MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Prawie 5 mln złotych dla szpitali na sprzęt i walkę z COVID-19. Pieniądze powędrują do pięciu placówek

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Białostockie Centrum Onkologii
Białostockie Centrum Onkologii Wojciech Wojtkielewicz
Pięć podlaskich szpitali - z Białegostoku, Suwałk, Łomży i Choroszczy - otrzyma prawie 5 mln złotych od Zarządu Województwa Podlaskiego. Pieniądze zostaną wydane m.in. na sprzęt medyczny, walkę z COVID-19 oraz zabezpieczenie sieci teleinformatycznej przed wyciekiem danych.

Dotacje z budżetu województwa trafią do pięciu samorządowych szpitali. Zarząd Województwa Podlaskiego podczas posiedzeń 16 i 23 grudnia przyznał 4 mln 740 tys. zł na doposażenie placówek w sprzęt medyczny, który m.in. posłuży leczeniu chorych na COVID-19.

– Sprzęt kupiony za przyznane dotacje poprawi zdecydowanie jakość opieki w szpitalach, na czym nam jako zarządowi bardzo zależy – mówi Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny za kwestie związane z ochroną zdrowia.

Przeczytaj też:

Białostockie Centrum Onkologii z nowym tomografem

Placówka otrzyma ponad 3 mln zł na zakup tomografu komputerowego. Szpital zmodernizuje także pomieszczenia Pracowni Tomografii Komputerowej.

- Urządzenie, które zakupiliśmy to tomograf wyposażony w 320-rzędowy detektor (10-krotnie więcej niż w obecnie używanym) - mówi Magdalena Borkowska, dyrektor BCO. - Liczba rzędów odpowiada za szybkość jego działania. Nowy tomograf umożliwi zatem wykonywanie większej ilości badań, przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości obrazowania. Dzięki zastosowaniu szeregu unikalnych i innowacyjnych rozwiązań aparat pozwoli naszym lekarzom na zeskanowanie na przykład całego obszaru klatki piersiowej, czy jamy brzusznej w jednym obrocie lampy. Skutkuje to bardzo krótkim czasem badania, nawet bez konieczności wstrzymywania oddechu. Ponadto, urządzenie pozwala na obrazowanie w czasie rzeczywistym, co jest doskonałym rozwiązaniem w nagłych przypadkach, gdzie szybka diagnoza ma kluczowe znaczenie. System umożliwia wykonywanie jednorodnych w czasie badań perfuzyjnych serca, całego obszaru mózgowia, wątroby, trzustki, nerek. Realizacja zadania zakończy się do połowy maja 2022 roku.

Przeczytaj też:

Aparaty dotychczas pracujące w BCO są wysłużone, zdarzają się im awarie i wyłączenia z pracy. Białostockie Centrum Onkologii na przestrzeni ostatnich lat notuje duży wzrost liczby wykonywanych badań tomografii komputerowej. W 2017 r. wykonano łącznie 7 191 badań, trzy lata później – 11 528.

Śniadecja zakupi sprzęt do walki z COVID-19

Do Szpitala Wojewódzkiego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku powędruje ponad milion zł na zakup aparatury służącej do opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Będzie to aparat USG i przyłóżkowy aparat RTG dla Działu Diagnostyki Obrazowej. Z kolei defibrylator, aparat USG, dwa respiratory transportowe doposażą Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).

- Sprzęt, który zakupiliśmy dzięki finansowaniu z budżetu województwa podlaskiego trafił już na oddziały, do których był dedykowany - informuje Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy Śniadecji. - Mając na uwadze fakt prawdopodobnego nadejścia pod koniec stycznia piątej fali COVID-19, zaopatrzenie naszego szpitala w dodatkowy, wysokospecjalistyczny sprzęt wydaje się niezbędne w celu dalszego utrzymania jakości udzielanych świadczeń oraz opieki nad pacjentem.

Przeczytaj też:

Szpital dodatkowo otrzyma też 93,5 tys. zł m.in. na zwiększenie wydajności sieci tlenowej, wymianę filtrów w centralach wentylacyjnych, wydzielenie śluz czystych i brudnych oraz montaż drzwi zabezpieczających dostęp na oddziale covidowym.

Szpitale wojewódzkie w Suwałkach i Łomży

Wsparcie finansowe z budżetu województwa otrzyma także Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Placówka dostanie ponad 304 tys. zł na zakup aparatury medycznej: kilkudziesięciu urządzeń do dekontaminacji, które będą pracować w pomieszczeniach obejmujących część poradni specjalistycznych oraz część administracyjną.

Zakupione mają też być: EKG, holtery RR oraz holter EKG na potrzeby Poradni Kardiologicznej uruchomionej na początku listopada br. Z kolei autorefraktometr, stacja diagnostyczna do badań progresji krótkowzroczności oraz tonometr - to urządzenia na potrzeby Poradni Okulistycznej dla Dorosłych i Dzieci.

Przeczytaj też:

Szpital w Suwałkach otrzymał też 100 tys. zł na walkę z COVID-19. Pieniądze pójdą na utylizację termiczną odpadów, obwody oddechowe dla pacjentów pod respiratorem oraz dozowniki i rozdzielacze tlenu.

Podobną inwestycję zrealizuje Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Dzięki dotacji wysokości 67,5 tys. zł zakupi aparaturę wspomagającą oddychanie pacjentów.

Szpital w Choroszczy wzmocnił bezpieczeństwo danych wrażliwych

Kolejna dotacja, niezwiązana z pandemią, przypadła szpitalowi psychiatrycznemu w Choroszczy, który otrzymał 78,4 tys. zł na instalację oprogramowania antywirusowego oraz zapory sieciowej w nowej serwerowni, uruchomionej w październiku tego roku.

- Oprogramowanie zostało już zainstalowane. To program antywirusowy oraz zapory zabezpieczające przed przechwyceniem danych - mówi Bogdan Minkiewicz, p.o. dyrektora szpitala w Choroszczy. - Jako, że serwerownia jest nowym urządzeniem, to zależało nam na tym, aby zabezpieczyć informacje, które są w nim przechowywane.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna