Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co rolnicy muszą uważać - konferencja w Sokołach

Redakcja
Gościem konferencji w Sokołach był Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa (na zdjęciu z z prawej strony, a z lewej - Andrzej Remisiewicz, właściciel firmy Trans-Rol)
Gościem konferencji w Sokołach był Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa (na zdjęciu z z prawej strony, a z lewej - Andrzej Remisiewicz, właściciel firmy Trans-Rol) Trans-Rol
Fala oszustw na rynku zaopatrzenia rolnictwa, trudna sytuacja na rynku mleka, efektywne nawożenie - to najważniejsze tematy poruszane podczas konferencji w Sokołach zorganizowanej przez Grażynę i Andrzeja Remisiewiczów, właścicieli firmy Trans-Rol w Kruszewie-Wypychach. W spotkaniu z rolnikami uczestniczył sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jacek Bogucki.

- Wszyscy doskonale wiemy, że czasy dobrobytu minęły zapewne bezpowrotnie - mówił Andrzej Remisiewicz. - Obecnie, aby godnie żyć, trzeba po prostu bardzo ciężko pracować. Niestety nie wszyscy ludzie tak uważają, stąd pojawiający się w branży oszuści i naciągacze.

Zwrócił uwagę, że niezliczona ilość procedur, luki w prawie, a czasem i opieszałość organów ścigania sprzyjają tego rodzaju przestępstwom. I przytoczył ostatnie niebezpieczne sytuacje zaistniałe na rynku zaopatrzenia rolnictwa - np. wyłudzanie podatku VAT przez nieuczciwych sprzedawców śruty sojowej (tania śruta = nieopłacony podatek VAT= konsekwencję wymierzone przez fiskus ponosi ostateczny nabywca, czyli rolnik).

Innym przestępczym działaniem jest „wciskanie” na siłę innego towaru niż zamawiający oczekiwał, chodzi tu głównie o niedoinformowanie zamawiającego, iż nawozy pochodzą z importu - tłumaczył Remisiewicz. - Oszuści oferują nawozy o  200-300 zł tańsze niż u autoryzowanego dystrybutora, dlatego rolnicy dają się na nie łatwo skusić.

 

Ostatnio nasilenie zjawiska oszustw, które przyjmuje formę zorganizowaną, zaobserwowano na terytorium Polski w obrocie paliwami. Nabywcami paliwa od oszustów mogą być w większym stopniu rolnicy nieświadomi uczestnictwa w takim procederze. W związku z powyższym przed nabyciem paliw powinniśmy zasięgnąć dokładnych informacji na temat podmiotu, od którego zamierzamy nabyć paliwo, w celu upewnienia się co do jego wiarygodności. Znamy przykłady, gdzie przestępca pomimo, że posiada na swoim koncie kilka prawomocnych wyroków skazujących i nadal funkcjonuje na rynku, w najlepsze prowadząc dalej swój przestępczy proceder. Zatrważające jest to, że wszystko odbywa się w świetle polskiego prawa i z brakiem poszanowania dla rozwoju prywatnej przedsiębiorczości.

 

- Szczegółowo analizujmy i weryfikujmy telefonicznie prawdziwość wiadomości mailowej, telefonicznej informującej o zmianie numeru konta do przelewu pieniędzy za zakupione towary - apelował do rolników organizator konferencji.

 

Podczas debaty z ministrem Jackiem Boguckim rolnicy pytali kiedy poprawi się sytuacja na rynku mleka - zwracali uwagę na dramatycznie niską ceną. 12 państw w tym Francja popiera umorzenie kar za kwoty mleczne, ponieważ u nich sytuacja jest podobna. Rozmawiano o ustawie o obrocie ziemią, o przygotowywanym systemie ubezpieczeń przed suszą. Uczestnicy wnioskowali, że należy wydłużyć czas na zgłoszenie nowego cielęcia w ARiMR – teraz wynosi on 7 dni od dnia jego urodzenia. Jest to krótszy termin, niż w przypadku rejestracji noworodka. Rozmawiano też o opóźnieniu w wypłacie dopłat. Obecnie firma obsługująca system zgłosiła, że nie zrobi tego w terminie, w przypadku rolników którzy nie występują o dodatkowe płatności wypłata nastąpi do końca kwietnia, w pozostałych przypadkach termin jeszcze się wydłuży. Minister Bogucki podkreślił, że został uruchomiony mechanizm kredytów na poczet dopłat nieoprocentowanych, przy prowizji0,25 proc. Dodał, że nieprawdą jest, że problem z wypłatą dopłat jest efektem zmiany kierowników regionalnych oddziałów ARiMR. Rolnicy zgodnie stwierdzili, że gdyby została uruchomiona cukrownia w Łapach chętnie powróciliby do uprawy buraka cukrowego. Poruszono temat trudnej sytuacji hodowców trzody, problemu z dzikami i strat powodowanych przez nie w uprawach.

 

Na co rolnicy muszą uważać - konferencja w Sokołach

W części szkoleniowej przedstawiciel Grupy Azoty, Marcin Matejuk omówił zasady efektywnego nawożenia z wykorzystaniem nawozów Grupy Azoty.

Podkreślano, że nawożenie potasem jest sposobem na zwiększenie odporności roślin na suszę.

 

Alarmowano o nasilającym się procederze podrabiania oryginalnych nawozów Grupy Azoty – głównie Polifoski.

- Tylko autoryzowany dystrybutor zapewni oryginalne nawozy - podkreślal Marcin Matejuk. - W takich punktach znajdują się materiały informacyjne dotyczące aktualnej oferty produktowej.

Mirosław Makowski z SANO przedstawił temat „Odchów cieląt fundamentem przyszłej laktacji” natomiast prelegent z firmy Sowul&Sowul Sebastian Kozłowski podkreślił na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu i pielęgnacji użytków zielonych. Przedstawiciele Banku PeKaO przedstawili możliwości rozwiązania pogarszającej się, trudnej sytuacji finansowej gospodarstw.

Rolnicy obecni na przeprowadzonych w ostatnim czasie przez firmę Trans-Rol pięciu konferencjach,  postanowili, że  Andrzej Remisiewicz (właściciel firmy Trans-Rol i członek Zarządu Stowarzyszenia AgroBiznesKlub) już 4 marca w Warszawie, podczas spotkania z: Ryszardem Zarudzkim, podsekretarzem stanu w MRiRW, nadzorującym m.in. prace ARiMR; Czesławem Siekierskim, przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego oraz prof. Andrzejem Kowalskim, dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,  przedstawi  problemy, z którym każdego dnia muszą zmierzyć się producenci rolni i agroprzedsiebiorcy oraz  przekaże pytania od zadane przez podlaskich gospodarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna