MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Sprawiedliwości. Natychmiastowy zakaz zbliżania się do ofiary przemocy domowej dla sprawcy. Rząd przyjął nowelizację ustaw

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Rząd przyjął nowelizację ustaw dotyczących przemocy domowej
Rząd przyjął nowelizację ustaw dotyczących przemocy domowej Fot. Pixabay
Rząd przyjął projekt, który ma na celu walkę z przemocą domową. Zakłada on możliwość wydania wobec sprawcy natychmiastowego zakazu zbliżania się do ofiary oraz zakazu kontaktu z nią. – To wzmacnianie ochrony prawnej osób dotkniętych przemocą domową – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski stwierdził, że „to kolejne wzmocnienie pozycji, sytuacji prawnej osób dotkniętych przemocą domową w Polsce, jak również kontynuacja działań Ministerstwa Sprawiedliwości". Przywołał obowiązującą od listopada 2020 r. tzw ustawę antyprzemocową, która wprowadziła odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do tego mieszkania.

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że zgodnie z tą ustawą, gdy zachodzi zagrożenie życia i zdrowia ofiar przemocy domowej, funkcjonariusz Policji czy żołnierz Żandarmerii Wojskowej może wydać „natychmiastowy i natychmiast wykonalny nakaz” opuszczenia przez sprawcę mieszkania i zakazać zbliżania się do tego mieszkania na 14 dni. Termin zakazu może być przedłużony przez sąd.

„To nie ofiary muszą uciekać z domów”

Romanowski podkreślił, że przy tak działającym wymiarze sprawiedliwości to nie ofiary „muszą uciekać z domu albo pozostawać z oprawcą pod jednym dachem, ale to sprawca przemocy natychmiast opuszcza mieszkanie”. Przepisy te – mówił wiceszef MS – okazały się skuteczne, są „prawidłowo, obiektywnie” stosowane przez funkcjonariuszy i „na ponad 6 tys. tego typu nakazów zastosowanych od momentu wejścia w życie ustawy tylko dwa zażalenia zostały przed sąd uwzględnione”.

Wiceminister zaznaczył, że zaakceptowany we wtorek przez rząd projekt zaproponowano w oparciu o „bardzo dobre doświadczenia związane z funkcjonowaniem narzędzia »natychmiastowego nakazu«”.

Zgodnie z projektem – jak podało MS – Policja i Żandarmeria Wojskowa otrzymają uprawnienia wydania wobec sprawcy przemocy domowej natychmiastowego zakazu zbliżania się do ofiary na odległość ustaloną w metrach, zakazu kontaktowania się z nią zarówno osobiście, jak i na odległość oraz zakazu wstępu i przebywania w miejscu pracy, na terenie szkoły, placówki oświatowo-wychowawczej, opiekuńczej i artystycznej oraz obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba dotknięta przemocą domową.

Wiceminister zaznaczył, że także te rozwiązania orzekane będą „według tego samego schematu, który się sprawdził”, czyli nakaz policyjny obowiązywałby przez 14 dni, a sąd cywilny będzie mógł przedłużyć ten okres.

Zakaz kontaktowania się z ofiarą będzie mógł zostać wydany w przypadku stalkingu

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, sąd będzie mógł też wydać zakaz kontaktowania się w przypadku tzw. stalkingu, „czyli wówczas, kiedy sprawca przemocy domowej nęka swą ofiarę za pomocą środków komunikacji elektronicznej na odległość, wzbudzając u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia albo w istotny sposób narusza jej prywatność”. Jak poinformowano, „zakazem wstępu i przebywania sąd będzie mógł objąć także miejsca, w których osoba dotknięta przemocą regularnie przebywa. Zakaz kontaktowania się w tak szerokiej formie będzie mógł zostać orzeczony również wtedy, gdy nie toczy się postępowanie karne”.

Romanowski powiedział, że resort sprawiedliwości zamierza ułatwić dostęp do informacji na temat przebiegu postępowania dzieciom oraz osobom niepełnosprawnym, które otrzymają „dodatkowe wyjaśnienia, m.in. o przyjaznym sposobie przesłuchania; informacje te mogą być przygotowane w sposób opisowy lub graficzny”.

Resort sprawiedliwości poinformował, że w Polsce działa ponad 300 ośrodków wspierających poszkodowanych, a od wejścia w życie ustawy antyprzemocowej do połowy maja br. do tych miejsc zgłosiło się ponad 15,3 tys. osób dotkniętych przemocą domową; ponad 12,1 tys. z nich to kobiety.

źródło: PAP

mac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ministerstwo Sprawiedliwości. Natychmiastowy zakaz zbliżania się do ofiary przemocy domowej dla sprawcy. Rząd przyjął nowelizację ustaw - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna