Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mity o kofeinie

Redakcja
Kawa to jedna z popularniejszych używek
Kawa to jedna z popularniejszych używek
Kofeina to główny oskarżony w mitach na temat szkodliwości kawy. Tymczasem kofeina występuje w wielu innych napojach - np. w herbacie. Jest też wykorzystywana do produkcji leków.

Już nieduża jej dawka obniża napięcie mięśni, odpręża i poprawia samopoczucie. Kofeina umożliwia lepsze skupienie uwagi i wydłuża czas koncentracji.
Po filiżankę kawy mogą sięgać kierowcy udający się w długą podróż i osoby intensywnie pracujące przez wiele godzin. Kofeina może również poprawiać pamięć i logiczne myślenie. Istnieje oczywiście ryzyko nadużycia kofeiny, ale występuje ono dopiero po spożyciu 750 mg tej substancji, czyli po wypiciu prawie dziesięciu filiżanek kawy, czyli ilości, której nie przyswajamy zbyt czesto.

Czy można się uzależnić?

Opinii o możliwości uzależnienia się od kofeiny nie potwierdzają żadne badania naukowe. Można oczywiście przyzwyczaić się do picia kawy, ale wówczas przywiązujemy się raczej do rytuału, który wiąże się z piciem kawy, a nie do samej kofeiny. Dlatego jeśli nagle przestaniemy pić kawę, możemy poczuć się nieswojo, ale uczucie to mija już po dwóch do pięciu dni.
Filiżanka kawy stymuluje układ krążenia i jest najprostszym sposobem na pozbycie się senności. Dwie filiżanki kawy dziennie nie powodują żadnych zaburzeń rytmu serca. Dawka 3-4 filiżanek jest już uznawana za maksymalną bezpieczną ilość. Spore kontrowersje wzbudza wpływ kofeiny na zwiększanie ryzyka osteoroporozy - częstej, zwłaszcza u kobiet, choroby kości. Tymczasem nieduża dawka kofeiny nie zmienia ani ilości wapnia w organizmie, ani gęstości kości. Warto również dodać, że nieduża ilość kofeiny redukuje ryzyko wielu groźnych chorób i zalecana jest szczególnie kobietom. Przede wszystkim zmniejsza odczyn zapalny w organizmie, obniża ryzyko otyłości i cukrzycy typu II. Powszechnie znane są również zalety kawy jako sojusznika w walce ze zbędnymi kilogramami. Kobiety stosujące diety odchudzające chwalą kawę za wspomaganie czynności jelit i zapobieganie zaparciom.

Kawowy umiar

Jeśli nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki małej czarnej, nie dręcz się wyrzutami sumienia i spokojnie zalej wodą aromatyczną Primę Finezję lub zaparz w ekspresie Primę Excellent. Prowadzone od lat badania naukowe jasno dowodzą, że związek między niewielkimi ilościami kofeiny a zagrożeniem zdrowia zdrowego człowieka praktycznie nie istnieje. Aby bez obaw rozkoszować się kawowym smakiem, wystarczy umiar i zdrowy rozsądek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna