Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mammografia na NFZ już po 45. urodzinach. Na badania profilaktyczne mogą się wybrać młodsze panie

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Mammografia to jedyne badanie, które pozwala wykryć raka piersi, gdy nie jest jeszcze nowotworem złośliwym
Mammografia to jedyne badanie, które pozwala wykryć raka piersi, gdy nie jest jeszcze nowotworem złośliwym Polska Press (archiwum)
Więcej kobiet jest uprawnionych do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych: mammografii i cytologii. - To bardzo dobra decyzja - podkreślają lekarze.

Od 1 listopada profilaktyczną mammografię mogą wykonać panie w wieku 45-74 lat. Dzięki tej zmianie z programu profilaktyki raka piersi skorzysta więcej kobiet. Do tej pory bezpłatna mammografia była dostępna dla pań w wieku 50-69 lat.

Na raka piersi chorują coraz młodsze panie

- Mammografia to w zasadzie jedyne badanie, które pozwala wykryć wczesnego raka piersi, jeszcze w stadium przed-inwazyjnym, czyli wtedy, gdy nie jest to nowotwór złośliwy I możliwe jest wtedy całkowite wyleczenie - mówi dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, specjalista onkologii klinicznej, koordynator merytoryczny Brest Cancer Unit przy Białostockim Centrum Onkologii.

Podkreśla, że na nowotwory piersi chorują coraz młodsze kobiety.

- W naszym ośrodku panie poniżej 50. roku życia to już 20 proc. wszystkich pacjentek. A do tej pory do tej właśnie grupy nie było skierowane żadne badanie profilaktyczne. Kobiety miały problem z dotarciem do jakiejkolwiek diagnostyki - mówi dr Czartoryska-Arłukowicz.

Teraz panie po 45. roku życia mogą już zgłosić się na mammografię raz na dwa lata. Co ważne, grupa uprawnionych do badań została rozszerzona też o starsze pacjentki.

Bada się tylko 40 proc. kobiet

- W Polsce jest bardzo duża umieralność na raka piersi u kobiet po 70. roku życia. Do tej pory program profilaktycznej mammografii obejmował je tylko do 69. roku życia. A później były pozostawione właściwie same sobie - mówi dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz.

Oczywiście mogły zrobić mammografię po otrzymaniu skierowania, ale może je wystawić tylko lekarz onkolog. Nie wszystkim więc chciało się o to zabiegać. Zresztą zgłaszalność na badania profilaktyczne w Polsce generalnie jest bardzo niska.

- To tylko około 40 proc. całej populacji, a powinno być około 70 proc., żeby mogło się to przełożyć na poprawę przeżyć całkowitych, które niestety w Polsce należą do najniższych w Europie. Dlatego przy rosnącej zachorowalności na raka piersi w Polsce - a jest to już ponad 22 tys. nowych przypadków rocznie - tak ważne jest wczesne wykrycie nowotworu, wtedy są większe szanse na wyleczenie - mówi lekarka.

Cytologia dla młodszych również na NFZ

Zmiany obejmują też cytologię, czyli program profilaktyki raka szyjki macicy. Do tej pory korzystały z niego panie w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada obejmuje on kobiety z grupy 25-64 lata. Na profilaktyczną cytologię i mammografię nie trzeba skierowania. Badania są finansowane przez NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mammografia na NFZ już po 45. urodzinach. Na badania profilaktyczne mogą się wybrać młodsze panie - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna