Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca pracy nie powstają

Paweł Krajewski
Jarosław Nowak (z prawej), szef Natrixa, spółki-córki znanej ostrołęckiej firmy Ostrada jest jednym z tych, którzy zamierzają zainwestować w ostrołęckiej specjalnej strefie ekonomicznej.
Jarosław Nowak (z prawej), szef Natrixa, spółki-córki znanej ostrołęckiej firmy Ostrada jest jednym z tych, którzy zamierzają zainwestować w ostrołęckiej specjalnej strefie ekonomicznej.
Ostrołęka. W październiku minie rok od utworzenia w Ostrołęce strefy ekonomicznej. Na razie wciąż tylko na papierze...

Ostrołęcka "strefa ekonomiczna" to w rzeczywistości podstrefa Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wiadomość o rozszerzeniu strefy przyjmowano z ogromnym entuzjazmem, bo miała przynieść miastu szereg korzyści.

Przede wszystkim liczono na miejsca pracy. Według szacunków, miało ich być co najmniej 350 w nowych firmach i ponad 800 w otoczeniu, u kooperantów.
Wtedy, w ostrołęckiej podstrefie chciało podobno inwestować dziewięć firm. Co z tych zapowiedzi udało się zrealizować przez miniony rok? Teoretycznie niewiele, a faktycznie - nic.

- Obecnie w podstrefie są trzy firmy: Stora Enso, Gipsel i Natrix. Oczywiście kluczowym inwestorem jest tutaj Stora, która zdecydowanie dominuje w Ostrołęce. Ciągle liczymy również na wzrost aktywności lokalnych przedsiębiorców - mówi Wojciech Goliat, prezes zarządu WMSSE.

Każda z trzech wymienionych firm, przy wstępowaniu do podstrefy, zobowiązała się dotrzymania licznych warunków.

Produkujący materiały budowlane poznański Gipsel powinien do roku 2009 zainwestować prawie pięć milionów euro, zatrudnić trzydziestu dwóch pracowników i następnie utrzymać taki poziom zatrudnienia przez pięć i pół roku. Lokalny Natrix, który ma produkować elementy betonowe, zobowiązał się do połowy 2010 r. zainwestować cztery miliony euro, zatrudnić dwunastu pracowników i utrzymać ten poziom przez pięć kolejnych lat. Zaś największy z inwestorów - Stora Enso, ma do końca 2010 r. wyłożyć trzysta dwadzieścia milionów euro i zatrudnić stu pracowników. Ale dotychczas, tak naprawdę w podstrefie nie rozpoczęły się żadne prace.

- Jesteśmy na etapie załatwiania wszystkich zezwoleń na rozpoczęcie budowy - powiedział nam Konrad Judkowiak, członek zarządu Gipselu.

Na jeszcze wcześniejszym etapie znajduje się Natrix, choć tuż po wstąpieniu do podstrefy, szef firmy Jarosław Nowak zapowiadał możliwość rozpoczęcia działalności nawet w 2008 roku. Dzisiaj już wiadomo, że to niemożliwe.

- Czekamy na zmiany w planie zagospodarowania. Prawdopodobnie zostaną one wprowadzone do końca bieżącego roku. - mówi Nowak.
Jednak najbardziej tajemniczą firmą jest Stora Enso.

- Nie mogę powiedzieć nic więcej oprócz tego, że nadal czekamy na oficjalną decyzję korporacji, dotyczącą inwestycji - odpowiedziała nam na pytanie o obecny stan realizacji zobowiązań Maria Rochowicz, rzecznik Story.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna