MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ognisko koronawirusa w ZOL-u w Szczuczynie powiększa się. 26 zakażonych, jedna osoba zmarła

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
W ZOL-u w Szczuczynie jest ognisko koronawirusa
W ZOL-u w Szczuczynie jest ognisko koronawirusa Google Street View
Ognisko koronawirusa w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Szczuczynie powiększa się. Obecnie zakażonych jest dwudziestu pacjentów oraz sześciu pracowników zakładu. Ministerstwo zdrowia potwierdziło też zgon 90-letniej pacjentki ZOL-u w Szczuczynie.

Jeszcze w czwartek ognisko koronawirusa w ZOL-u w Szczuczynie liczyło jedynie cztery osoby. To pracownicy zakładu, którzy zostali odizolowani i poddani kwarantannie. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Grajewie informował o poddaniu wszystkich pacjentów oraz pracowników testom na obecność koronawirusa.

Dziś już wiemy, że w ZOL-u w Szczuczynie choruje dwudziestu pacjentów oraz sześć osób spośród kadry. Osiemnastu pacjentów jest zdrowych.

W związku z niepokojącą sytuacją w powiecie grajewskim, gdzie występują obecnie dwa ogniska koronawirusa: w szpitalu miejskim w Grajewie oraz ZOL-u w Szczuczynie, zebrał się dziś powiatowy zespół zarządzania kryzysowego.

Jak poinformował nas Tomasz Cebeliński, wicestarosta powiatu grajewskiego, nawiązany został kontakt z wojewodą podlaskim, który na bieżąco monitoruje sytuację i zadeklarował ewentualne wsparcie kadrowe oraz sprzętowe w zakresie ochrony indywidualnej pracowników. Również starostwo wesprze sprzętowo szczuczyński ZOL.

- Pacjenci zakażeni oraz zdrowi są w osobnych salach, nie ma między nimi komunikacji - mówi Tomasz Cebeliński. Zakład jest zamknięty, panuje zakaz odwiedzin.

Ponadto grajewska policja rozpocznie wzmożone kontrole w sklepach pod kątem noszenia maseczek. Pacjenci, którzy przebywają w domach pod nadzorem kwarantannowym są również weryfikowani przez patrole policji.

Tymczasem burmistrz Szczuczyna, w związku z rosnącą ilością zakażeń, zdecydował, że od poniedziałku ograniczona zostanie forma przyjęć petentów w urzędzie miejskim. Ponadto władze Szczuczyna przekazały zakładowi środki ochrony osobistej – maseczki, płyny, rękawiczki i przyłbice.

- Cały czas analizujemy sytuację, aby móc też podjąć decyzję, co zrobić z inauguracją roku szkolnego - mówi Artur Kuczyński, burmistrz Szczuczyna.

Władze gminy rozważają też możliwość zamknięta publicznych placów zabaw, jeśli sytuacja w związku z pandemią w gminie będzie się pogarszała.

Tymczasem pocieszające wieści płyną z grajewskiego szpitala. Choć oddział zakaźny szpitala jest wciąż zamknięty, to trwają prace nad tym, aby z początkiem września przywrócić go do działania. Szpital boryka się z problemami kadrowymi, jednak wielu pracowników przechodzi zakażenie bezobjawowo i już niedługo wrócą do pracy.

Tu oglądasz: Polacy najbardziej poszkodowani przez koronawirusa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna