Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Pierwsza pula pieniędzy na dodatki węglowe zaczyna trafiać na konta samorządów

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pixabay.com
Podlaski Urząd Wojewódzki otrzymał pierwszą transzę pieniędzy – prawie 239 mln zł - na wypłatę dodatków węglowych dla mieszkańców. Jak zapowiadają samorządy, wypłatę dodatków zaczną tak szybko, jak to będzie możliwe.

- Pieniądze na wypłatę tzw. dodatków węglowych wpłynęły w środę późnym popołudniem na konto Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Środki z pierwszej transzy w wysokości 238 869 665 zł zostały już przekazane na konta 118 samorządów. Kolejne transze środków będą przekazywane niezwłocznie po ich otrzymaniu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska – informuje rzecznik prasowa wojewody podlaskiego Anna Dzierszko.

Najwięcej pieniędzy na dodatki węglowe otrzymało - w ramach pierwszej transzy rządowej pomocy - pięć podlaskich samorządów. Są to:

  • gmina Supraśl – 8,71 mln zł;
  • gmina Mońki – 7,04 mln zł;
  • miasto Białystok – 6,46 mln zł;
  • miasto Bielsk Podlaski – 6,02 mln zł;
  • gmina Łapy – 5,80 mln zł.

- Jeszcze nie dostaliśmy żadnych pieniędzy od wojewody. Wiemy, że są, ale na razie przelewu nie otrzymaliśmy. Czekamy i wyślę, że to kwestia godzin – mówił w czwartek (22.09) przed południem dyrektor suwalskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Leszek Lewoc.

Dodał, że zapotrzebowanie na pieniądze na dodatki zostało złożone na podstawie szacowanej liczby wniosków, jakie zechcą złożyć suwalczanie. Zdaniem dyrektora może być ich około 5 tys., a teraz dojdą jeszcze wnioski z gospodarstwo, które korzystają z innego niż węgiel opału (np. drewno, gaz, olej).

Czytaj również:

- Rozmawiałem z wojewodą Paszkowskim, który zapewnił mnie, że do końca dnia pierwsza transza wsparcia na dodatki węglowe trafi na konto miasta. Chodzi o 2 mln zł – zapewnia prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Potwierdził też nam, że pieniądze, które będzie wypłacał MOPR (jednostka miejska) muszą zostać ujęte w tegorocznym budżecie miasta. – Muszę to skonsultować ze skarbnikiem i w grę wchodzi albo sesja rady, albo (co bardziej prawdopodobne) moje zarządzenie, które mam prawo wydać. Na pewno zrobimy tak, by ludzie jak najszybciej dostali pieniądze, bo ustawowy termin pierwszych wypłat już minął – dodaje Czesław Renkiewicz.

Pierwszą pulę pieniędzy (prawie 6,5 mln zł) otrzymał natomiast w czwartek rano białostocki MOPR. Jak nam powiedziano, jeśli formalnie będzie to możliwe, ośrodek może zacząć wypłacać dodatki nawet od piątku, ale bardziej prawdopodobny termin to najbliższy poniedziałek (26.09).

Czytaj również:

Białostocki samorząd też zastanawia się, jak najszybciej wprowadzić rządową pomoc do miejskiego budżetu. – Na sesji w poniedziałek jest punkt „zmiany w budżecie miasta na 2022 rok” i wystarczy autopoprawka. Chyba że prawnicy uznają, że wystarczy zarządzenie prezydenta – przyznaje przewodniczący Rady Miasta Białystok Łukasz Prokorym.

- Wybierzemy ten wariant, który pozwoli wypłacić ludziom dodatki bez zbędnej zwłoki i zgodnie z prawem – podkreśla prezydent Tadeusz Truskolaski.

- "Nasze” 6 mln zł mamy otrzymać w czwartek do końca pracy urzędu miasta. Ponieważ okazuje się, że mogę sprawę załatwić zarządzeniem, to przygotuję je w piątek (23.09). Sądzę, że najpóźniej w środę zaczniemy wypłaty dodatków węglowych dla mieszkańców – zapowiada burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski.

Dodaje też, że pisma o dodatki węglowe złożyło 90 proc. uprawnionych, a teraz będą wnioski od tych, którzy ogrzewają domy m.in. gazem, drewnem czy olejem opałowym. – Najważniejsze, żebyśmy dostawali pieniądze, gdy złożymy zapotrzebowanie, a niestety takiej pewności brak. Tym bardziej, że wchodzą kolejne dodatki – konkluduje Jarosław Borowski.

Czytaj również:

Jak przyznaje wojewoda pieniądze na dodatki Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie przekazywało, nie według jakiegoś harmonogramu, ale na bieżąco. – Chcemy by ludzie jak najszybciej mogli odebrać swoje dodatki – mówi Bohdan Paszkowski.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna