Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb śp. bp Stanisława Stefanka w łomżyńskiej Katedrze (zdjęcia)

JBa
Msze żałobne za zmarłego 17 stycznia bp. Stanisława Stefanka, ordynariusza łomżyńskiego w latach 1996-2011, rozpoczęły się już w poniedziałek 20 stycznia. Główne uroczystości odbywają się w czwartek 23 stycznia.

Ciało zmarłego biskupa wystawiono w łomżyńskiej Katedrze. Nad trumną modli się rodzina zmarłego. Przybyło prawie 50 osób.

- Przyjechały wszystkie siostry, oprócz najstarszej, która jest niepełnosprawna, brat, i cała rodzina, nawet Pawełek, syn brata Jasia, który mieszka w Dubaju. Na hasło wujek - wszyscy ruszyli do Łomży - mówi Wanda Pańczuk, z domu Stefanek, najmłodsza siostra zmarłego biskupa. I dodaje, że choć biskup nigdy nie był blisko nich, a z uwagi na swoje obowiązki, widzieli go tylko kilka razy w roku, w razie problemu - telefon zawsze był do dyspozycji.

Pogrzeb śp. bp Stanisława Stefanka w łomżyńskiej Katedrze

- Jego serce zawsze było z nami - wspomina siostra. - Dzisiaj jest zamęt, więc jeszcze nie odczuwamy tego bólu, ale on jeszcze przyjdzie i będzie inny świat. Będzie takie nasze życie do czasu kiedy on żył i kiedy go nie ma - mówi pani Wanda.

Msza św. pogrzebowa odbyła się o godz. 11, pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Homilię wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec.
Po Mszy św. ciało śp. bp. Stanisława Stefanka zostało pochowane w katedrze, pod ołtarzem Matki Boskiej Pięknej Miłości.

TU ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy modlili się za zmarłego biskupa [zdjęcia]

Czwartek 23 stycznia 2020 r. będzie w Łomży dniem żałoby poświęconej zmarłemu biskupowi seniorowi Diecezji Łomżyńskiej Stanisławowi Stefankowi. Taką decyzję na wniosek mieszkańców podjął prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który podpisał zarządzenie w tej sprawie. Żałoba będzie obowiązywała na terenie miasta. Na jej znak na budynkach Ratusza i jednostek podległych miastu flagi zostaną opuszczone do połowy masztu i przewiązane kirem.

Tysiące wiernych towarzyszyło bp Stefankowi w ostatniej drodze

Łomżyńska Katedra przed godz. 11, wypełniła się po brzegi kapłanami, przedstawicielami władz, ale i mieszkańcami, którzy przyszli pomodlić się na duszę kapłana.

- Gdy zamknęła się książka Twojego ziemskiego życia w oparciu czego doświadczyliśmy i co o Tobie mówią i piszą w mediach katolickich możemy powiedzieć, że byłeś prawym człowiekiem, autentycznym chrześcijaninem, prawdziwym ojcem, pasterzem i przyjacielem każdego człowieka – mówił podczas homilii biskup świdnicki Ignacy Dec.

Czytaj też: Dzień miejskiej żałoby w związku z pogrzebem bp Stefanka

Krótki życiorys śp. bp Stanisława Stefanka przybliżył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki.

Biskup Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego. 4 lipca 1980 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Konsekracji w dniu 24 sierpnia 1980 w katedrze szczecińskiej dokonał biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiego Kazimierz Majdański. Biskup Stanisław zawołaniem biskupim uczynił słowa „In omnibus Christus” (We wszystkim Chrystus).

W latach 1996-2011 był Biskupem Ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej. W tym okresie dzięki niemu powstały w mieście m.in. Katolicki Ośrodek Adopcyjno – Opiekuńczy, Centrum Rehabilitacji Caritas Diecezji Łomżyńskiej, Dom Księży Emerytów, Diecezjalne Radio Nadzieja oraz Muzeum Diecezjalne. W czasie swojej posługi biskupiej podejmował bardzo wiele działań z zakresu pomocy rodzinom i promowania ruchów prorodzinnych. To dzięki niemu w mieście małżonkowie i narzeczeni mogą uczęszczać na zajęcia studium życia rodzinnego. Jego staraniem powstało też „okno życia”. W 2016 roku odebrał tytuł Honorowego Obywatela Łomży.

- Dzisiaj modlimy się o spokój jego duszy, o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, w szczególności o powołania gotowe do pracy dla dobra małżeństw i rodzin - mówił abp. Stanisław Gądecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna