MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myślisz o zmianie pracy? Zostań spedytorem. Czym właściwie się zajmuje i ile można zarobić na takim stanowisku?

Justyna Madan
Czy trzeba mieć wyższe wykształcenie, żeby zostać spedytorem?
Czy trzeba mieć wyższe wykształcenie, żeby zostać spedytorem? 123rf.com
Wybiera środek transportu i organizuje przewóz ładunków. Przygotowuje szczegółową dokumentację transportową, zdarza się też, że zajmuje się nawet odprawą celną. Zadania spedytora są dosyć różnorodne, a wszystko wiąże się z transportem przesyłek. Ile zarabia spedytor i czy każdy może nim zostać?

Spis treści

Kim jest spedytor?

Spedytor to osoba, która zajmuje się…spedycją. Co to właściwie oznacza? To na barkach spedytora leży to, aby przesyłki zostały przewiezione w terminie i bezpiecznie. Spedytor musi być zawsze dwa kroki do przodu i mieć na uwadze również wszelkie problemy, które mogą pojawić się w trakcie transportu.

Spedytor musi zaplanować całą trasę przewozu zarówno towaru, jak i osób. Do głównych obowiązków tej osoby należy m.in.:

  • przygotowanie dokumentacji transportowej,

  • wybranie odpowiedniego środka transportu,

  • zawieranie umów przewozowych,

  • organizowanie przewozu towarów lub osób,

  • ubezpieczenie przesyłek,

  • niekiedy nawet odprawa celna,

  • upewnienie się, że przesyłki na czas transportu są odpowiednio zabezpieczone.

W pracy spedytora na pewno ważna jest dokładność, cierpliwość, odpowiedzialność, odporność na stres, zwłaszcza jeśli na trasie przewozu towarów pojawią się problemy, które trzeba błyskawicznie rozwiązać. Poza tym przydaje się umiejętność pracy w zespole, ponieważ jest to praca, w której z ludźmi ma się kontakt niemal cały czas, nie tylko z klientami, ale również z kierowcami.

- Ogólnie mówiąc, spedytor to człowiek odpowiedzialny za nadzorowanie działań z zakresu spedycji międzynarodowej oraz spedycji krajowej. Precyzując, spedytor oferuje usługi spedycyjne – zapewnia przewóz ładunków w określonym terminie, w sposób, jakiego wymaga klient. Na jego barkach ciąży zapewnienie bezpieczeństwa przewozu towaru klienta – tłumaczy portal GoWork.pl.

Jak zostać spedytorem?

Jak podaje Akademia Spedytora „można nim zostać, kończąc pięcioletnie technikum spedycyjne lub dwuletnią szkołę policealną na kierunku technik spedytor. Świetnym sposobem na zdobycie odpowiedniej wiedzy i kompetencji jest ukończenie kursu na spedytora i rozwijanie swoich umiejętności w ramach dalszych szkoleń.”

Zdarzają się oferty pracy, w których wymagane jest wykształcenie wyższe, ale nie jest one niezbędne do tego, żeby zacząć karierę spedytora. Jeśli jednak wzmianka o wykształceniu wyższym się pojawia, przydatne mogą się okazać skończone kierunki z transportu, logistyki lub zarządzania. Nie ma studiów pierwszego stopnia konkretnie ze spedycji, ale uczelnie oferują studia podyplomowe, wydział to transport i spedycja. Natomiast duże znaczenie może mieć znajomość języków obcych.

Jeśli już na etapie kończenia podstawówki myślisz przyszłościowo o swojej karierze i spedycja wydaje się być odpowiednim kierunkiem, to w tym wypadku najlepszym wyborem będzie technikum spedycyjne.

Osoby dorosłe mogą zdecydować się na certyfikowane kursy spedycyjne, trwają one zazwyczaj do kilku tygodni i można na nich zdobyć wszelkie informacje na temat pracy spedytora, w tym odpowiednie akty prawne i zakres obowiązków, oraz jak je wykonywać.

Tyle można zarobić w tej pracy

Zarobki spedytora zależą od stanowiska i doświadczenia. Najmniej zarabia asystent spedytora i jest to średnio najniższa krajowa. Kierownik do spraw spedycji może liczyć na 7090 zł brutto (jest to mediana, więc zarobki mogą być zarówno niższe, jak i wyższe).

Jak przedstawiają się zarobki w spedycji, w ogłoszeniach na najpopularniejszych portalach internetowych?

„Spedytor międzynarodowy bez doświadczenia, Warszawa. Umowa o pracę, pełny etat. Wśród obowiązków znajduje się koordynowanie przewozów międzynarodowych, organizowanie i nadzór nad prawidłową realizacją przewozów, obsługa klientów” - 4 000 - 8 000 zł brutto miesięcznie.

„Młodszy spedytor, bez doświadczenia, Gdynia. Umowa o pracę, pełny etat. Do zadań należeć będzie m.in. kompleksowa obsługa zleceń spedycyjnych, budowanie relacji z klientami biznesowymi, nadzór nad dokumentacją transportową” - 4 300 - 7 000 zł brutto miesięcznie.

„Spedytor międzynarodowy, Kraków. Umowa o pracę, pełny etat. Wśród obowiązków na tym stanowisku wymieniono planowanie i organizację transportu, pozyskiwanie oraz sprzedaż ładunków na giełdach transportowych, poszukiwanie nowych klientów” - 3 500 - 20 000 zł brutto miesięcznie.

„Spedytor, doświadczenie nie jest wymagane, ale będzie dodatkowym atutem, Bydgoszcz. Umowa o pracę, pełny etat. Obowiązki na tym stanowisku, to m.in.: realizacja zleceń transportowych, planowanie aut w transporcie krajowym, monitorowanie i kontrola realizacji zleceń transportowych” - 5 000 - 6 000 zł brutto miesięcznie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Myślisz o zmianie pracy? Zostań spedytorem. Czym właściwie się zajmuje i ile można zarobić na takim stanowisku? - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna