Spis treści
Pomidor ze względu na swój doskonały smak i uniwersalność kulinarną, z pewnością może być nazywany królem letnich warzyw, dlatego trudno się dziwić, że chętnie go uprawiamy. Niestety, choć należy do najbardziej lubianych i cenionych warzyw, jest też jednym z bardziej wymagających, dlatego jego uprawa to niełatwe zadanie. Jeśli warunki, jakie mu zapewnimy, nie będą odpowiednie, jego liście zaczną więdnąć lub żółknąć, a owoce nie będą się zawiązywały lub nie będą chciały dojrzeć, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów.
Sprawdź też: Jakie są najczęstsze choroby ogórków i jak ratować rośliny oraz zbiory
Co trzeba wiedzieć, uprawiając pomidory
Warto zacząć od tego, że pomidory to rośliny ciepłolubne, które nie znoszą zimna i wahań temperatury, ale nie lubią też upałów. Nie cierpią również deszczu i moczenia liści, gdyż z powodu dużej wilgotności powietrza, łatwo zapadają na choroby. Z tego względu najlepiej jest uprawiać je pod osłonami, gdzie znacznie lepiej możemy kontrolować panujące w ich otoczeniu warunki. Wprawdzie istnieją też bardziej wytrzymałe na niekorzystne warunki odmiany pomidorów gruntowych, mimo to na zewnątrz ich uprawa nadal jest obarczona sporym ryzykiem, dlatego warto poznać przyczyny najczęstszych problemów, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć w uprawie tych warzyw.
Dlaczego liście pomidorów żółkną?
Jednym z problemów jest żółknięcie liści pomidora. Zjawisko wygląda groźnie i może być niebezpieczne, ale czasem można mu skutecznie zaradzić. Żółknięcie liści może mieć kilka przyczyn. Jedną z łatwiejszych do wyeliminowania jest niewłaściwa pielęgnacja roślin. Rośliny będą reagować zżółknięciem liści m.in.:
- na przesuszenie i zalanie podłoża (rośliny należy podlewać często, lecz umiarkowanie, tak, aby ich ziemia była lekko wilgotna, ale nigdy mokra),
- niedobór tlenu w okolicy korzeni (ziemię warto systematycznie wzruszać, aby się nie zbrylała),
- niedobór lub nadmiar słońca,
- zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę (szklarnie i tunele należy wietrzyć, a w chodnych okresach zamykać),
- niewłaściwe nawożenie i niedobory składników pokarmowych (np. niedobór azotu, potasu, żelaza itp.).
Aby uniknąć błędów w zasilaniu warzyw, najlepiej stosować w ich uprawie nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone dla pomidorów (zawierają zbilansowany skład mikro i makroelementów, potrzebnych pomidorom do prawidłowego rozwoju), ściółkować glebę kompostem oraz wykorzystywać nawozy naturalne jak np. gnojówki roślinne (np. z żywokostu).
Sprawdź: Jak zrobić gnojówkę i inne preparaty z żywokostu i jak je stosować
Choroby powodujące żółknięcie liści pomidorów
Znacznie poważniejszą sytuacją jest żółkniecie liści z powodu chorób (m.in. fuzarioza). Zwykle jest to choroba grzybowa, na którą pomoże oprysk preparatem miedziowym lub jednym z preparatów ekologicznych, polecanych na choroby grzybowe pomidorów lub warzyw. Gorzej, jeśli nasze pomidory zaatakowały wirusy (np. wirus mozaiki pomidora), na które właściwie nie ma lekarstwa (należy jedynie zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju i zwalczać przenoszące wirusy mszyce) lub bakterie (np. bakteryjna cętkowatość), z którymi trudno jest walczyć.
Zawsze natomiast pomocna będzie profilaktyka, polegająca m.in. na opryskiwaniu pomidorów preparatami wzmacniającymi, pozyskanymi z roślin (np. wywar ze skrzypu, gnojówki z żywokostu lub pokrzywy) oraz opylanie roślin mączką bazaltową (poza okresem aktywności pszczół, dla których mączka może być szkodliwa).
Dlaczego pomidory więdną? Najczęstsze przyczyny
Podobne przyczyny odpowiadają też za więdnięcie pomidorów, które najczęściej spowodowane jest złą pielęgnacją roślin (m.in. zbyt wysoką temperaturą pod osłonami) lub groźną chorobą – fuzyjnym więdnięciem pomidora (choroba grzybowa).
Dlaczego pomidory nie dojrzewają? Uwaga na temperaturę i światło
Problemy mogą się też pojawić, podczas owocowania pomidorów. Kiedy owoce już się zawiązały, ale długo pozostają zielone i nie chcą dojrzewać, powodem może być:
- złe nawożenie (niedobory potasu i fosforu),
- zbyt wysoka (powyżej 30°C) lub zbyt niska (poniżej 15°C) temperatura bądź jej duże wahania,
- niedobór światła (zbyt gęste sadzenie, zacienienie przez nadmiar liści lub sadzenie roślin w zbyt dużym cieniu).
Dlaczego pomidory pękają?
Inny problem to pękanie dojrzałych owoców, co z kolei związane jest najczęściej z nieregularnym podlewaniem roślin. Owoce mogą też zostać uszkodzone przez silne słońce i wysoką temperaturę (wskazane cieniowanie szklarni lub tuneli) oraz niedobór wapnia w podłożu (wtedy cierpią na suchą zgniliznę wierzchołkową).