Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 20 kilometrów ścieżki rowerowej w obszarze Puszczy Białowieskiej. Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
To dopiero pierwszy etap. Zanim inwestycja zostanie oddana do użytku, mogą minąć kolejne długie miesiące. Mimo to, już teraz wiadomo, że trasa stanie się ważną atrakcją turystyczną w regionie.
To dopiero pierwszy etap. Zanim inwestycja zostanie oddana do użytku, mogą minąć kolejne długie miesiące. Mimo to, już teraz wiadomo, że trasa stanie się ważną atrakcją turystyczną w regionie. PZDW w Białymstoku
Właśnie ruszyły konsultacje społeczne w sprawie projektu drogi dla rowerów Hajnówka - Białowieża. Władze lokalne nie kryją radości, bo zabiegały o tę inwestycję od lat.

Ścieżka będzie zlokalizowana na terenie gminy Hajnówka oraz gminy Białowieża, na odcinku od ulicy Celnej w Hajnówce do granicy państwa, po lewej stronie drogi wojewódzkiej nr 689. Długość trasy będzie wynosić około 21 kilometrów. Inwestorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, wykonawcą projektu - Biuro Projektów i Konsultingu SAFEGE. Zgodnie z założeniem ścieżka ma mieć 3 metry szerokości z dopuszczonym ruchem pieszych. W planach jest instalacja dodatkowego oświetlenia wzdłuż drogi, zagospodarowanie zieleni, przebudowa sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych i sanitarnych. W okolicach Rezerwatu Żubrów ma powstać miejsce obsługi rowerzystów.

Czytaj też: Nadleśnictwo Browsk: Akwen to bardzo ważna inwestycja dla każdej osady leśnej

- To pierwsze światełko w tunelu od bardzo wielu lat. Marzyliśmy i mówiliśmy o tej ścieżce od lat. Wydawało się, że jej budowa jest nierealna. Teraz widzimy, że jest to jednak możliwe - cieszy się Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki. - To radość dla mieszkańców Hajnówki, Białowieży i mieszkańców całego regionu, bo oznacza podniesienie bezpieczeństwa, ale też ważną atrakcję turystyczną. Istnieje co prawda ścieżka rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej z Hajnówki w stronę Kleszczel, aż do Jelonki. Ale jest to ścieżka na odkrytym terenie. Gdy powstanie ścieżka przechodząca przez teren Puszczy Białowieskiej, łatwo sobie wyobrazić jak przyjemny będzie przejazd rowerem taką trasą.

Tym bardziej, że łączyć się będzie w prosty sposób ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo i ułatwi zwiedzanie białoruskiej części Puszczy na dwóch kółkach. Ścieżka rowerowa z prawdziwego zdarzenia, pozwoli rozszerzyć też formułę cieszącego się niezwykłą popularnością Półmaratonu Hajnowskiego.

- Zainteresowanie nim jest bardzo duże w skali całego kraju, bo jest to bieg dosłownie przez las, z z ciekawą oprawą kulturalną. Kompletowanie liczby uczestników trwa 15-20 minut. Ze względu na ograniczenia, nie możemy przyjąć więcej zgłoszeń, niż do 350 osób - wyjaśnia burmistrz.

Wierzy, że po uzyskaniu pozwolenia na budowę, w ciągu najbliższych lat doczekamy się fizycznej realizacji tej inwestycji. Bo droga do powstania ścieżki była dosyć "wyboista". Po wielu rozmowach samorządowców, m.in. z Lasami Państwowymi, które zadeklarowały partycypowanie w kosztach, jeszcze poprzedni zarząd województwa podlaskiego wpisał inwestycję do swojego budżetu. Było kilka przetargów na stworzenie dokumentacji projektowej, ale wszystkie były unieważniane, gdyż oferty znacznie przekraczały sumę przeznaczoną na ten cel (koszty podnosiła lokalizacja na terenie przyrodniczo cennym). Temat ścieżki wrócił po wyborach. Pulę pieniędzy zwiększono. Za ponad milion złotych udało się wyłonić firmę projektową.

Zobacz także:Green Velo. Trasa, szlak, mapka. Podlaskie. To najdłuższy szlak rowerowy w Polsce

Oczekiwania są ogromne. Przedstawiciel inwestora, czyli Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich chce, aby wszelkie kwestie związane wykonaniem ścieżki zostały rozstrzygnięte na etapie projektowania inwestycji. Dlatego SAFEGE udostępnił do wglądu dokumentację projektową. Z uwagi na obowiązujące obecnie restrykcje, związane z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa, nie będą to typowe konsultacje społeczne. Zainteresowani mogą się zapoznać z projektem budowy drogi rowerowej w internecie. Będzie on dostępny na stronach PZDW oraz SAFEGE.

  • Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku: ul. Elewatorska 6, 15-620 Białystok, tel. (85) 67 67 130, fax. (85) 67 67 153, email: [email protected]
  • SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce: Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa, tel.: (22) 47 942 47, fax: (22) 47 942 48, e-mail: [email protected]

Wnioski, uwagi i zastrzeżenia dotyczące projektu można przesyłać w formie pisemnej pocztą lub e-mailem do 22 maja.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna