Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityka i biznes. Były wybory parlamentarne, więc nadszedł czas kadrowych zmian

Andrzej Matys
Andrzej Matys
PFRR - zdjęcie ilustracyjne
Zmienił się – w znacznej części- zarząd Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, zaś Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma nowego członka.

Od zeszłego piątku (12.01) prezesem PFRR jest ekonomista dr Paweł Jamróz, adiunkt Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku i sekretarz podlaskiej Platformy Obywatelskiej.

Kto wygrał, ten nominuje

Nowym wiceprezesem został inny działacz podlaskiej PO – dr Cezary Mielko z Instytutu zarządzania UwB, który wcześniej m.in. był szefem WOAK-u (teraz Podlaskiego Instytutu Kultury), pełnomocnikiem zarządu Wodociągów Białostockich, a w ostatnich wyborach kierował sztabem wyborczym KO. W zarządzie PFRR zastąpił Kamila Pendowskiego. Nie zmienił się natomiast drugi z wiceprezesów, czyli związany z PiS Wiesław Kamieński.

O zmianach w zarządzie PFRR, stosunkiem głosów 4:3, zdecydowała jej rada fundatorów. Jak udało nam się ustalić, za odwołaniem prezesa Marka Dźwigaja – bez podania przyczyny - byli Witold Karczewski (reprezentant Izby Przemysłowo-Handlowej), Antoni Poźniak z OPZZ oraz wojewoda podlaski i prezydent Białegostoku.

Czytaj również:

W PFRR od wielu lat

- Jestem osobą apolityczną, której nie interesują żadne partyjne rozgrywki. Ta decyzja, bez żadnego uzasadnienia, była kompletnym zaskoczeniem dla mnie. Zmian w zarządzie, początkowo nie było w porządku obrad. W Fundacji pracuję od 2001 roku i przeszedłem w niej wszystkie szczeble. Od 2009 roku byłem w zarządzie Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Jeszcze w niej pracuję, co jest związane z przekazywaniem obowiązków nowemu prezesowi – informuje nam Marek Dźwigaj.

Jego pozostania w Fundacji, jako prezesa chcieli: przewodniczący rady i szef podlaskiej „Solidarności” Józef Mozolewski, marszałek województwa Artur Kosicki oraz Mariusz Januć z Fundacji Gospodarczej w Gdyni.

Nie dla trzeciego wiceprezesa

Ponadto dowiedzieliśmy się również, że podczas posiedzenia rady pojawił się nowy kandydat na wiceprezesa, którym był niegdysiejszy senator Mariusz Gromko. Jego kandydaturę zgłosili przedstawiciele marszałka.

- Fundatorzy doszli do wniosku, że trzeba zapobiec dalszemu upolitycznianiu Fundacji. Pojawił się bowiem kandydat na trzeciego wiceprezesa, były senator Gromko – tłumaczy prezydent Tadeusz Truskolaski i dodaje: - Kilka lat temu Fundacja została mocno upolityczniona, a ta kandydatura (która ostatecznie została wycofana) wskazywała na kontynuację tego trendu. Nowy skład zarządu to po prostu inny punkt widzenia rady fundatorów na działalność Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Czytaj również:

Nie pierwsza taka zmiana

Przypomnijmy. W czerwcu 2020 roku w ramach "dobrej zmiany" Prawa i Sprawiedliwości fundacją, po ponad 20 latach, przestał kierować Andrzej Parafiniuk. Zastąpił go wybrany na kolejną kadencję Marek Ołdakowski (m.in. współwłaściciel Rolpolu – dystrybutora nawozów). Jednak po kilku tygodniach Ołdakowski zrezygnował wybierając prezesurę w spółce Enea Ciepło w Białymstoku. W grudniu jego miejsce zajął ówczesny wiceprezes, właśnie Marek Dźwigaj.

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego funkcjonuje od 1994 roku. Do jej zadań należy m.in. wspomaganie rozwoju gospodarczego województwa i lokalnej przedsiębiorczości, promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, wspomagania rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych czy działania związane z integracją europejską. Poza tym Fundacja zarządza programami wsparcia dla firm, które finansowane są z funduszy europejskich.

Nowy w radzie WFOŚiGW

Trzeba też zauważyć, że radny podlaskiego sejmiku Jacek Piorunek (PO) został (wyznaczonym przez wojewodę) niedawno członkiem Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Zasiada w niej m.in. z wiceprzewodniczącym i radnym podlaskiego sejmiku Łukaszem Siekierko (PiS), który jako wiceszef rady nadzorczej funduszu zarobił w 2023 roku ponad 56,2 tys. zł.

Radę Fundatorów PFRR tworzą:

  • przewodniczący rady i szef podlaskiej „Solidarności” Józef Mozolewski,
  • wiceprzewodniczący rady i honorowy prezes IP-H Witold Karczewski,
  • marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki,
  • wojewoda podlaski Jacek Brzozowski,
  • prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski,
  • członek rady podlaskiego OPZZ Antoni Poźniak,
  • przedstawiciel Fundacji Gospodarczej w Gdyni Mariusz Januć
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polityka i biznes. Były wybory parlamentarne, więc nadszedł czas kadrowych zmian - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna