Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej u nas o pracę

Paweł Tomkiewicz
Jeśli szukasz pracy, masz większą szansę na jej znalezienie. Bezrobocie na Mazurach powoli się zmniejsza.

Pierwsze miesiące tego roku nie były zbyt korzystne dla bezrobotnych. Ich liczba systematycznie rosła. Jednak, razem z nadejściem wiosny ze znalezieniem źródła utrzymania było coraz lepiej.
Obecnie, w niektórych naszych miastach bezrobocie jest niższe niż w lipcu ubiegłego roku.

Mają już świadectwa
Dane z powiatowych urzędów pracy są bardzo optymistyczne. W porównaniu do stycznia, w lipcu we wszystkich urzędach zatrudnienia liczba bezrobotnych była niższa.

Nowi bezrobotni, którzy w lipcu zgłosili się do urzędów pracy, w większości rejestrowali się po raz pierwszy w życiu. Byli to absolwenci szkół średnich.

- Liczba bezrobotnych wzrosła z 6638 w czerwcu do 6698 na koniec lipca. Tych 60 osób to przede wszystkim młodzież do 25. roku życia, czyli absolwenci szkół średnich - mówi Dariusz Kuprewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ełku. - Spodziewaliśmy się takiej sytuacji, bo jest to cykliczne zjawisko. Dlatego nie ma powodów do niepokoju. Część z tych osób może się wyrejestrować jeszcze we wrześniu albo październiku.

Jako bezrobotny może zarejestrować się każdy absolwent szkoły średniej, jeśli ma świadectwo jej ukończenia. Nawet jeśli już wie, że dostał się na studia.
- Robią tak ci, którzy chcą skorzystać na przykład ze stażu - dodaje Dariusz Kuprewicz.

Problemy w branży drzewnej
Jedną z gałęzi przemysłu, którą dotknął kryzys, jest branża drzewna. Największe tego skutki widać w powiecie piskim, gdzie zakłady związane z przeróbką drzewa są głównym miejscem zatrudnienia.
- Na początku roku piska fabryka sklejek zwolniła 150 osób, a zakład w Drygałach kolejnych 300. Skutki odczuwają też te firmy, które współpracowały z nimi - mówi Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor Powiatowego

Urzędu Pracy w Piszu.
Niestety, szans na poprawę sytuacji w tej branży nie widać. Pracodawcy nie planują zwiększania zatrudnienia. Wręcz przeciwnie. Możliwe, że do końca roku kolejne osoby stracą pracę.

- Niestety, nie dla wszystkich mamy propozycje pracy - dodaje Wioletta Śląska-Zyśk.
Najlepiej z bezrobociem radzą sobie powiaty gołdapski i węgorzewski. Tam liczba bezrobotnych jest niższa niż jeszcze rok temu.

Chcesz wiedzieć więcej?

href="http://www.mmelk.pl/"TARGET=blank> Zobacz co się wydarzyło w Ełku.
Kliknij na mmelk.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna