Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mleczarnie razem rozwiążą kłopoty

Barbara Kociakowska
Eksperci uważają, że warto tworzyć centra dystrybucji, które zajmowałyby się sprzedażą artykułów mleczarskich zamiast mleczarni. Resort rolnictwa zamierza przyspieszyć łączenie się spółdzielni.
Eksperci uważają, że warto tworzyć centra dystrybucji, które zajmowałyby się sprzedażą artykułów mleczarskich zamiast mleczarni. Resort rolnictwa zamierza przyspieszyć łączenie się spółdzielni.
Spółdzielnie mleczarskie powinny się łączyć, by sprostać wymogom rynku. Nie musi to jednak być połączenie dosłowne - stwierdził Władysław Łukasik, prezes Agencji Rynku Rolnego.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad opracowaniem koncepcji przyspieszenia działań konsolidacyjnych w sektorze mleczarskim. Szczegóły (czyli kto będzie mógł otrzymać fundusze i na co) poznamy już w marcu.

Zdaniem prezesa, spółdzielnie mleczarskie mogą stworzyć wspólną sieć dystrybucji. Jak zauważył, teraz często marże w hipermarketach wynoszą 100 proc. Za ser, który kupujemy po 20 zł, mleczarnie dostają zaledwie 10 zł. Gdyby spółdzielnie mogły poprawić dystrybucję, sprzedawać razem, to miałyby możliwość pozyskania dodatkowych funduszy. I dzięki temu mogłyby oferować wyższe ceny rolnikom. Bo gospodarze otrzymują za mleko aż o 30 proc. mniej niż przed rokiem.

Prezes Agencji Rynku Rolnego spotkał się w Białymstoku z przedstawicielami spółdzielni mleczarskich (prezesami, prezydiami rad nadzorczych) oraz producentami mleka. Celem spotkania było poznanie opinii środowiska mleczarskiego na temat proponowanych rozwiązań. Przypomnijmy, że przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi powstał zespół do spraw opracowania koncepcji przyspieszenia działań konsolidacyjnych w sektorze mleczarskim (w pracach zespołu uczestniczy Edmund Borawski, prezes grajewskiego Mlekpolu.

Są pieniądze na połączenia

- W ramach PROW-u mogą być dostępne fundusze na konsolidacje mleczarstwa - zapewniała Ewa Domańska, naczelnik wydziału mleczarstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Trzeba tylko jeszcze dopracować szczegóły, to na jakie przedsięwzięcia konsolidacyjne mogą zostać one przeznaczone.

Nikt nie miał wątpliwości co do tego, że dystrybucja jest jednym z najsłabszych punktów polskiego mleczarstwa. Często podkreślano, że warto tworzyć centra dystrybucji, które zajmowałyby się sprzedażą artykułów mleczarskich zamiast mleczarni. W Polsce mogłoby ich powstać kilka.

- A w województwie podlaskim mógłby funkcjonować jeden taki podmiot - zapewniał Wojciech Dzierzgowski, wicewojewoda podlaski. - Wówczas spółdzielnie mleczarskie nie mogłyby ze sobą konkurować.

Jak podkreślał, w województwie podlaskim działa wprawdzie SOT (Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego), ale nie sprzedaje ona całego asortymentu, jaki produkują mleczarnie.

A co o wspólnej dystrybucji myślą przedstawiciele spółdzielni?

Wspólna sprzedaż? To trudne.
- Choć pomysł jest dobry, zrealizować go będzie bardzo trudno - powiedział Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol. - Bo część zakładów produkuje taki sam asortyment. Więc, aby coś takiego mogło funkcjonować potrzeba zrozumienia, rezygnacji z własnych ambicji.

- Szkoda, że parę lat temu, żaden z decydentów wydając pozwolenia na budowę hipermarketów nie pomyślał o lokalnych przedsiębiorstwach - stwierdził prezes Mlekpolu. - Wystarczyło umieścić tam zapis, że np. 30 proc. produktów spożywczych ma pochodzić z naszego województwa.

Jego zdaniem łatwiej jest zacząć od łączenia zakładów przetwórczych. A to również pozwoliłoby obniżyć koszty.

Jak mówi, według planów ministerstwa fundusze na połączenie spółdzielnie będą mogły otrzymać wówczas, gdy połączy się co najmniej pięć podmiotów. Jego zdaniem powinny być to minimum 3 mleczarnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna