MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ministrowie Błaszczak, Kamiński i Ziobro na granicy: "niech Tusk i Trzaskowski przeproszą funkcjonariuszy za film A. Holland"

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
Wideo
od 16 lat
"Panie Tusk i Trzaskowski, macie moralny obowiązek, żeby przeprosić polskich żołnierzy i funkcjonariuszy za to wszystko, czego dopuszcza się Agnieszka Holland poprzez swój film" - zaapelował w środę w Krynkach szef MON Mariusz Błaszczak. W wygłoszonym pod graniczną zaporą oświadczeniu, podczas którego towarzyszyli mu szefowie resortów sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro i MSWiA - Mariusz Kamiński, w krytycznych słowach odnieśli się do filmu Agnieszki Holland "Zielona granica".

- Skoro pani Agnieszka Holland wielokrotnie popierała Platformę Obywatelską, w tym roku była na Campusie Trzaskowskiego, a więc ewidentnie jest związana z tym środowiskiem politycznym, z opozycją, to powiem tak "panowie Tusk i Trzaskowski macie moralny obowiązek, aby przeprosić polskich żołnierzy i funkcjonariuszy za to wszystko, czego dopuszcza się pani Holland poprzez swój film. Ten film jest bardzo użyteczny dla propagandy putinowskiej. Zdaje się, że ostatnio nikt więcej dla Putina, w sferze propagandy nie zrobił, niż pani Holland - mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

Słowa te wygłosił podczas spotkania z dziennikarzami przy polsko-białoruskiej granicy w Krynkach, tuż po posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Poinformował również o tym, że w kontekście prezentacji filmu Agnieszki Holland "uderzającego w honor, dobre imię Polski, w honor i dobre imię żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy SG czy funkcjonariuszy Policji", została przyjęta uchwała ws. ochrony dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy SG, Policji i innych służb, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo granicy.

- Dziś możemy się spodziewać ponownie ataku na służby. Po pierwsze, wciąż utrzymywana jest polityka, jaką zastosował dwa lata temu Łukaszenko. Nie ulega żadnej wątpliwości, że ta polityka została zainspirowana i skoordynowana na Kremlu. Polityka polegająca na zapraszaniu migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a potem rzucano ich na granicę z Polską, Litwą, Łotwą, a więc na granicę z Unii Europejskiej. Tu drugi element, który poprzedzał wówczas atak. Otóż atak z wewnątrz, z Polski. Na strażników granicznych, na żołnierzy, na policjantów. Wówczas mieliśmy do czynienia z wycieczkami posłów opozycji. Posłów z Platformy Obywatelskiej przede wszystkim, czy z Koalicji Obywatelskiej. Tu na granicę z reklamówkami i z atakami na strażników granicznych, na polskich żołnierzy. Dziś jesteśmy w przededniu prezentacji filmu Holland, Zielona Granica, który też trzeba oceniać w tych kategoriach. Uderzenia w morale żołnierzy Wojska Polskiego, strażników granicznych, polskich policjantów. Ten atak, który został już zapowiedziany jest atakiem haniebnym. Jest atakiem wymierzonym w podstawowe interesy bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - mówił Mariusz Błaszczak.

Negatywnie na temat filmu wypowiadał się też Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. I przypomniał, że choć lata mijają, to wciąż powtarzają się ataki na polskich funkcjonariuszy.

- Przedstawianie polskich żołnierzy i funkcjonariuszy jako bandytów i sadystów to praktyka bardzo dobrze znana propagandzie Niemiec hitlerowskich czy stalinowskiej Rosji. Niestety, pani Holland w sposób nowatorski postanowiła kontynuować te tradycje, atakując tych żołnierzy, którym my w ogromnej większości jesteśmy wdzięczni -podkreślał Zbigniew Ziobro.

Z kolei szef MSWiA Mariusz Kamiński przypomniał, że polska granica jest wciąż forsowana przez nielegalnych migrantów.

- Jako minister mam poczucie ogromnej satysfakcji. Żołnierze, funkcjonariusze wykonują niezwykle ważną i wspaniałą pracę dla państwa polskiego, dla wszystkich obywateli, bez względu na ich poglądy polityczne. Ich działania są niezwykle skuteczne. Cieszę się, bo na każdym kroku nasi żołnierze i funkcjonariusze spotykają się z niezwykłym poparciem mieszkańców terenów przygranicznych. To niezwykle budujące - zapewniał minister.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna