Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Prezydent Mariusz Chrzanowski ogłosił budżet miasta na 2023 rok. Zakłada ponad 9 milionów złotych deficytu

Kamil Rykaczewski
Kamil Rykaczewski
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przedstawił projekt budżetu miasta na 2023 rok
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przedstawił projekt budżetu miasta na 2023 rok Kamil Rykaczewski
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przedstawił projekt budżetu miasta na 2023 rok. Zakłada on deficyt w wysokości ponad 9 milionów złotych, a także obniżenie kosztów (16,3%) i dochodów (8,62%) łomżyńskiego magistratu.

W 2023 roku łomżyński ratusz planuje osiągnąć dochody w wysokości 415 milionów złotych. Wydatki zaś szacuje w okolicach 425 milionów złotych, co daje blisko 10 milionów złotych deficytu. Koszty ogółem od tegorocznych mają być niższe o 16,63%.

W przyszłym roku mieszkańcy Łomży doczekają się m.in. remontu zabytkowej kamiennicy przy ul. Polowej 65, modernizacji kilku ulic czy budowy bulwarów nadnarwiańskich. Łomżyński magistrat planuje bowiem kontynuować zaplanowane i trwające już inwestycje.

Kontynuowane będą przede wszystkim zadania z 2022 roku, czyli termomodernizacja budynków komunalnych, w tym zabytkowej kamienicy przy ul. Polowej 65, inwestycje w oświacie, głównie budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5, budowa Przedszkola Publicznego nr 5, dokończenie przebudowy Bursy nr 2, zaś kilka budynków szkół i przedszkoli zostanie dostosowanych do przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych. Planowane są również nakłady na budowę II i III etapu bulwarów nadnarwiańskich w wysokości 14.928.343 zł - przyznał prezydent Mariusz Chrzanowski.

Największy procentowy udział w wydatkach dotyczy całej sfery oświaty i wychowania dzieci i młodzieży, przyjmujących naukę w łomżyńskich szkołach. Na ten cel urząd planuje przeznaczyć z budżetu 42,5%. Planowane dochody z tytułu subwencji na sprawy oświatowe oscylują w granicach 135 tysięcy złotych, co ma pokryć blisko 80% wydatków. Resztę kwoty stanowią środki własne urzędu. Po 14,93% zagospodarowano zaś na sprawy związane z rodziną oraz pomocą społeczną.

Gmina Wysokie Mazowieckie. Siedem jednostek OSP z nowym sprzętem ratowniczo-gaśniczym o wartości ponad 70 tys. zł [ZDJĘCIA]

Urząd miasta zarezerwował ponad 2,6 mln złotych na realizację zadań zleconych, związanych z działalnością klubów sportowych oraz stowarzyszeń na terenie miasta.

Największa z tej puli kwota zostanie przeznaczona na zadania w zakresie kultury fizycznej (1.180.000 zł), zdrowia (695.000 zł) oraz przeciwdziałania alkoholizmowi (525.000 zł) – dodaje włodarz miasta.

W przyszłym roku dochody mają być niższe o ponad 8%. Najwyższy wzrost dochodu urząd przewiduje w zadaniach własnych (27,63%) oraz sprawach bieżących, własnych z tytułu podatków i opłat lokalnych (6,85%).

Urząd miasta złożył również wniosek o przyznanie kredytu długoterminowego w wysokości 18 milionów złotych, by pokryć w ten sposób deficyt w budżecie na 2023 rok.

Radni będą procedować nad tym dokumentem podczas grudniowej sesji rady miasta.

Łomża. Blisko 2 miliony złotych dofinansowania otrzymał ratusz na rozwój cyfryzacji w ramach programu "Cyfrowa Gmina" [ZDJĘCIA]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna