MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie zębów nadal nie jest tanie, Kasa Chorych refunduje tylko część zabiegów.

(mask)
Wizyta u stomatologa nie jest już straszna. Przerazić mogą jedynie ceny usług.
Wizyta u stomatologa nie jest już straszna. Przerazić mogą jedynie ceny usług. S. Kaczyński
REGION. Mimo, że stan zdrowia jamy ustnej Polaków ostatnio znacznie się poprawił, nadal ok. 95 proc. Polaków ma próchnicę. Z tego problemu zdaje sobie sprawę Kasa Chorych. - Od września rozpocznie się program profilaktyki w klasach pierwszych szkół podstawowych - informuje Hanna Waniewska z łomżyńskiego oddziału Podlaskiej Kasy Chorych. - Finansujemy ten program w całości - dodaje Waniewska.

Co jednak ze starszymi? Zdaniem mieszkańców regionu leczenie zębów jest ciągle bardzo drogie.
- Nie da się ukryć, że nasi dentyści potrafią zrobić porządną "koronkę" - mówi pan Józef, jeden z kilku łomżan napotkanych wczoraj w gabinecie stomatologicznym. - Gdy jednak wystawią rachunek, to szczęka, choć zdrowa, opada.
Kasa Chorych refunduje np. jedynie najtańsze wypełnienia. Do tego nie zwraca za leczenie kanałowe. Prosta konkluzja: za pieniądze Kasy można jedynie bolący ząb wyrwać.
- Zdenerwowało mnie, że "szóstkę", mogę robić tylko prywatnie. Kasa refunduje jedynie "remont przodu" - irytuje się pacjent.
Każda usługa dentystyczna jest punktowana. Kontrakty z Kasą Chorych określają limit punktów, który po przeliczeniu na złotówki będzie refundowany ze środków Kasy. Może zdarzyć się tak, że lekarz wykona normę w połowie zabiegu. Wtedy może zadać pytanie: "Kończymy prywatnie, czy zostawiamy?"
- Ratujemy się prezesunięciem limitów między kwartałami - mówi jeden z łomżyńskich stomatologów. - Aktualnie wykonuję usługi na konto czwartego kwartału. Poźniej pacjentom pozostanie już tylko leczenie prywatne.
Jak dbać o swoje zęby, by nie narażać się na takie koszty?
- Stosować profilaktykę, czyli szczotkować zęby dwa razy dziennie i regularnie chodzić do kontroli. To są komunały, ale nikt nic mądrzejszego nie wymyślił - mówi prof. Marek Ziętek, specjalista z zakresu periodontologii i protetyki stomatologicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
PTS, Blend-a-med oraz Fundacja Promocji Zdrowia Jamy Ustnej rozpoczęły ogólnopolski program edukacyjny "Czy masz zdrowe zęby na 7-kę?". Hasło akcji nawiązuje do siedmiu oznak zdrowych zębów: zdrowych dziąseł, świeżego oddechu, braku próchnicy zębów i korzenmi, a także kamienia nazębnego, osadu oraz przebarwień.
Autokar akcji, w którym będzie można bezpłatnie zbadać stan zdrowia jamy ustnej od połowy lipca krąży po Polsce. Odwiedzi również nasz region. W najbliższą środę, 31 lipca, zatrzyma się w Giżycku, na parkingu przy ul. Nadbrzeżnej. 12 września stomatolodzy PTS dotrą do Białegostoku (parking przy przychodni rejonowej nr 9 na ul. Berlinga 8), dzień później będą przyjmować pacjentów w Ostrołęce (parking przy ul. Gorbatowej 15).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna