MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody dla twórców reformy samorządowej w Polsce. Wśród wyróżnionych Kazimierz Barczyk, prof. Jerzy Stępień i prof. Jerzy Buzek

Grzegorz Gajda
Grzegorz Gajda
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podczas IX Europejskiego Kongres Samorządów, który odbył się w Mikołajkach 4 i 5 marca 2024 wyróżniono wiele postaci związanych z 25-leciem reformy samorządowej. – Samorząd to nie tylko dobre gospodarowanie, ale szczególne miejsce do budowania wartości. Taką wartością jest racja stanu – powiedział prof. Jerzy Buzek, były premier.

Reforma przeprowadzona przez rząd Jerzego Buzka wprowadziła trzystopniowy podział terytorialny. To jedna z czterech reform 1999 r., które znacząco zmieniły funkcjonowanie państwa. Miała na celu zbudowanie samorządności i organizację działań władz w terenie.

Zdaniem wielu komentatorów to jedyna reforma, która przetrwała do dziś. Z perspektywy czasu oceniania jest jako bardzo udana, ponieważ między innymi upodmiotowiła społeczeństwo, dając możliwość wybierania władz lokalnych w wyborach do rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich.

W ramach reformy zmniejszono liczbę województw z 49 do 16 i utworzono 308 powiatów. Miasta, które straciły status wojewódzki, zostały miastami na prawach powiatu. Efektem było między innymi zmniejszenie roli wojewody na rzecz marszałka województwa i samorządu wojewódzkiego.

Podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w Mikołajkach 4 i 5 marca 2024. wyróżniono wiele postaci związanych z 25-leciem reformy.

Nagrody za całokształt zasług i osiągnięć na rzecz samorządu terytorialnego otrzymali

  • Kazimierz Barczyk – współtwórca Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP,
  • prof. Jerzy Stępień – współtwórca reformy Samorządu Terytorialnego w Polsce,
  • prof. Jerzy Buzek – premier rządu w latach 1997-2001, współtwórca reformy Samorządu Terytorialnego w Polsce.

– To była rzesza niesamowitych ludzi, którzy czuli wielką wspólnotę w reformowaniu kraju. Warto przypomnieć, że samorząd to nie tylko dobre gospodarowanie, ale szczególne miejsce do budowania wartości. Taką wartością jest racja stanu – powiedział prof. Jerzy Buzek odbierając wyróżnienie i podsumowując czasy reformy terytorialnej.

Jerzy Buzek, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001 wspomina ówczesne hasło jego rządu: „Idziemy po władzę, żeby ją oddać społeczeństwu”.

Czy przeprowadzoną w 1999 r. reformę samorządową możemy uznać za udaną? Jak samorządy poradziły sobie z zadaniami i przed jakimi wyzwaniami stoją dziś?

Między innymi na te pytania odpowiada premier Jerzy Buzek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nagrody dla twórców reformy samorządowej w Polsce. Wśród wyróżnionych Kazimierz Barczyk, prof. Jerzy Stępień i prof. Jerzy Buzek - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna