w celu wybudowania we wsi Siedliska koło Ełku Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. W ubiegłym roku składka Kowali Oleckich wyniosła ok. 500 tysięcy złotych. W tym roku będzie to 300 tys. zł.

W Kowalach Oleckich od lat działa Dom Pomocy Społecznej "Zacisze" dla 40 osób w podeszłym wieku, a także Środowiskowy Dom Samopomocy - jest to rzadkością na wsiach.

Mimo że gmina Kowale Oleckie nie ma schroniska, to dba o bezdomne zwierzęta. W tym roku na opiekę nad 70 czworonogami, które mieszkają w Bystrym koło Giżycka, zapłacą 120 tysięcy złotych.

Gmina stworzyła tzw. Fundusz Sołecki. Dzięki tym pieniądzom 20 sołectw będzie mogło zrealizować drobne inwestycje, na przykład zbudować plac zabaw. Średnio na każdą wieś przypadnie po 10 tysięcy złotych.

Największą bolączką gminy są słabe drogi. Ich naprawa jest bardzo kosztowna, a nie zawsze udaje się zyskać dotacje rządowe albo unijne. Tak było w przypadku wniosku na remont drogi we wsi Cicha Wólka.

Wójtem gminy Kowale Oleckie jest Helena Żukowska, a sekretarzem - Anna Grażyna Gołębiowska. Natomiast przewodniczącym rady gminy jest Krzysztof Bartczak.

Siedziba urzędu gminy znajduje się przy ulicy Kościuszki 44 w Kowalach Oleckich. (tel. 87 523 82 09).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna