Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na chętnych czekają kilkuletnie kontrakty

Krzysztof Jankowski
– Chętni do wstąpienia do NSR mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu: 22 28 180 73 – mówi kpt. Kalman
– Chętni do wstąpienia do NSR mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu: 22 28 180 73 – mówi kpt. Kalman
Wojsko szuka ochotników.

WKU zaprasza

WKU zaprasza

Narodowe Siły Rezerwowe szukają osób niekaranych, w wieku od 18 do 50 lat, które ukończyły gimnazjum i mają kat. zdrowia "A". Dobrze widziana jest wcześniej odbyta służba zasadnicza, ale nie jest to wymóg. Wojsko szuka także osób wykształconych: lekarzy, informatyków, tłumaczy, kierowców. W służbie przygotowawczej mogą oni zdobyć nawet szlify oficerskie. Chętni powinni zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień przy ul. Dubia-żyńskiej w Bielsku. Stamtąd zostaną skierowani do jednostki wojskowej, w której przejdą m.in. test sprawnościowy.

Chętni z czterech powiatów mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim.

Prowadzi ona nabór do Narodowych Sił Rezerwowych. Swoim zasięgiem obejmuje powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki. Wojsko oferuje rezerwistom kontrakty na okres od dwóch do sześciu lat, które mogą być przedłużone do lat 15.

- Służba ta może być dobrą drogą do rozpoczęcia kariery w wojsku zawodowym - mówi kpt. Mirosław Kalman, oficer wydziału rekrutacji WKU w Bielsku.

Wojskowi przyznają, że o ile chętnych do zawodowej pracy w siłach zbrojnych nie brakuje, to z naborem do NSR są kłopoty. A plany zakładały, że na ten krok zdecyduje się w Polsce około 10 tys. osób.

- Udział żołnierzy w ćwiczeniach nie jest na rękę ich pracodawcom. Dlatego o miejsce w NSR starają się głównie bezrobotni lub pracujący na umowę-zlecenie - przyznaje kpt. Kalman.

NSR są oparte na ochotnikach.

- Intencją ich powołania jest zabezpieczenie wojska na wypadek potrzeb kryzysowych - podkreśla mjr Leszek Frydrych, zastępca komendanta bielskiej WKU. - Ostatnio żołnierze sprawdzili się np. podczas powodzi.

Podstawowym zadaniem żołnierzy rezerwy byłoby przeszkolenie wojskowe i udział w ćwiczeniach.

- Zaplanowano do 30 dni ćwiczeń w roku. Czas ten może być podzielony na etapy - mówi komendant. - Niewykluczony jest też udział żołnierzy rezerwy w misjach zagranicznych, ale za każdym razem byłby on możliwy po podpisaniu indywidualnego kontraktu na wniosek żołnierza.

Podczas ćwiczeń żołnierze rezerwy mają zapewnione wynagrodzenie w wysokości pensji żołnierza zawodowego, zakwaterowanie i wyżywienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna