Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pandusia Danusia pomoże dzieciom w walce z chorobą onkologiczną. Zabawkę stworzyły dwie białostockie lekarki

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Pandusia Danusia powstanie dzięki dr Małgorzacie Sawickiej-Żukowskiej (z lewej) i lek. Annie Krętowskiej-Grunwald
Pandusia Danusia powstanie dzięki dr Małgorzacie Sawickiej-Żukowskiej (z lewej) i lek. Annie Krętowskiej-Grunwald UMB
Jak ciężko jest w szpitalu walczyć o życie wiedzą tylko ci, którzy taką walkę przeszli. Dr Małgorzata Sawicka-Żukowska i lek. Anna Krętowska-Grunwald, lekarki z UDSK, zaprojektowały zabawkę edukacyjną.

To Pandusia Danusia, edukacyjna zabawka, która pomoże małym pacjentom oswoić się i zrozumieć konieczność założenia tzw. dojścia centralnego w trakcie terapii przeciwnowotworowej w szpitalu.

Zabawka powstanie dzięki dwóm białostockim lekarkom: dr Małgorzacie Sawickiej-Żukowskiej (adiunkt w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK, pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, transfuzjolog) oraz lek. Annie Krętowskiej-Grunwald (rezydentka II roku pediatrii w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK, doktorantka w Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB). Ich projekt został pozytywnie oceniony i otrzymał finansowanie w VI edycji konkursu ONKOGRANTY ogłoszonego przez Polską Ligę Walki z Rakiem.

Panda ma cewnik centralny, port naczyniowy oraz wkłucie obwodowe, na głowie nosi chusteczkę, na ramieniu złotą wstążeczkę - symbol chorób nowotworowych u dzieci. – To nieodzowne elementy terapii nowotworowej. Poprzez cewnik eliminowany jest problem kłucia, czyli igieł, który jest głównym lękiem przed szpitalem u dzieci. Z drugiej strony umożliwia bezpieczne podanie cytostatyków oraz wszystkich innych leków – mówi dr Małgorzata Sawicka-Żukowska. Jak opowiada, z jej obserwacji wynika, że dzieci z chorobą nowotworową, które często przebywają w szpitalu, bawią się właśnie w... szpital, w podawanie leków, w imitowanie wkłucia centralnego. - Nasza Pandusia ma ułatwić dzieciom zaakceptowanie tego wkłucia centralnego - mówi dr Małgorzata Sawicka-Żukowska.

Do każdej zabawki pandy będzie dołączony szczegółowy instruktaż dostosowany do wieku dziecka. Dzięki projektowi każde dziecko w Polsce z rozpoznaną chorobą nowotworową będzie miało swoją Pandusię Danusię, która będzie mu towarzyszyć przez okres terapii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna