Narodowe Święto Niepodległości w Białymstoku 2019. Mieszkańcy świętują rocznicę odzyskania wolności (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska
Olga Goździewska
Uroczystości przed pomnikiem Piłsudskiego, biegi, wystawy, nabożeństwa oraz zajęcia edukacyjne. Tak mieszkańcy Białegostoku i okolic obchodzili Narodowe Święto Niepodległości 2019. W poniedziałek (11 listopada) przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę wolności.

- Mamy dziś szczęście żyć w kraju wolnym i demokratycznym. Nie oznacza to jednak, że patriotyzm i poświęcenie dla spraw ojczyzny odeszły wraz z naszymi przodkami. Jestem przekonany, że są one częścią naszego żywego dziedzictwa. Zaś naszym obowiązkiem jest na nowo zdefiniować te wartości - mówił przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

To właśnie tutaj w poniedziałkowe popołudnie odbyły się główne uroczystości związane z 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięły w nich udział setki białostoczan. Mimo pochmurnej pogody, na Rynek Kościuszki przyszły całe rodziny. Dzieci trzymały w rękach flagi, wiele osób miało też przypięte kotyliony. Wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Zobacz też: W Szepietowie odsłonięto pomnik Orła Białego. Poświęcono również zmodernizowany budynek urzędu miejskiego (ZDJĘCIA)

Na uroczystości nie zabrakło kombatantów, przedstawicieli władz, samorządowców, żołnierzy, harcerzy. Były przemówienia i salwy honorowe.

- Niepodległość jest jednocześnie wielkim wyzwaniem i celem. Wszyscy mamy obowiązek umacniania niepodległości i obowiązek mądrego z niej korzystania. Pod biało-czerwonym sztandarem i godłem jest miejsce dla każdego, kto kocha swoją ojczyznę i kto miłuje niepodległą Polskę - podkreślał z kolei Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Rocznicę odzyskanie niepodległości białostoczanie świętowali także na sportowo i muzycznie. Już po raz 19. został zorganizowany Bieg Niepodległości. Wzięło w nim udział 1500 osób. Zorganizowano też koncerty pieśni patriotycznych i wystawy. Zaś w kościołach i cerkwiach odbyły się okolicznościowe nabożeństwa.

Białystok. Bieg dla Niepodległej 11 listopada 2019. 1500 bie...

Świętować było można również z piskiem opon. Na Torze Wschodzący Białystok odbył się tradycyjny Rajd Niepodległości, organizowany przez Automobilklub Podlaski. Zaś Muzeum Wojska zaprosiło mieszkańców na historyczny spacer ulicami miasta.

To wyjątkowa rocznica dla Białegostoku, który obchodzi stulecie odzyskania niepodległości. Bo choć Polska odzyskała suwerenność 11 listopada 1918 roku, to niemiecka okupacja zakończyła się w sercu regionu trzy miesiące później (19 lutego 1919 roku). Wtedy, jak podają historycy, z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Datę 19 lutego przyjmuje więc za symboliczny dzień odzyskania niepodległości przez Białystok.

FLESZ: Masowo kupujemy mieszkania.

Wideo

Materiał oryginalny: Narodowe Święto Niepodległości w Białymstoku 2019. Mieszkańcy świętują rocznicę odzyskania wolności (ZDJĘCIA) - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 listopada, 20:06, Gość:

Pytam tak z ciekawości. Kim Wy jesteście tak nienawidzący niepodległej Polski? Polakami, Białorusinami, Litwinami, Żydami, Ukraińcami, Niemcami czy też niezależnie od narodowości bolszewikami, lewakami, syjonistami, byłymi ubekami, duchownymi, studentami, urzędnikami itd ?

Lewosławni

B
Bialostoczanin

Truskolawski - dzisiaj w Warszawie na Marszu Policja próbujących zablokować marsz -kodowców - WYNOSIŁA NA RĘKACH a ty dałeś przyzwolenie na palowanie i gazowanie bialostoczan przeciwnych marszowi faszystów z lgbt.WSTYD I HAŃBA twoim znakiem !!!!!

G
Gość

Pytam tak z ciekawości. Kim Wy jesteście tak nienawidzący niepodległej Polski? Polakami, Białorusinami, Litwinami, Żydami, Ukraińcami, Niemcami czy też niezależnie od narodowości bolszewikami, lewakami, syjonistami, byłymi ubekami, duchownymi, studentami, urzędnikami itd ?

c
cryo
11 listopada, 17:02, Gość:

A pod tym wszystkim maliniak.

11 listopada, 17:24, Gość:

ty ruskaja kartoszka wypad z Polski, z Białegostoku31 października, 17:49, Gość:

oni to mają w genach, jatrzą jak ten ich 'wuc' Nikitiuk,i ten drugi Czerepachow, aż skończy sie to dla nich kiepsko. Piszmy do Putina, zeby ich stąd wszystkich zabrał. Pewnie nie zechcę, bo jak mówia o takich ruscy, to sa tylko '''gawnojady'''. Nikomu smród nie jest potrzebny.

Art. 256 KK

„Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Art. 257 KK

„Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę (Psich@@j Rafallus na tym forum)z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

c
cryo
11 listopada, 17:21, Gość:

Ach jak boli potomków sowieckich święto Polaków. Wy bezpaństwowcy, pasozyci wynocha z Polski i to już

11 listopada, 17:23, Gość:

Kanalie sowieckie, jeden z was pederasta, albo pedofil wlazł na dach, tak był zszokowany, że tylu Polaków w Warszawie jest na marszu, a na ich parady przychodzi kilkanaście osób

oj Psich@@j Psich@@ jaki ty monotematyczny imbecyl jesteś....

Znacie dobrze hejtującą gnidę Pana R.... na tym forum...Nie znacie ? To przeczytajcie....

W istocie paranoja to występowanie usystematyzowanych i logicznie ze sobą powiązanych urojeń . Najczęściej są to

urojenia prześladowcze ( wszędzie źli pederaści , co czyhają na cnotę Rafallusa oraz Żydzi usiłujący ukraść psic[wulgaryzm]owe pieniądze) , ksobne (podziwiajcie Fetora Fetrowicza ,podziwiajcie i czytajcie posraneniezalezneodrozumu.pl strony ), wielkościowe ( Rafallus jest jak antyczny Czak Norris ...cyt "I co jeszcze chcesz zboku? Mamsz juz karte LGBT , bo ja jestem homofobem i będę ciebie i innych dewiantów zwalczał" ) , hipochondryczne ( oj jak ten cryo tępi Rafallusa) i erotyczne ( NIEUSTANNIE - skamlał w internecie ''mam małego , ale chłopcy byli zadowoleni" i podpisywał się jako cryo ). Urojenia są głównym objawem tej choroby i nie towarzyszą im zwykle omamy ani też inne objawy schizofrenii. W razie podejrzenia paranoi należy zwrócić się o pomoc do psychiatry ( ja tam uważam , że to stan utrwalony i nieuleczalny - kilkanaście lat codziennego hejtowania , zostało może 1/4 mózgu i dalej mocno poosranego ).... W stosunku do chorego powinno się wykazywać dużą dozę tolerancji (eeetam ... bez sensu , nic to nie da ), należy ograniczyć się do wyraźnego negowania prawdziwości treści wytwórczych bez omawiania ich i tłumaczenia ich nieprawdziwości , co zwykle nie przynosi pożądanego rezultatu..... i dlatego cryo nie dyskutuje z psychopatą-paranoikiem ...wali prosto z mostu , kim jest ta szuja, kanalia , paranoik hejtujący na tym forum ....

a
abadon

Żeby po „odzyskaniu wolności w 1989r.” polskim gojom nie zaświtało w głowach narodowe odrodzenie Żydzi przejęli, bądź reaktywowali, polskie narodowe organizacje, takie jak MW, ONR, itp., powołali do życia RN. Żydowskie czapy tych organizacji utworzyły w 2011r. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Powszechne żydowskie media oraz żydowskie organizacje, które bezkarnie uprawiają swój syjonistyczny szowinizm zarzucają Marszowi Niepodległości promowanie faszyzmu, rasizmu i antysemityzmu. Wobec uczestników Marszu Niepodległości wielokrotnie dopuszczano się brutalnego bicia i używania broni palnej z gumowymi pociskami. Bandyckie akcje były organizowane przez Żydostwo oraz przez władze miasta, którym podlega policja.

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do faktycznego celu i co do rzeczywistych organizatorów Marszów Niepodległości, na które pozwolenie wydają władze miasta? Na wszelki wypadek odpowiem: celem jest zohydzenie Polakom jakiejkolwiek narodowej działalności, zohydzenie polskiego nacjonalizmu. W Polsce ma być pielęgnowany i ochraniany wyłącznie żydowski szowinizm – syjonizm ma zielone światło.

„Polskim nacjonalistom” wołającym „My chcemy Boga”, którym marzyła się msza polowa przed Marszem Niepodległości odpowiedział Kościół w osobie metropolity warszawskiego, pana kard. K.Nycza:

„Kuria Metropolitalna Warszawska nie wyraża zgody na dodatkowe Msze Święte w dniu Narodowego Święta Niepodległości”.

https://www.pch24.pl/warszawska-kuria-nie-wyrazila-zgody-na-msze-polowa-przed-marszem-niepodleglosci,64087,i.html

Jednym słowem panowie „narodowcy”, wasz Kościół, którego hierarchowie fetowali pochówek na Wawelu antyPolaka i syjonisty, L.Kaczyńskiego i w tym samym czasie wyśpiewywali Bogurodzicę jego następcy z przeciwnego obozu, kolejnej syjonistycznej kreaturze, B.Komorowskiemu, ten wasz umiłowany Kościół pokazał nie tylko wam, ale wszystkim przywiązanym do żydo-katolicyzmu Polakom, że jeśli chodzi o polskie sprawy narodowe, szczególnie teraz, gdy Żydzi domagają się legalnej kradzieży naszego majątku (447 Just/USA), to Kościół wobec Polski i Polaków prezentuje niezmienne stanowisko:

G
Gość
11 listopada, 19:08, ccc:

komuna była bardziej uprzejma i nikogo nie zmuszali,dziś w programach TVP same reklamy po to by wygonić ludzi sprzed telewizora i narażać na jesienne wirusy w tłumie podobnych, a historia? historia się powtarza - o ironio

Wyprowadzili dziś ludzi na marsze pod lufami karabinów, sprawdzali obecność, byli mało uprzejmi. Za to dzięki uprzejmości komuny miliony ludzi zwiedziło Syberię, zostało wymordowanych, upodlonych, umarło z głodu, spędziło mile czas w obozach pracy. Uprzejma komuna wychowała kilka pokoleń takich matołków jak Ty. Zapewne nie jesteś Polakiem więc wara Ci od tego jak Polacy we własnym, niepodległym kraju świętują. Będę tak uprzejmy, żeby Cię i Tobie podobnych nie obrażać. Zresztą zabrakło by na to odpowiednich inwektyw. Spadaj do kołchozu, tam Twoje miejsce.

c
ccc

komuna była bardziej uprzejma i nikogo nie zmuszali,dziś w programach TVP same reklamy po to by wygonić ludzi sprzed telewizora i narażać na jesienne wirusy w tłumie podobnych, a historia? historia się powtarza - o ironio

T
TW Balbina

Ja Niemiec, nie rusek. A to jest różnica, wy cebulaki.

s
stały rytuał w Białymstoku

Już zmrok zapada. Czy świętowanie przeniesie się pod monopolowe 24/24 ?

G
Gość
11 listopada, 17:02, Gość:

A pod tym wszystkim maliniak.

lepiej by tam był Szczykunow hahaha

G
Gość
11 listopada, 17:02, Gość:

A pod tym wszystkim maliniak.

ty ruskaja kartoszka wypad z Polski, z Białegostoku

G
Gość
11 listopada, 17:21, Gość:

Ach jak boli potomków sowieckich święto Polaków. Wy bezpaństwowcy, pasozyci wynocha z Polski i to już

Kanalie sowieckie, jeden z was pederasta, albo pedofil wlazł na dach, tak był zszokowany, że tylu Polaków w Warszawie jest na marszu, a na ich parady przychodzi kilkanaście osób

G
Gość

dyżurny chazar-mongoł się produkuje w obronie dewianta i psychopaty.

G
Gość

Ach jak boli potomków sowieckich święto Polaków. Wy bezpaństwowcy, pasozyci wynocha z Polski i to już

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3