Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus. Razem mogą zdobyć cały Wszechświat

Materiał informacyjny Fundacji Empiria i Wiedza
„Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus” – któż nie słyszał tych słów? Sam John Gray w swoim bestsellerowym poradniku wyjaśniał, że „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”, a stwierdzeniu temu ochoczo przyklasnęła kultura dzieląc społeczeństwo na dwa obozy. Zainicjowana przez Fundację Empiria i Wiedza oraz Fundację State of Poland ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna MAKi („Męski a Kobiecy punkt widzenia”) za cel postawiła sobie zjednoczenie i dowiedzenie, że razem mogą żyć na jednej planecie zwanej… Współpraca.

Wspólny cel, nie rywalizacja

„Kobiety są z Wenus, mężczyźni są z Marsa”, „za każdym wielkim mężczyzną stoi silna kobieta”, „kobieta dla mężczyzny jest tym, czym dla łodzi żagle” czy „co mężczyzna przez rok obmyślił, kobieta w jeden dzień obali” – takich powiedzonek można by mnożyć. Ta walka płci ma się świetnie od dekad, dając nam dziś dwa przeciwne sobie obozy. Kampania MAKi, zorganizowana przez Fundację Empiria i Wiedza oraz Fundację State of Poland, ma ambitny cel obalić te barykady i nie dzielić, a łączyć i sprowadzić mężczyzn z Marsa i kobiety z Wenus na jedną wspólną planetę nazwaną Współpraca. Skąd te „maki”? To proste – wystarczy wypowiedzieć na głos „Męski a Kobiecy punkt widzenia”. Mak-i. Nasze maki. Nasi mężczyźni i nasze kobiety, razem.

- Symbolem naszej kampanii jest mak, polny kwiat często występujący na polskich łąkach. Jest piękny i delikatny, a swoim wyglądem dobrze ilustruje naturę ludzkich relacji. Jest rośliną o mocnych korzeniach, których potrzebuje, aby rozkwitać. Wierzymy, że ludzie funkcjonują podobnie, a rolę naszych korzeni pełni rodzina i relacje z innymi ludźmi – wyjaśniają organizatorzy. - Mak kiełkuje z wielu ziaren. Potrzebujemy siebie nawzajem, by rozkwitało nasze społeczeństwo. Zamiast dzielić wolimy łączyć. Razem możemy znacznie więcej!

Współpraca damsko-męska fundamentem przyszłości

Kampania społeczno-edukacyjna MAKi ma na celu właśnie promowanie współpracy pomiędzy kobietami a mężczyznami, edukując w tym zakresie. Zwraca także uwagę na kwestie zacieśniania współpracy w celu budowaniu bardziej integracyjnego społeczeństwa.

Inauguracja kampania MAKi miała miejsce na konferencji Impact'23, która odbyła się w Poznaniu w dniach 10-11 maja br. z udziałem gości ze świata nauki, biznesu, sztuki i mediów. Zaproszeni goście przez dwa dni debatowali nad rolami kobiet i mężczyzn we współczesnym świecie oraz poruszyli temat tego, co już zmieniło się na lepsze, a co jeszcze wymaga naprawy. Wówczas ambasadorami kampanii zostali Natalia Kukulska i Michał Dąbrówka - małżeństwo z 23-letnim stażem. Podczas tego wydarzenia Kukulska i Dąbrówka opowiedzieli o swojej recepcie na udany związek, zarówno w pracy, jak i prywatnie. Nie oni jedyni jednak podejmą dialog w trakcie tej kampanii.

Dostrzeganie różnic, rezygnacja z dyskryminacji

Podczas inauguracji akcji na Impact'23 gościem specjalnym wydarzenia był też John Gray, mówca i terapeuta, a także autor słynnego bestsellera „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”. W trakcie swojego wykładu zwrócił on uwagę na potrzebę dostrzegania naturalnych różnic między kobietami a mężczyznami zaznaczając, że wspomniane jednak w żaden sposób nie powinny być przyczynkiem do dyskryminacji.

Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus. Razem mogą zdobyć cały Wszechświat

Akcja MAKi będzie to czynić ustami i rękoma ekspertów z różnych dziedzin. W całej Polsce odbędzie się szereg wydarzeń i paneli dyskusyjnych, na których to głos zabiorą eksperci i specjaliści. Jeden z paneli odbędzie się w Karpaczu, podczas Forum Ekonomicznego (5-7 września). W ramach kampanii MAKi podjęta zostanie również ogólnopolska dyskusja dotycząca współpracy kobiet i mężczyzn, która będzie prowadzona poprzez udział w najważniejszych konferencjach i wydarzeniach gospodarczych, biznesowych oraz społecznych. W programach spotkań środowisk nauki, biznesu, polityki i mediów pojawią się panele dyskusyjne, prezentacje, raporty odnoszące się do sytuacji kobiet i mężczyzn, korzyści płynących z zacieśnienia współpracy między nimi oraz rozwiązań na rzecz poprawy relacji między kobietami i mężczyznami. Wszak sam Ignacy Paderewski wspominał, że „droga do sukcesu jest pełna kobiet popychających mężów”. XXI wiek pokazuje, że może to działać w obie strony. Jest tylko jeden warunek: obie strony muszą chcieć. Dlaczego więc nie próbować? Kampania społeczno-edukacyjna MAKi ma pokazać, że kobiety i mężczyźni zajmują równoważne miejsce w społeczeństwie i że różnice między nimi stanowią podstawę do partnerskiej współpracy w każdym aspekcie życia - w rodzinie, w pracy, w działalności społecznej i politycznej - wspierając budowę kapitału społecznego Polski.

- Nawzajem się dopełniamy. Za sukcesem każdego mężczyzny stoi kobieta i odwrotnie. Razem możemy harmonijnie rozkwitać, nie zabierając sobie wzajemnie przestrzeni na wzrost. Wystarczy jej dla każdego – podkreślają organizatorzy. - W kampanii społeczno-edukacyjnej MAKi (męski a kobiecy punkt widzenia) chcemy uświadomić Polakom, lepiej postawić na współpracę, bo to ona tworzy prawdziwą wartość społeczną.

Komunikacja przede wszystkim

MAKi wychodzą z założenia, że aby zbudować większą wrażliwość i uważność na siebie nawzajem, a także na swoje potrzeby konieczny jest dialog. Trudno się z tym kłócić – to właśnie brak rozmów, otwartości i dialogu jest najczęstszą przyczyną nieporozumień zarówno partnerskich, między dwojgiem ludzi, jak i większych grup. Nie to przecież chodzi. Rozmowa, dialog i chęć do wspomnianego jest najlepsza drogą do rozwijania partnerskich relacji między kobietami i mężczyznami i wypracowania konkretnych rozwiązań wspierających współpracę obu płci.

- Liczymy, że pozytywne efekty zmiany myślenia zobaczymy w takich obszarach jak demografia, ekonomia czy aktywność społeczna Polek i Polaków – podkreślają organizatorzy.

Więcej informacji na temat kampanii społeczno-edukacyjnej MAKi znajdziesz na stronie naszemaki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus. Razem mogą zdobyć cały Wszechświat - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna