reklama

Nowe miejsce na śmieci pilnie poszukiwane!

KA
Za kilka miesięcy nie będzie gdzie składować odpadów z Białegostoku. Nowe pole będzie gotowe najwcześniej pod koniec roku.
Za kilka miesięcy nie będzie gdzie składować odpadów z Białegostoku. Nowe pole będzie gotowe najwcześniej pod koniec roku. A. Zgiet
Białystok.Znów czekają nas podwyżki opłat za śmieci i to już za kilka miesięcy! Będziemy musieli bowiem zapłacić za transport odpadów poza Białystok. Najpóźniej w lipcu na wysypisku w Hryniewiczach skończy się miejsce na składowanie odpadów i trzeba je będzie wywieźć. Gdzie, tego jeszcze nie wiadomo.

Spółka "Lech", administrująca wysypiskiem, właśnie ogłosiła przetarg na wywóz i składowanie odpadów.

- Nie mamy wyjścia - kończy się nam miejsce na polach składowych, a następne pole uruchomimy dopiero pod koniec roku - wyjaśnia Jarosław Wasilewski z "Lecha".

- I to jeśli nie będzie przeszkód formalnych, a wójt gminy Juchnowiec (to na jej terenie mieści się białostockie wysypisko) nie będzie utrudniał nam działań. Inaczej uruchomienie nowego pola może się opóźnić - dodaje Aleksander Sosna, wiceprezydent Białegostoku.

Ze specyfikacji przetargu wynika, że taka kryzysowa sytuacja może potrwać nawet rok!Właśnie dlatego jego wartość jest ogromna - ponad 20 mln zł. Nie staną do niego raczej firmy dysponujące wysypiskami w naszym województwie (jak choćby w położonych tuż obok Białegostoku Studziankach), ponieważ te składowiska mają małą pojemność i białostockie śmieci "zapchałyby" je. Trzeba więc liczyć się z tym, że odpady będą wywożone do innych części kraju.

- A to może oznaczać kolejne podwyżki. Niestety, ktoś musi zapłacić za transport śmieci poza nasz region - nie ukrywa Aleksander Sosna. - Moim zdaniem, koszty trzeba rozłożyć między tych, którzy wytwarzają odpady komunalne. Dlatego z tym problemem będą się musieli zmierzyć wszyscy mieszkańcy Białegostoku.
Wiceprezydent przypuszcza, że cena za składowanie odpadów wzrosłaby z dzisiejszych 174 zł za tonę do 254 zł, a nawet więcej. Tak drastyczna podwyżka z całą pewnością przełożyłaby się na wzrost cen usług białostockich firm asenizacyjnych.

- Pierwsze pole składowe uruchomimy jak najszybciej, wtedy nie będzie już konieczności wywożenia odpadów do innych regionów - zapewnia Jarosław Wasilewski. - Ale takie rozwiązanie wystarczy zaledwie na półtora roku. Szykujemy też kolejne pole o powierzchni siedmiu hektarów. Po jego otwarciu sytuacja ustabilizuje się na kilka-kilkanaście lat, ale tylko wtedy, jeśli powstanie spalarnia śmieci. Bez niej problem wróci.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 25.03.2008 o 15:04, Maria napisał:

Panie SosnaWeż się pan do roboty, zamiast pisać paszkwile szkalujące Polskę i Polaków (np. jak dobrze żyło się Polakom pod zaborem rosyjskim)


A co ma do śmieci tego pan Sosna?
w
www.zieloni-bialystok.w.pl

SpalarNIE!CO ZŁEGO W SPALANIU ODPADÓW?Spalanie odpadów to najdroższa, najgorsza i najbardziej szkodliwa dla zdrowia forma "zagospodarowania" odpadów. Spalając nietoksyczne, przeważnie trudno palne komunalne odpady z dużą zawartością wilgotnych resztek jedzeniowych (które można kompostować) i zawierających surowce wtórne (możliwe do odzyskania i ponownego przetworzenia) otrzymujemy rakotwórcze zanieczyszczenia atmosfery oraz toksyczny żużel zatruwający wodę i glebę. Przestarzałe technologie, które są zabronione na zachodzie przenosi się na wschód, w tym m.in. do Polski, łamiąc przy tym lokalne przepisy ochrony środowiska. Ponieważ w Polsce przyjęto zły model gospodarki odpadami, który koszty ich przetworzenia przerzucił z producentów i kupujących (zanieczyszczających) na samorządy (wszystkich ludzi, obojętnie czy wogóle, ile i jakie odpady produkują) samorządy zadłużają sie kupując bardzo drogie technologie "przetwarzania" odpadów, które z zasady nie mogą działać - nie można efektywnie ekonomicznie odzyskać i przetworzyć (oprócz kompostowania resztek żywnościowych) kilkuset rodzajów różnych surowców i odpadów, nie będąc ich producentem i nie posiadając technologii ich wtórnego wykorzystania. Mamy najdroższy i zupełnie nie działający system gospodarki odpadami, w którym najlepiej, gdy nic nie odzyskujemy, bo zamiast na tym zarabiać dopłacamy i tracimy - lecz nie producenci odpadów, a my wszyscy (poprzez wydatki samorządów)

CO ZŁEGO W SPALANIU ODPADÓW?
Śmieci w spalarni nie znikają, choćby dlatego, że duża ich część jest niepalna.
Spalarnia zamienia dużą ilość mało toksycznych śmieci w nieco mniejszą ilość silnie trujących żużli i ścieków.
Reszta materii pójdzie w atmosferę. Czy powietrze, którym oddychamy ma stać się śmietnikiem?
Ze względu na niesłychanie różnorodny skład śmieci, nie można zastosować filtrów dedykowanych poszczególnych związkom, tylko filtry niespecyficzne – znacznie mniej skuteczne. Nowoczesne filtry w spalarniach zachodnich są droższe od samej spalarni i dlatego u nas takich nie będzie. W Polsce nie ma nawet norm na dioksyny – niezwykle groźne substancje, których ok. 90% powstaje podczas spalania odpadków.
Dioksyny są jednymi z najgroźniejszych substancji jakie znamy, Są 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu. Działają silnie mutagennie, uszkadzają płód, powodują powstanie komórek nowotworowych
Jaka jest bezpieczna dawka dioksyn? Dla zagrożenia rakiem – 300 do 600 razy mniej niż my wszyscy bierzemy każdego dnia, dla innych zagrożeń do 10 do 100 razy mniej.
Polska jest jednym z bardziej skażonych krajów Europy.
Brak systemu zbiórki i utylizacji odpadów niebezpiecznych i przemysłowych (powszechnego na Zachodzie), spowoduje że będą one spalane razem z odpadami komunalnymi, powodując emisje metali ciężkich.
CHODŹMY NA WSCHÓD!
Z powodu alarmujących badań szkodliwości spalarni dla ludzi i środowiska, na Zachodzie przestaje się je budować. W USA od 1985 r. Odrzucono 281 projektów. W Kanadzie w stanie Ontario wprowadzono całkowity zakaz, a w Belgii 5-cio letnie moratorium na budowę spalarni. Od 10 lat nie wybudowano żadnej spalarni w Hiszpanii i Austrii. W krajach tych, oraz w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii silne ruchy społeczne blokują każdy taki pomysł. Jak zwykle niechciane, przestarzałe technologie próbuje się sprzedać w krajach mniej rozwiniętych.
CO MAMY DO POWIEDZENIA?
Decyzje o budowie zakładu utylizacji (ZUSOK) na Zabranieckiej podjęto bez pytania o zdanie mieszkańców. Kontrakt podpisano nie mając żadnych pozwoleń., lekką ręką wydano tylko 42 mln.zł. nie rozpoczynając nawet budowy. Po uruchomieniu spalarni uległa ona awarii - przepalił się ruszt, m.in. którego naprawa pochłonęła dalsze ok. 20 mln zł. Plotki o tym, że w budowę spalarni zaangażowana była włoska mafia przestają być śmieszne - na pewno sprawa wyboru najgorszej, najdroższej i najbardziej szkodliwej dla zdrowia metody "zagospodarowania odpadów" technologii . Jeden z wiceprezydentów Warszawy, który podjal decyzje o jej budowie, zostal pozniej zatrudniony w firmie budowlanej=wykonawcy spalarni.
JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM ODPADÓW BEZ SPALARNI ?
Ok. 80% śmieci nadaje się do przetworzenia.
Ok. 40% to odpadki biologiczne, z których można zrobić kompost.
Kolejne 40% to papier, szkło, metale, plastiki – czyli surowce wtórne.
Podstawową sprawą jest wprowadzenie segregacji.
W wielu miastach zachodnich w każdym mieszkaniu są dwa kubły – do jednego wrzuca się odpadki ,,mokre”- trafiające do kompostowni, do drugiego pozostałe, trafiające do specjalnego zakładu, gdzie są segregowane – ręcznie albo automatycznie.
KOSZTY
Spalanie jest nie tylko najbardziej szkodliwą, ale również najdroższą metodą utylizacji. Zakład Utylizacji na Zabranieckiej ma być wg, kosztorysu 11,5 raza droższy od otwartej w 96 r. Kompostowni w Grodzisku Mazowieckim, przy tylko 3 razy większej wydajności. Ile będzie kosztował naprawdę? Po jego zbudowaniu opłaty za wywóz śmieci wzrosną 4 - krotnie. Warszawa zaczela wywozic smieci do odleglych o 200 km wysypisk na mazurach- wychodzi taniej niż spalac je w spalarni.
MOŻEMY MNIEJ ŚMIECIĆ!
Spalarnia to typowy przykład filozofii ,,końca rury”. Podstawą polityki państwa powinno być zmniejszanie ilości odpadów u źródła ich powstawania: promowanie opakowań wielorazowego użytku, programów czystej produkcji w zakładach, nakładanie podatków na towary i opakowania jednorazowe. Taką politykę zastosowali Niemcy, zmniejszając ilość odpadów komunalnych o 50%. Teraz wszystkie napoje sprzedaje się w szklanych butelkach zwykle zwrotnych, a wysypiska i spalarnie zaczynają bankrutować.

"Cudowne technologie produkcji pradu ze smieci" to prawdpodobnie zwykłe spalanie smieci - roznica polega na tym, ze polskie smieci to w 60% zywnosc (na zachodzie zywnosc to tylko 20% smieci) - polsie smieci sa wiec niepalne, wrecz trzeba dodawac do nich mazutu czy ropy. Przykład wloskiej spalarni mamy w Warszawie - oprocz plotek o mafijnych powiazaniach , pomimo referendum przeciw budowie, korupcji (wceprezydent Warszawy po zwolnieniu został dyrektorem firmy budujacej spalarnie) spalarnie wubudowano - w dniu otwarcia przepalił się ruszt, po 3 miesiacach remontu miała ruszyc ale rzadko działa - jest przestarzala, bez nowoczesnych (i drogich) filtrow stosowanych na zachodzie, a koszt spalenia 1 tony smieci jest taki, ze bardziej oplaca się wywozic z Warszawy smieci TIRami w promieniu 200 km na zwykle wysypiska.

SPALANIE NIE MA SENSU
1 tona odpadów (+tlen i woda) spalarnia
2000 kg maksymalnie toksycznych spalin
450 kg ścieków
300 kg toksycznych żużli (wymagają specjalnego składowania, bowiem przez wiele lat zatruwają glebę i wodę)
CO PROPONUJĄ EKOLODZY?
1 tona odpadów system segregacji, recyklingu
360 kg kompostu
370 kg surowców wtórnych (metale, papier, szkło, plastiki)
230 kg pozostałości (na wysypisko)
40 kg odpadów problematycznych (na specjalne składowisko)
CO TY MOŻESZ ZROBIĆ?
 nie kupuj w jednorazowych opakowaniach
 segreguj swoje śmieci

w
www.zieloni-bialystok.w.pl

Spalanie śmieci jest najdroższą metodą unieszkodliwiania odpadów do tego Białystok nie wprowadził i nie planuje wprowadzenia segregacji odpadów, bez czego ich spalanie będzie techniczne niemożliwe i ekonomicznie nieopłacalne (odpady pomieszane z żywnością są niepalne). Do tej pory jedynie Warszawa nieudanie eksperymentowała ze spalarnią śmieci - wobec 2-4 krotnego wzrostu cen firmom wywozowym opłacało się wywozić śmieci nawet do 200 km poza Warszawę niż korzystać ze spalarni.
Zgodnie z aktualizacją dyrektywy ws. opakowań i odpadów opakowaniowych (i idącym za nią w ślad projektem rozporządzenia ministra środowiska w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych), do 2014 roku mamy osiągnąć 55% poziom recyklingu i 60% poziom odzysku. Spalanie odpadów zalicza się do unieszkodliwiania, ale nie do recyklingu, do spalania nadaje się jedynie ewentualnie 5% odpadów opakowaniowych (które również taniej jest odzyskać - poddać recyklingowi. Zdecydowana większość odpadów nie nadaje się do spalania np. odpady żywnościowe - tzw. mokre które powinny być kompostowane.
Zgodnie z dyrektywą składowiskową Polska musi osiągnąć pułap 25% redukcji odpadów biodegradowalnych do 2010 roku i 50% do 2013 roku. Przy budowie spalarni zamiast segregacji, recyklingu i kompostowania nie jest możliwe dotrzymać tych zobowiązań.
Projekt budowy spalarni śmieci w Polsce zapisany przez polskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego za czasów PIS w propozycjach programu "Infrastruktura i Środowisko" na tzw. "liście indykatywnej przedsięwzięć" (która ulega wciąż zmianom) przy braku segregacji i recyklingu został zakwestionowany przez organizacje ekologiczne. Postępowanie przed Komisją Europejską ws. naruszenia przez Polskę postanowień ww. dyrektywy zostało już wszczęte i w 2010 roku należy spodziewać się dotkliwych kar wynikających z naruszenia dyrektyw ws. gospodarki odpadami. Oznacza to także że Unia Europejska nie dofinansuje budowy spalarni, (podobnie jak zakwestionowała przebieg obwodnicy Augustowa), aby wymusić na Polsce segregacje, kompostowanie i recykling odpadów.

w
www.zieloni-bialystok.w.pl

WSPOLCZESNA I Kurier PO-ronny robi nagonke na niewinnego wójta podczas gdy winne sa władze miasta nie robia nic by wprowadzic segregacje odpadów chociaz to ich obowiązek i co byloby tansze dla mieszkańców, nic dziwnego że wysypisko się zapchało, podwyzki cen tylko pogorszyły sytuacje a Unia Europejska nałozy kare za brak segregacji smieci

i Brawa dla Wojta Juchnowca - zgodnie z prawem ta gmina powinna być najbogatsza na Podlasiu z tytułu wpłat za uciazliwosci wysypiska. Mieszkancom nalezy sie rekompensata !

do tego wyjasnia się jeszcze kwestia lokalizacji lotniska w Białymstoku na Krywlanach -ponieważ zgodnie z prawem lotniczym do 5 km od lotniska nie może być miejsc żerowania ptaków (by uniknąc wciągnięcia ptaka do silnika samolotu przy starcie lub lądowaniu co spowodowałoby katastrofę) wysypisko śmieci w Hryniewiczach jako miejsce pobytu stad mew powinno być zlikwidowane. Propozycje rozbudowy wysypiska smieci w Hryniewiczach oznaczaja że Białystok blokuje budowę lotniska na Krywlanach - i tak zreszta niemożliwą bez zasypania Stawów Dojlidzkich (następne bliższe miejsce przebywania ptaków).

M
Maria

Panie Sosna
Weż się pan do roboty, zamiast pisać paszkwile szkalujące Polskę i Polaków (np. jak dobrze żyło się Polakom pod zaborem rosyjskim)

G
Gość
W dniu 25.03.2008 o 13:29, Gość napisał:

Popieram Weście sie do roboty ,nieroby za nasze podatki!


Zlikwidować podatki, nie będzie nierobów!!!
G
Gość

Popieram
Weście sie do roboty ,nieroby za nasze podatki!

K
KIBUC

KRYWLANY lub TOPOLANY
proponowane nowe wysypisko śmieci.

A całe towarzystwo nieudaczników
z PREZYDENTEM na czele do sortowania śmieci.
Wreszcie właściwi ludzie znajdą się na właściwych stanowiskach.

BIAŁYSTOK dołączyć do JUCHNOWCA wreszcie będzie dobry Gospodarz.!!!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3