MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po pięćdziesiatce trzeba być elastycznym

Irena Boguszewska, www.gs24.pl
www.gs24.pl
Coraz więcej Polaków po pięćdziesiątce znajduje pracę. Jednak nadal daleko nam do średniej europejskiej. Popularna staje się tzw. praca tymczasowa.

Mimo faktu, że pracodawcy cenią sobie zalety starszych pracowników, to już nie tak chętnie decydują się na ich zatrudnienie.
Tę sytuację może poprawić rządowy program "Solidarność pokoleń 50+", który po prawie dwuletnich przygotowaniach został przyjęty w styczniu tego roku. Największym problemem pozostają jednak chęci do pracy.
Według badań przeprowadzonych przez PBS DGA tylko co szósty bezrobotny pięćdziesięciolatek aktywnie szuka pracy.
Aktywizacja zawodowa osób starszych jest jednym ze strategicznych celów krajów Unii Europejskiej, gdyż wpływa wymiernie na zysk państwa. W Polsce powrót do pracy 700 - 800 tysięcy osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, według rządowych szacunków, poskutkuje wpływem podatkowym rzędu 15 - 16 miliardów złotych.

Drugie tyle państwo zaoszczędziłoby na wpłatach do systemu ubezpieczeń społecznych. Jest to ważny problem, gdyż społeczeństwo polskie stale się starzeje. Obecnie co szósty Polak jest po pięćdziesiątce, a w 2030 będzie ich dwa razy więcej.

- Pocieszającym wydaje się być jedynie fakt, że z biegiem czasu zmienia się również profil zawodowy i wykształcenie pięćdziesięciolatków. Zapominamy stopniowo o stereotypie chorowitego starszego pracownika, nie znającego obsługi komputera. Na pierwszym plan wysuwają się takie cechy jak doświadczenie, lojalność wobec pracodawcy, czy też dyspozycyjność - mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor handlowy Start People, Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego.

Według badania PBS DGA tylko 7 procent ankietowanych pracodawców nie potrafiło wskazać zalet pracowników w wieku powyżej pięćdziesięciu lat.
Pomimo tak wysokiej świadomości pracodawców, według danych GUS, osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia stanowią ponad 20 procent ogółu bezrobotnych. W rzeczywistości skala problemu może być znacznie większa. Z analizy PBS DGA wynika, że jedynie 13 procent niepracujących pięćdziesięciolatków decyduje się na rejestrację w urzędzie pracy.
Jednak aż 40 procent ankietowanych osób w wieku 50+ zadeklarowało skłonność do podjęcia pracy w ramach elastycznych form zatrudniania. Jedną z popularnych metod aktywizacji zawodowej tej grupy potencjalnych pracowników jest możliwość skorzystania z elastycznego, zadaniowego czasu pracy.

- To zachodnioeuropejski standard, który powoli rozprzestrzenia się również w Polsce - mówi Marek Jurkiewicz. - Korzyści są wówczas podwójne. Pracownik, nie obciążony stresem pracy na czas, lepiej wykorzystuje te części dnia, w których jest najwydajniejszy. Pracodawca zaś otrzymuje maksymalny efekt jego pracy.

Takie możliwości daje między innymi praca tymczasowa. Zapewniając te same przywileje co praca etatowa, pozwala na zróżnicowany tryb i czas pracy, dostosowany do możliwości pracownika. Wykorzystuje potencjał i chęci tych, którzy nie chcą, bądź nie mogą pracować na standardowych warunkach.
Według danych Start People, osoby w wieku powyżej pięćdziesieciu lat stanowią niecałe 9 procent spośród ogółu pracowników tymczasowych. W grupie tej znacznie przeważają kobiety jest ich prawie 67 procent.
Jak twierdzi Marek Jurkiewicz, praca tymczasowa kojarzona jest przede wszystkim z aktywizacją zawodową młodych, ale sprawdza się równie dobrze dla wszystkich osób o utrudnionym dostępie do rynku pracy.
Wraz ze wzrostem popularności tej formy pracy, jak również świadomości pracowników i pracodawców, średnia wieku pracowników tymczasowych idzie w górę. Wspiera tym samym walkę z bezrobociem w grupie osób uznawanych za będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Źródło: Elastycznie po pięćdziesiątce - www.gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna