MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porady Federacji Konsumentów. Zawsze można zerwać umowę, ale często to kosztuje

opr. (d)
Najbezpieczniej jest złożyć wypowiedzenie w formie pisemnej, prosząc o potwierdzenie jego przyjęcia lub wysyłając listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru
Najbezpieczniej jest złożyć wypowiedzenie w formie pisemnej, prosząc o potwierdzenie jego przyjęcia lub wysyłając listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru sxc.hu
Złóż wypowiedzenie na piśmie, prosząc o potwierdzenie jego przyjęcia lub wyślij listem poleconym.

Nasz syn chciał się uczyć angielskiego. Zapisałem go na kurs i podpisałem umowę ze szkołą językową na rok. Po miesiącu okazało się, że Piotrek nie chce uczęszczać na zajęcia. Czy mogę rozwiązać umowę? - zapytał Czytelnik.

Federacja Konsumentów odpowiada: Gdy zawieramy umowę o świadczenie usług edukacyjnych, jest to umowa zlecenia.

To rodzaj umowy cywilnoprawnej uregulowanej w Kodeksie cywilnym. Przedmiotem zlecenia jest wykonanie odpłatnie lub nieodpłatnie określonej czynności. Tego typu umowa przestaje wiązać strony, które ją zawarły, w dwóch przypadkach: została wykonana, bądź doszło do jej rozwiązania w wyniku wypowiedzenia przez którąś ze stron. Przepisy przyznają prawo do wypowiedzenia umowy obu stronom, czyli zarówno dającemu zlecenie - konsumentowi, jak i zleceniobiorcy - szkole językowej.

Umowę o usługę edukacyjną można wypowiedzieć w każdej chwili. Najbezpieczniej jest złożyć wypowiedzenie w formie pisemnej, prosząc o potwierdzenie jego przyjęcia lub wysyłając listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wypowiedzenie jest czynnością jednostronną, co oznacza, że może to zrobić każda ze stron umowy i nie jest wymagana zgoda drugiej strony, która podpisała umowę. Ponadto następuje ze skutkiem natychmiastowym.

Jeżeli umowę wypowiadamy bez ważnych powodów, jak w tym przypadku, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy odszkodowanie szkole językowej. Pojęcie ważnego powodu czy ważnej przyczyny jest jednak "niedookreślone". Obejmuje swoim znaczeniem zarówno sytuacje nieprawidłowego wykonywania umów, nieterminowej zapłaty, jak i wiele innych przypadków. Ustawodawca uznał, że umowy polegające na świadczeniu usług dający zlecenie może z ważnych powodów wypowiedzieć zawsze i nie ponosi wtedy odpowiedzialności za szkodę. To na pewno nie będzie "rozmyślenie się", ale udowodniona inna ważna przyczyna, niezależna od konsumenta, bądź taka, której nie mógł przewidzieć, np. choroba.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna