MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 400 prób przekroczenia granicy podczas weekendu. Nielegalni imigranci w pociągu towarowym

ma
Czterech nielegalnych imigrantów próbowało dostać się do Polski w pociągu towarowym
Czterech nielegalnych imigrantów próbowało dostać się do Polski w pociągu towarowym Podlaska KAS
Podczas weekendu (14 - 16 czerwca) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali blisko 430 prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy. Czterech nielegalnych migrantów ujawnili funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w wagonach pociągu towarowego.

Zdarzenia związane z nielegalną migracją miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki

  • SG w Białowieży
  • SG w Narewce
  • SG w Dubiczach Cerkiewnych
  • Sg w Krynkach
  • SG w Czeremsze

W piątek odnotowano ponad 130 prób nielegalnego przedostania się do Polski, w sobotę ponad 150, natomiast w niedzielę ponad 130.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejne próby przedostania się do Polski migrantów. W stronę polskich patroli poleciały kamienie

Blisko 430 prób nielegalnego przekroczenia granicy podczas jednego weekendu

W rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży cudzoziemcy usiłowali sforsować graniczną rzekę Przewłoka, a w okolicach Krynek rzekę Świsłocz. Kilkukrotnie doszło też do agresywnych zachowań ze strony osób znajdujących się za techniczną zaporą. Migranci rzucali w stronę polskich patroli konarami drzew i kamieniami.

Podczas minionego weekendu Straż Graniczna zatrzymała również jednego kuriera i udzielała pomocy 6 cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej.

Natomiast podczas kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski przez kolejowe przejście graniczne w Kuźnicy funkcjonariusze KAS wykryli w dwóch wagonach z keramzytem czterech cudzoziemców. Mężczyźni ukrywali się w tzw. węglarkach, przysypani cienką warstwą kruszywa. Cudzoziemcy zostali przekazani funkcjonariuszom z Placówki SG w Kuźnicy.

Nielegalni imigranci ukryci w pociągu towarowym

W trakcie prowadzonych czynności Straż Graniczna ustaliła, że mężczyźni w wieku od 21 do 29 lat to obywatele Algierii. Dodatkowo ustalono, że jeden z nich w 2020 roku otrzymał w Belgii decyzję o wydaleniu oraz zakaz wjazdu na okres 10 lat. Powodem decyzji było uznanie go winnym dokonania kradzieży domowej przy użyciu przemocy i groźby. Ponadto w 2018 roku sąd w Brugge skazał mężczyznę na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Uzyskano również informację, że Algierczyk ubiegał się o ochronę międzynarodową w Holandii, której nie uzyskał. Cudzoziemiec na terytorium Holandii był karany za przemoc wobec funkcjonariusza oraz udział w migrującej grupie przestępczej (kradzieże, przemoc i groźby, przemoc wobec osób). Strona holenderska w stosunku do obywatela Algierii wydała decyzję nakazująca powrót oraz zakaz wjazdu na okres 2 lat.

Wobec całej czwórki Algierczyków wszczęto postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Wszyscy otrzymali zakazy wjazdu na terytorium państw Schengen na okres 5 lat. Do czasu opuszczenia terytorium Polski decyzją sądu mężczyźni zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

W czerwcu 2024 roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano ponad 2600 prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią. Zobacz, które tereny obejmie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna