Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Powiększa się oferta kulturalna miasta

Paweł Chojnowski
Otwarcie nowej wystawy stałej w MP-M odbyło się 19 grudnia
Otwarcie nowej wystawy stałej w MP-M odbyło się 19 grudnia B. Deptuła/Muzeum Północno-Mazowieckie
Do Muzeum Północno - Mazowieckiego „powróciła” stała wystawa o bursztynie, zaś w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej otwarta została nowa galeria sztuki.

Wyroby z bursztynu, co pamiętają raczej ci starsi mieszkańcy Łomży, były dużą atrakcją w muzeum mieszczącym się jeszcze w dawnym Domku Pastora. Historia tej ekspozycji sięga lat. 50.

10 kwietnia 1950 r. w Muzeum w Łomży, dzięki staraniom etnografa i regionalisty Adama Chętnika, została otwarta pierwsza w Polsce wystawa poświęcona bursztynowi.

Magia „słonecznego kamienia”

Otwarta właśnie w nowej siedzibie Muzeum Północno - Mazowieckiego przy ul. Dwornej stała ekspozycja „Bursztyn w dorzeczu Narwi” jest kontynuacją - w nowej, bogatszej formie - dzieła tego wybitnego propagatora historii, kultury i tradycji Kurpiowszczyzny.

Wystawa z pewnością stanie się punktem „obowiązkowym” wycieczek dla wszystkich chcących poznać historię regionu.

Jak opisuje dr Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum, występujący tu bursztyn bałtycki znajdowany był na powierzchni ziemi, na piaskach, łąkach, pastwiskach, w rzekach, stawach, później często przy kopaniu studni, rowów, podczas prac polowych.

Z czasem zaczęto go regularnie poszukiwać. Początki „bursztynowej gorączki” nad Narwią sięgają XVIII wieku, a największe zainteresowanie wydobyciem - I połowy XIX wieku.

Już wcześniej, ok. XV wieku mieszkańcy nauczyli sie bursztyn obrabiać. Najpierw robili to ręcznie, później na prymitywnych tokarkach, na których wytaczano korale. Często były to przerobione kołowrotki do przędzenia wełny.

Cudne wyroby można teraz podziwiać na wystawie. Kurpiom bursztyn zastępował złoto, pieniądze. Składano go na ofiarę w świątyniach, wkładano go zmarłym do trumny. Kurpianki nosiły sznury bursztynowych korali. Robiono też z nich talizmany. Ich magia i czar nie przemijają.

Galeria zaprasza do współpracy

Równie magiczne prace znanej artystki łomżyńskiej Teresy Adamowskiej można oglądać w galerii „Sienkiewicza Osiem” (mieści się pod tym właśnie adresem). To nowy - chociaż znany już wcześniej jako siedziba Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej - punkt na kulturalnej mapie miasta.

Na razie wiszą tam pejzaże Teresy Adamowskiej, ale TPZŁ zaprasza do współpracy wszystkich artystów tworzących w Łomży lub „z Łomżą w sercu”.

Pani Teresa z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej współpracuje od lat. To ona jest autorką niezwykłych kartek świątecznych „Betlejem Łomżyńskie”, wydawanych co roku właśnie przez TPZŁ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna