MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 80 proc. Polaków nie wie, do kogo należą publiczne szpitale w Polsce.

Weronika Kowalewska [email protected]
archiwum
Na Mazurach większością placówek zarządzają spółki.

Grupa Nowy Szpital, która od kilku miesięcy zarządza giżyckim szpitalem przeprowadziła badania na temat służby zdrowia. Z raportu wynika, że Polacy nie wiedzą, kto jest właścicielem szpitali publicznych. Aż 65 proc. dorosłych Polaków nie wie lub nie ma pewności, na czym polega prywatyzacja placówek.

Co to jest komercjalizacja?

Grupa Nowy Szpital działa w całej Polsce. W sieci tej firmy jest obecnie 13 szpitali. Wszystkie placówki przyjmują pacjentów bezpłatnie, na podstawie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W maju na zlecenie spółki przepytano 1090 osób z całej Polski. Ankietowani mieli powiedzieć m.in., do kogo należą szpitale publiczne.

Aż 34,9 proc. respondentów uważa, że właścicielem szpitali jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Równie dużo, bo aż 30,9 proc. badanych stwierdziło, że jest to Ministerstwo Zdrowia. 15 proc. nie potrafiło odpowiedź na zadane pytanie. Tylko 18,5 proc. ankietowanych odpowiedziało poprawnie. Bo większość placówek w Polsce należy do władz lokalnych.

Polaków pytano również o to, czym jest komercjalizacja oraz prywatyzacja szpitala publicznego. Większość badanych stwierdziło, że prywatyzacja to przekazanie szpitala prywatnej firmie. Ponad 19 proc. Polaków uważa, że komercjalizacja to sprzedanie szpitala prywatnej firmie. Wśród badanych znalazły się poprawne odpowiedzi. Tylko nikt nie potrafił wskazać różnicy między komercjalizacją a prywatyzacją. W obu przypadkach szpital zostaje przekształcony w spółkę, ale podczas prywatyzacji większościowym właścicielem staje się podmiot prywatny, a podczas komercjalizacji właściciel pozostaje bez zmian.

- Konieczna jest zmiana sposobu debaty o służbie zdrowia. Powinniśmy rozmawiać o prawach pacjenta, o działaniu systemu oraz o tym, że pieniądze pochodzą z naszych kieszeni, dlatego to my powinniśmy decydować, gdzie chcemy się leczyć, a tym samym gdzie trafią nasze pieniądze. Martwi fakt, że prawie 20 proc. Polaków myśli, że komercjalizacja to sprzedanie szpitala. Powinniśmy więc włożyć wiele wysiłku w edukację dotyczącą funkcjonowania służby zdrowia w Polsce - komentuje Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital.

Dostali ponad 6 mln zł

Na Mazurach większością szpitali zarządzają właśnie spółki. Tylko w Piszu i Węgorzewie placówki prowadzą władze powiatowe. Na początku tego roku w spółkę przekształciła się również placówka w Gołdapi. Długi szpitala przejął powiat, który spłacił je dzięki dotacji ponad 6-milionowej dotacji z Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj e-wydanie »
od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna