Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlascy radni PSL nie godzą się z zapisami projektu ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Podlascy radni PSL chcą wycofania senackiego projektu ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska i podjęcie prac nad nowym projektem. Na zdjęciu: Jerzy Leszczyński, Wojciech Grochowski, Mikołaj Janowski i Bogdan Dyjuk
Podlascy radni PSL chcą wycofania senackiego projektu ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska i podjęcie prac nad nowym projektem. Na zdjęciu: Jerzy Leszczyński, Wojciech Grochowski, Mikołaj Janowski i Bogdan Dyjuk Wojciech Wojtkielewicz
Podlascy radni sejmiku z PSL negatywnie zaopiniowali projekt ustawy o Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Projekt przygotował Senat, a radni mówili o nim w poniedziałek (26.02) podczas konferencji w UMWP w Białymstoku

Podlascy radni sejmiku z PSL negatywnie zaopiniowali projekt ustawy o Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska. Projekt przygotował Senat, a radni mówili o nim w poniedziałek (26.02) podczas konferencji.

Chodzi o senacki projekt ustawy, który powstał przy współpracy z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot. Zakłada o m.in. stworzenie parku narodowego w całej Puszczy Białowieskiej (i likwidację nadleśnictw w Białowieży, Browsku i Hajnówce), a także zakaz prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej w granicach nowego parku. Światło dzienne ujrzał 13 lutego na posiedzeniu senackiej komisji klimatu.

Jak podkreślił radny Mikołaj Janowski, planowane przepisy nie były konsultowane z mieszkańcami i godzą w ich interesy.

- Popieramy stanowisko mieszkańców rady powiatu oraz gmin powiatu hajnowskiego w sprawie tej ustawy. Nie był on dotychczas konsultowany z mieszkańcami powiatu hajnowskiego. Jesteśmy przeciw wywłaszczeniom prywatnych nieruchomości pod obszar chroniony oraz objęciu ich strefą buforową – mówił Mikołaj Janowski i dodał, że radni PSL oczekują m.in. na terminowe wypłaty pełnych odszkodowań za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta.

Czytaj również:

Uczestniczący w konferencji samorządowcy (Cezary Cieślukowski, Jerzy Leszczyński, Bogdan Dyjuk i Wojciech Grochowski) zapewnili, że klub radnych PSL widzi potrzebę wzmocnienia ochrony Puszczy Białowieskiej, jako miejsca wyjątkowego, ale wszystkie działania legislacyjne czy organizacyjne powinny być prowadzone przy udziale lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, a przede wszystkim przy udziale mieszkańców tego terenu.

- To lokalna społeczność musi mieć prawo do zabrania głosu we własnej sprawie już na etapie tworzenia projektu aktu normatywnego, który dotyczy Puszczy Białowieskiej, bo jego skutki będą wpływały na przyszłe pokolenia – stwierdził Jerzy Leszczyński i przyznał, że sprawą Puszczy Białowieskiej powinien zająć się sejmik.
Zapowiedział również, że temat ten będzie przedmiotem obrad komisji rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i ochrony środowiska, która opracuje wspólne stanowisko.

Czytaj również:

Z kolei według Bogdana Dyjuka, planowana ustawa, w przyszłości może zagrażać również Puszczy Augustowskiej, która na podstawie jej zapisów mogłaby zostać objęta rygorystycznym prawem.

Z tych wszystkich powodów, podlascy radni PSL chcą wycofania projektu ustawy o obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska i podjęcia prac nad nowym projektem.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlascy radni PSL nie godzą się z zapisami projektu ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna