Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze dzieci piją nawet przed lekcjami

Patrycja Łepkowska, eRBe [email protected]
Najczęściej po alkohol sięgają 15- i 17-latkowie.

st. sierż. Ewa Jabłońska oficer prasowy KPP Grajewo

Nasze dzieci piją nawet przed lekcjami

st. sierż. Ewa Jabłońska oficer prasowy KPP Grajewo

Apelujemy do osób dorosłych o zdrowy rozsądek. Sprzedaż małoletnim alkoholu
i papierosów jest zabroniona. Reagujmy, gdy sami jesteśmy świadkami sprzedaży alkoholu małoletnim. Na pewno nie chcielibyśmy, aby ktoś sprzedał alkohol naszemu dziecku.

Czternastolatek z Grajewa, który trafił do szpitala, miał prawie 1,5 prom. alkoholu. Pił tuż przed pójściem do szkoły razem z dwoma kolegami.

To prawdopodobnie nie jedyny alkoholowy incydent w powiatach byłego województwa łomżyńskiego. Najlepszym potwierdzeniem tych słów są policyjne statystyki z ubiegłych lat. Pijani nieletni to u nas prawdziwa zmora.
Aż do 2009 roku regularnie przybywało nieletnich spożywających napoje wyskokowe. Ich liczba gwałtownie się zmniejszyła dopiero w 2010 roku. Co ciekawe, zdaniem podkom. Joanny Kiluk, specjalisty ds. nieletnich z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, może to wynikać z pojawienia się na rynku tzw. dopalaczy.

Wybrali dopalacze?
- Prawdopodobną przyczyną zmniejszenia się liczby pijanych nastolatków w 2010 roku był dość łatwy dostęp do tych właśnie bardzo niebezpiecznych używek - tłumaczy podkom. Kiluk. - Młodzież mogła więc wybrać inny sposób odurzania się - dodaje.

Tylko w 2009 roku policjanci z terenu byłego województwa łomżyńskiego ujawnili łącznie 253 przypadki spożywania alkoholu przez nieletnich. W ubiegłym roku liczba ujawnionych przestępstw zmniejszyła się do 203.
Jak się okazuje, młodzież, która najchętniej i najczęściej sięga po napoje alkoholowe, ma średnio od 15 do 17 lat.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje dwie sankcje w przypadku stwierdzenia złamania zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.

- Właściciele sklepów, którzy sprzedają alkohol osobom nieletnim muszą liczyć się z utratą zezwolenia na sprzedaż alkoholu lub z bardzo wysoką grzywną - informuje st. sierż. Ewa Jabłońska, oficer prasowy KPP w Grajewie.

A co grozi w takiej sytuacji osobie nieletniej? Jego sprawą zajmuje się wówczas sąd rodzinny i nieletnich.
- W przypadku małoletniego, który zakupił alkohol, wysyłamy do Sądu Rejonowego w Grajewie informację z wnioskiem o zainteresowanie się małoletnim zagrożonym demoralizacją - tłumaczy st. sierż. Jabłońska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna