MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Unijne dotacje wspierają rozwój na Podlasiu [ZDJĘCIA]

Andrzej Matys
Podlaskie gminy i miasta potrafią korzystać z pieniędzy z UE. Dowodzą tego najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Dane GUS dotyczą wszystkich projektów realizowanych w danej gminie czy mieście na prawach powiatu, dlatego nie należy ich utożsamiać tylko z inwestycjami samorządu. Wynika z nich, że w połowie 2018 roku wartość umów (lub decyzji) o dofinansowanie sięgnęła 186,4 mld zł.

Kliknij w przycisk "Zobacz Galerię", by zobaczyć ile w poszczególnych miastach na Podlasiu wyniosła wartość inwestycji z dotacjami UE

Statystyka dotyczy perspektywy unijnej 2014-2020 i obejmuje 2478 samorządów.

Zestawienie otwierają: Warszawa, która zrealizowała unijne projekty warte 17 mld zł (najwięcej w Polsce) oraz Łódź (7,2 mld zł) i Kraków (5,1 mld zł). Żaden podlaski samorząd nie znalazł się w pierwszej dziesiątce. Najwyżej, bo na 13. miejscu, jest Białystok, w którym inwestycje wspierane przez Unię zostały wycenione na 2,2 mld zł.

Supramed to pomysł na unikalne usługi dla kobiet. I pomysł na Supraśl

W pierwszej pięćdziesiątce (49. lokata) mieszczą się natomiast Suwałki z inwestycjami rzędu 482 mln zł.

- Dotacje wspierają rozwój miasta, więc chcemy zdobywać ich jak najwięcej. Jak widać, skutecznie - cieszy się prezydent Czesław Renkiewicz.

Cieszy też lokata Łap (98. miejsce i 244 mln zł), a nieźle w rankingu GUS wypadły takie podbiałostockie gminy jak: Wasilków, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna, Zabł-udów i Choroszcz.

Są pieniądze na poprawę standardów życia w podlaskich miastach i gminach

- Nasze miejsce to sukces wszystkich: rady, wójta i pracowników urzędu, którzy przygotowują wnioski o środki unijne. Nowe inwestycje poprawiają standard życia. Ostatnio stawiamy na OZE. Już 400 domów ma te instalacje i będą kolejne - zapowiada wójt Tu-rośni Grzegorz Jakuć.

Zadowolony jest też burmistrz Choroszczy, która zdobyła niemal 200 mln zł: - Bardzo wysokie miejsce dowodzi, że umiemy zdobywać środki unijne. I co ważne, bierze w tym udział sektor prywatny - mówi Robert Wardziński.

Podlaskie gminy z najmniejszą pulą unijnych inwestycji to Bakałarzewo i Wysokie Mazowieckie (wydały odpowiednio 915 i 868 tys. zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna