Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piereciosy. Leśnicy upamiętnią powstanie styczniowe

jul
Rocznica powstania styczniowego w Piereciosach.
Rocznica powstania styczniowego w Piereciosach. A. Chomicz
W Piereciosach koło Gródka doszło do bitwy powstania styczniowego. W weekend odbędzie się jej rekonstrukcja.

Główne uroczystości odbędą się już w weekend w uroczysku Piereciosy koło Gródka. To tutaj - 29 kwietnia 1863 roku - doszło do największej bitwy na Białostocczyźnie. Trzystu powstańców walczyło z liczącym ponad tysiąc osób pułkiem rosyjskim. Ponieśli klęskę. Okoliczni mieszkańcy we wspólnej mogile pochowali 32 "leśnych". Lasy Państwowe chcą upamiętnić te wydarzenia.

- Przyjadą ważni goście, w tym władze województwa i rządu. Zapraszamy wszystkich chętnych - mówi Krzysztof Bozik, nadleśniczy z Nadleśnictwa Waliły.
Obchody rozpoczną się w sobotę o godzinie 12. Odbędą się: msza święta, apel poległych, salwy honorowe. Zostaną też złożone kwiaty.

- Będzie też prezentacja okolicznościowych monet wybitych przez NBP i koncert pieśni patriotycznej Lecha Makowieckiego. Wystąpi chór komendy wojewódzkiej policji i zespół JPM Archiwum - wymienia Sylwester Kowalczyk z nadleśnictwa Waliły.
Ale największą atrakcją będzie inscenizacja bitwy pod Waliłami. Tamte wydarzenia odtworzą grupy rekonstrukcyjne z Białegostoku i Przasnysza.

Z kolei na pobliskiej polanie stanie obóz powstańczy. Będzie można zobaczyć, jak wyglądało życie powstańców, poznać ich przysięgę. Nie zabraknie jadła i napitków z tamtych czasów.
Na niedzielę zaplanowano otwarcie ścieżki Szlakiem Powstania Styczniowego. Trasa połączy Czarną Białostocką, Supraśl, Żednię i Waliły. To łącznie 72 km.

- Chcemy pokazać najważniejsze miejsca związane z powstaniem styczniowym w regionie - mówi Krzysztof Łaziuk, nadleśniczy z Nadleśnictwa Supraśl.
Przy okazji ścieżka pokazuje inne miejsca ciekawe przyrodnizno np. rezerwaty Toboły i Budzisk na terenie nadleśnictw Czarna Białostocka i cześciowo Supraśl.

- Były tam obozowiska powstańców styczniowych - podkreśla nadleśniczy Łaziuk.
Na trasie będzie też można zobaczyć m.in. cmentarz wojenny w Kopnej Górze, mogiły powstańcze pod Waliłami, leśną galerię rzeźb powstańczych w Surażkowie czy też zabytkowy młyn wodny w Międzyrzeczu.

- Szlak przecina się z Traktem Napoleońskim w Królowym Moście - dodaje Krzysztof Łaziuk.
Jest on oznakowany. Na jego trasie ustawiono szesnaście tablic informacyjnych. W Kopnej Górze i na terenie nadleśnictwa Żednia są wiaty. A wkrótce w Górze Kopnej pojawi się wieża widokowa. Natomiast przez tereny podmokłe nadleśnictwa Waliły przebiega kładka.

Co ważne, na szlaku są zadaszone stoły, ławki i toalety. Przy okazji został wydany przewodnik po wytyczonej trasie. Można tu znaleźć informacje o atrakcjach oraz ciekawych miejscach na szlaku. Aplikacje z mapami, zdjęciami i opisami można też ściągnąć na smartfony.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna