MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marika wróciła z przepisem na muzyczną ucztę. Album „Cykl” można zjeść. Zobacz, jaki przysmak skrywa pomysł artystki

Anna Daniluk
Boczniak różowy proponowany przez piosenkarkę może wyrastać z grzybni kilkukrotnie.
Boczniak różowy proponowany przez piosenkarkę może wyrastać z grzybni kilkukrotnie. materiały prasowe Marika
Marta „Marika” Kosakowska jest wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów. Po 5-letniej przerwie związanej z macierzyństwem artystka wróciła na scenę z nowym albumem „Cykl”. Opowiada w nim o relacjach i sile kobiety. Myślą przewodnią są też cykliczne zmiany zachodzące w kobietach. Jako namacalny dowód Marika przygotowała specjalny „żywy” album dla swoich wiernych fanów. Zdradzamy, dlaczego album „Cykl” nadaje się do zjedzenia.

W skrócie

Płyta „Cykl” miała premierę 13 kwietnia 2023 roku. W warstwie muzycznej jest to produkcja taneczna i żywiołowa. Teksty natomiast opisują różne stany emocjonalne, z którymi utożsamią się nie tylko kobiety. Marika odeszła od typowej stylistyki reagge i dance hall, z którą była dotychczas kojarzona przez wielu słuchaczy, na rzecz elektronicznego brzmienia. Dowiedz się, czym jest „żywy” album.

Wyhoduj grzyba i zjedz

Przekaz żywotności albumu został też wzmocniony poprzez kolekcjonerskie opakowanie płyty. Ma za zadanie utrzymywać żywy organizm. Artystka wzmocniła przesłanie o cykliczności natury, zlecając przygotowanie nakładki na album w formie naczynia wypełnionej substratem organicznym zawierającymi zarodniki grzyba. Z czasem z trocin wyrasta efektownie wyglądający boczniak różowy (pleutorus djamor). Wystarczy codziennie zraszać wodą podłoże, aby z dnia na dzień obserwować jego wzrost.

- Już po kilku dniach z albumu wyrośnie zjawiskowo piękny organizm. Boczniak różowy jest jadalny i oprócz doskonałego smaku, posiada także wiele prozdrowotnych właściwości. Można go zebrać, a następnie podlać opakowanie ponownie, by rozpocząć cykl od nowa. Cykl można powtórzyć wielokrotnie – deklaruje artystka.

Za koncepcją i realizację albumu odpowiada NIENAUTNOWAK (Krzysztof Nienałtowski, Paweł Jan Nowak nienautnowak.com), projekt opakowania wykonała Grupa Projektor, model 3D zaprojektował Marcin Kruczewski, a prototypował Adam Yousfi (kaydesign.pl).

Przeczytaj rozmowę z Martą „Mariką” Kosakowską ze Strony Kobiet:

Co zrobić z boczniaka?

Jeżeli skusicie się na własnoręczne wyhodowanie boczniaków, to warto wypróbować przepisy na pożywne dania. Nie tylko miłośnicy grzybów mogą sięgnąć po przepis na makaron z sosem grzybowym na bazie boczniaków i natki pietruszki. Dodatek długo dojrzewającego sera podkreśli smak mięsistych grzybów. Ponadto zachęcamy do przyrządzenia wegetariańskich flaczków z boczniaków. Danie wyglądem nie wiele różni się od tradycyjnego posiłku z kuchni polskiej. W okresie świąt Bożego Narodzenia dużą popularnością cieszy się przepis na śledzie z boczniaka. Jednak dobrze doprawione grzyby mogą być aromatyczną przekąską na imprezie w gronie przyjaciół.

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Aby gotowanie było jeszcze prostsze

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna