Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedrogie i przytulne

Agnieszka Zalewska
W takim domu można mieszkać przez cały rok
W takim domu można mieszkać przez cały rok
Wielu młodych ludzi marzy o własnym domu. Gnieżdżąc się z rodzicami i malutkimi dziećmi w betonowych klatkach, nie wiedzą, że prawdziwy dom jest w zasięgu ich rąk.

Oczywiście trzeba mieć plac. Gliny i słomy jest pod dostatkiem. Są do kupienia gotowe projekty. Można to potraktować jako zabawę i zbudować mały domek letniskowy, można też przy pomocy rodziny i przyjaciół zbudować normalny dom mieszkalny. Trzeba tylko zacząć.

Technologia glinosłombeli i żerdzi wywodzi się z tradycji budownictwa glinianego i jest jego współczesnym rozwinięciem. Wprawdzie prasowanych kostek słomy używano już pod koniec XIX wieku w stanie Nebraska w USA - to jednak dopiero w ciągu ostatnich dwudziestu paru lat w USA i Europie nastąpił nawrót do tej formy budowy. Głównie z powodu wzrastającej konieczności ochrony środowiska i kryzysu energetycznego. Przy okazji wprowadzono nowoczesne rozwiązania techniczne.

Bele prasowanej słomy
Bele (kostki, baloty) prasowanej słomy to fantastyczny materiał ociepleniowy i budowlany, aż dziw bierze że w dzisiejszych czasach tak mało ludzi chce i umie z niego skorzystać. (Bele po oblepieniu gliną to -glinosłombele.) Słomę od dawna używano w budownictwie, w formie strzechy, mat słomianych, sieczki z wapnem do ocieplania stropów czy do ogacania budynków. Słoma sprasowana w kostkę jest jednak najbardziej praktycznym i prostym w użyciu materiałem. Jest to wspaniały, naturalny i całkowicie zdrowy budulec. Baloty produkuje się powszechnie w prawie każdym niewielkim gospodarstwie rolnym ze słomy żytniej, pszennej, pszenżyta, owsa, jęczmienia i mieszanek zbóż. Takie kostki są bez żadnych zbędnych zabiegów od razu gotowe do użycia.

Budowa z glinosłombeli i żerdzi
W skrócie budowa domu z prasowanej słomy, gliny i żerdzi wygląda następująco. Fundament wykonuje się punktowy, bo dom jest lekki lub w formie płyty monolitycznej. Mniejsze domy np. rekreacyjne można stawiać nawet na fundamencie z worków jutowych wypełnionych żwirem, położonych na ubitym gruncie i obłożonych kamieniami związanymi zaprawą cementową. Kamienie mogą jednocześnie spełniać rolę podmurówki. Podmurówka jest konieczna przy wznoszeniu wszystkich domów ze słomy i gliny, powinna wznosić się na wysokość co najmniej 0,5m żeby chronić glinę i słomę przed śniegiem i wilgocią z gruntu.
Na fundament konieczne kładzie się pionową i poziomą izolację budowlaną. Dla zwolenników radykalnej ekologii dobrym rozwiązaniem jest - zamiast np. papy - brzozowa kora. W celu uzyskania pewności ochrony przed gryzoniami, można zastosować pod posadzką wylewkę z chudego betonu. Na podmurówce, montuje się konstrukcję. Moduły ścienne są lekkie, może je przenosić nawet jeden człowiek. Po ustawieniu konstrukcji wypełnia się ją balotami prasowanej słomy.

Aby uniknąć zamoczenia balotów w razie deszczu, należy pokryć dach. Z mokrych balotów absolutnie nie można budować, gdyż zaczną butwieć i gnić. W przypadku wypełniania w pierwszej kolejności ścian, a dopiero potem wykonania dachu, trzeba mieć przygotowaną folię do szczelnego przykrycia przed deszczem. Dach można pokryć wiórami osikowymi, pod która należy dać folię paroprzepuszczalną.
Następnym etapem jest tynkowanie - jest to najbardziej pracochłonna czynność, która polega na narzuceniu na ściany i wyrównaniu glinianego tynku o grubości 6-8 cm od wewnątrz i 10 cm od zewnątrz. Jest to właściwie nie tyle tynk, co mur szczelnie zalepiający konstrukcję i bele prasowanej słomy. Jest tak gruby, żeby skutecznie chronić słomę i konstrukcję i żeby w ściany można było wbić np. gwoździe lub kołki do zawieszania półek. Tynkuje się dwoma, trzema warstwami gliny rozrobionej z wodą, piaskiem i pociętą słomą, sama glina po wyschnięciu za bardzo by popękała. Na ściany masę narzuca się przy pomocy krótkich wideł i ręcznie wyrównuje pacą.

Glazurę - jeśli ktoś chce -można kleić wprost na glinianym tynku. Można też bez glazury wykończyć łazienkę, trzeba wtedy dokładniej wyrównać tynk i zaimpregnować.

Wykończenie domu
Podłogi wykonuje się albo tradycyjnie albo w formie zaimpregnowanej i wyszlifowanej na błysk posadzki z gliny (klepisko). Tłustą glinę z dodatkiem piasku (bez słomy) i pokostu o grubości warstwy 5-7 cm najpierw dokładnie ubija się, wyrównuje i po wyschnięciu (5-7dni) dodatkowo utwardza się ekologicznym preparatem gruntującym do wzmacniania podłoży. Ocieplenie podłogi stanowi 30-centymetrowa warstwa gliny zmieszanej z wapnem i trocinami, położona na folii izolacyjnej i na wylewce z chudego betonu. Do ogrzewania domu wystarczy kominek z zamkniętą komorą spalania. Ciepłą wodę można uzyskać poprzez zasobnik ogrzewany kominkiem, albo elektryczny lub gazowy.

Niestety żadna firma na Podlasiu nie buduje domów z gliny i słomy, ale istnieją takie na terenie Polski które mają gotowe projekty, prowadzą prace budowlane oraz przeprowadza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna